Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pokažený hard disk

Čau mám menší problém, mám už docela starší disk D: a většinou fungoval jak měl, poslední měsíc když začnu něco stahovat na D: tak se to nějak sekne, restartnu PC a v průzkumníku souborů žádné D: ani nevidím. Pak jsem to nějak zas restartoval a vše fungovalo v pohodě, disk se objevil a fungoval. No teď už je to horší, D: normálně vidím, můžu si v něm normálně prohlížet soubory obrázky atd. Ale jakmile zapnu třeba hru přes steam která je na D: nabídne mi to tabulku, ať hru znovu naistaluju na C:, v D: to tu hru nikde nenašlo. Nechápu.. Nejspíš budu kupovat novej disk, ale byl bych rád kdyby to nějak šlo ještě spravit.

1) Pomoci nejakého program (existuje jich spusta, nedokazu rict ktery je lepsi, treba HD-TUNE, nebo CrystalDiskInfo ) spust kontrolu disku a poskozenych partition [Check Health], nebo alespon pres konsoli a "check disk".

chkdsk d: /F /r

# Muze vyzadovat restart PC kde kontrola probehne pri pristim spusteni PC.
2) Kdyz uz v té konsoli budes, jaké informace ti vrati prikaz : :

wmic diskdrive get status

# Vsechny vypsané kolonky maji status [OK] ? (popripade : wmic diskdrive get status, LastErrorCode)
https://pc.poradna.net/files/83643-coh-verifikace-stavu-hdd-png (nezapomet oznacit disk [D:\]. V konsoli zadas vol D: . Vracené SCislo zadas na konec predeslého prikazu)

3) Vyzkousej jiny "SATA" kabel kterym "HDD" pripojujes k zakladni desce.
# Vzdy nemusi byt problém samotny HDD, ale treba jeho pripojeni jako SATA kabel, nebo samotny port SATA na zakladni desce, ktery muzes treba také na zkousku prohodit. Jestli ti nekdo doporuci nejakou LIVE utilitku na kontorlu zdravi disku tak ji zkus. Takle ten disk zkontrolujes bez spusteného OS.

To môže byť bársčo: Vadný kontakt, vadný firmware, vadné plotne, skrížené sektory.

Musíš uviesť typ, značku a výrobcu hdd. Každý seriózny výrobca má svoj vlastný nástroj ku kontrole S.M.A.R.T.

Ten si musíš stiahnuť a spraviť v I. rade kontrolu.
--------------------------------------------------------------------
Skus na záver, v beznádeji, zúfalstve, spraviť kontrolu rusákom http://www.dposoft.net/hdd.html

z externého média (cd/disketa) direct drive, čím sa obíde prostredie OS. Dokáže premapovať vadné sektory, prípadnú opravu zapíše do firmware hdd. Sú to ale desiatky hodín onánie.