Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Staré hry běží s extrémně nízkým FPS

Zdravím, mám problém se kterým si již dlouhou dobu nevím rady a chtěl bych jej vyřešit.

Před časem jsem si koupil nový herní notebook, jako základní údaje bych uvedl že má i5, 8 GB RAM, gr. kartu NVIDIA GeForce GTX 1050. Zkrátka je dost dobrý na to aby GTA V rozjel s vysokými detaily na 120 FPS bez lagu.

Chtěl jsem si zahrát i mnohem starší GTA SA, po spuštění ale zjišťuju že FPS se i v menu pohybuje kolem 10, když hru spustím tak po asi půlminutě FPS klesne klidně na 2.

FPS limiter je samozřejmě vypnutý, dále jsem v Ovládacím panelu NVIDIA nastavil ať se aplikace spouští s vysokovýkonným procesorem NVIDIA a ne s integrovanou grafikou (protože tak malé FPS by dávalo smysl když se aplikace spustí integrovanou grafikou). Zkusil jsem i různé režimy kompatibility (mám Windows 10), žádný nepomohl.

Zkusil jsem spustit i jednu hru kterou jsem hrál během dětství, Mario Forever, zde jsem také dostal nestabilních 40 FPS, přičemž na několik let starém PC jsem měl více FPS a navíc stabilních (takže stejně jako u GTA SA).

Vůbec nevím jak si s tímto problémem poradit, ocením jakékoli rady.

Zřejmě tvoje představa o herním NB je mylná. Při zahřátí HW jde rapidně výkon (každého) NB dolů. Nikdy neuchladíš HW srovnatelně se stolákem,který využívá při hraní chlazení několika ventilátory. Takovým větráčkem o trochu větším než víčko od petky toho moc nezchladíš.

Promiň, ale nějak mi nedává smysl že by to mohlo mít nějakou spojitost s tím že to je herní notebook (příjde mi že "herní notebook" začíná pomalu být sprosté slovo). Kdyby to tak bylo a notebook skutečně nestačil chladit HW, v důsledku čehož by GTA SA běželo na 10 FPS, jak by pak mohla mnohem náročnější GTA V běžet bez jakýchkoli lagů, ve vysokém rozlišení a s vysokými detaily na 120 FPS?

Tak jsem teď nainstaloval další starší hru, CS 1.6, stabilních 60 FPS. Asi jsem se nechal zmást tím že ten Mario o kterém jsem psal běží taky špatně, i když nevím proč jsou i u něj problémy s FPS (je to hra s opravdu primitivní grafikou). Asi se budu muset poohlédnout po řešení speciálně pro GTA SA nebo to snad rozjet na Ubuntu :-/

Konkretne GTA SA: mas Steamovku?
V community hubu si najdi navod na downgrade - z 1.2 na 1.0, popripade si najdi video na youtube.
Soucasti jsou i patche (kompatibilita s modernimi OS, widescreenpatch, modloader, ASI loader - pro modiky, graficke vychytavky - light corona jako v GTA 5 atd.) U me zafungovalo.

Pred downgradem doporucuji cistou instalaci hry bez tvych patchu.

Downgrade jsem právě podle návodu provedl, z nějakého důvodu mi Downgrader v tabulce ukázal že jediný downgradnutý soubor bude readme.txt. Ve hře samotné se nic nezměnilo, furt velmi nízké FPS.

Ale ještě předtím jsem si všiml že velmi nízké FPS není jediným problémem, ve hře vůbec nefunguje myš a ani zvuk. Nejspíš to spolu bude souviset, ale jak to opravit nevím.

Tak nějak to asi bude. GTASA mám jak krabicovku (úplně první verzi 1.00, možnost patche na 1.01, což je vlastně pouze změněný exáč hry), tak steamovku.

A nepodařilo se mi tu verzi na Steamu rozumně rozchodit, furt nějaké problémy..už si to nepamatuji. Takže mám ve W10 krabicovku ve verzi 1.01 a vše funguje jak má. Jediné změny oproti originálu jsou čeština a satelitní mapa místo té původní hnusné. Po třinácti letech si to ale už moc pouštět nebudu, ledaže mě chytne chvilka nostalgie. Instaloval jsem to hlavně proto, abych si dokázal, že to bude fungovat ;-)