Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Monitor out of range (LINUX)

Ahoj!
Mam postarší server který jsem se rozhodl oživit,jenže jakmile spustím nejake LIVE distro tak mi na monitoru vysvítí pouze Out of Range
Pri bootu to nedela jen pri spusteni GUI
Monitor mam FULL HD 16:9 a v serveru je stara Ješte ATI rage XL...

dá se na tom rozběhnout windows a v něm nastavit všechny obvyklé režimy grafiky, ještě snížit refresh, ať si to i monitor uloží.

co si pamatuju linux (a myslím že od té doby dál nepokročil), má k hw textové konfiguráky s ruční editací.
nejspíš v adresáři pod /x11 bude někde něco.

Nevim co jsi presne instaloval, zkus pres "xrandr -q" nahlednou na nastaveni rozliseni/zobrazeni. Jestli ti pise [OUT RANG], mas bud nastavené vysi rozliseni jak zvlada tvuj monitor, nebo vysi obnovovaci frekvenci *HZ.
# Popripade prohod video vystup (dle moznosti), treba ma ulozeny vystupy 'Digi' & 'Analog' zvlast. (jestli se nepletu nouzovy chod funguje i na nem, bez jistoty ve vyberu F8 pri bootu)

Do console nez spustis [GUI] se dostanes, tak si rozliseni zmen pres prikazovy radek (pomoci xrandr jako - priklad pro VGA : xrandr --putput VGA1 - mode 1024 × 768 - rate 60), nebo v konfiguracim souboru "/etc/X11/xorg.conf" .
V linuxové konsoli ti z hlavy nereknu, ale tusim ze by to melo byt neco jako :>
- Dostat se k xorg :

cd /etc/X11/xorg.conf

- Otevrit xorg

sudo vim xorg.conf

- Nebo

gksu gedit /etc/X11/xorg.conf

# V souboru polozku "VertRefresh" zmen na "50.0-60.0" a "Modes" ::> "1024x768" "800x600" Ale jestli to delas na SERVERU pocitam s tim, ze konsoli (systémovy terminal) tak jako prikazy ovladas alespon slusne.