Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem MacBook Air 2018 vs MacBook Pro 2017

Dobrý den,

zvažuji koupi Macbooku a rozhoduji se mezi Macbookem Air 2018, který vyšel minulý týden a MacBookem Pro 13" bez TouchBaru. Když se podívám na cenovky obou počítačů, vychází to prakticky dost podobně, hlavně tedy v konfiguraci kterou chci zvolit.

1. 16 GB Ram
2. SSD 256 GB

Na počítači budu dělat poměrně základní věci. Prohlížení webu, filmy, úprava fotek, občasný střih videa a sem tam možná nějaká ta hra. Přenášet jej nebudu úplně tak často a když, tak budu mít k dispozici zásuvku (škola, vlak atp.)

Když se kouknu na cenovku, tak většina obchodů pro student na Macy poskytuje 10 %, 12 % slevu... Chci se zeptat, co volit.. jestli Aira, nebo Pro. Když jsem se díval na benchmarky, tak Air na Pro pochopitelně ztrácel, nebylo to ovšem tak markantní. Podotýkám, že mi jde hlavně o to, aby ten počítač dlouho vydržel a byl podporován. Nekupuji si počítač za 45K na 5, 6 let. Díky a hezký den.

Neorzumím této větě "Nekupuji si počítač za 45K na 5, 6 let. " v souvislosti se zbytkem dotazu.

macbook air 2018 konečně má IPS displej. čímž už to není předražený šunt, ale jen předražený notebook. DOst podstatný je rozdíl rozhraní. oba 2 mají jen USB-C módu, takže tě apple stáhne mnoho dolarů o redukce. Například USB-C na VGA (ale i Thunderbolt-VGA) stojí od applu asi 600 až litr. Z ebay TB-HDMI,VGA,DVI za 180. Osobně mám 2014 Pro (air bych nedoporučil ani lamě), mám tam USB, čtečku, HDMI, DP/TB a jsme vysmátý. Občas použiji USB+Ethernet v jednom za 400Kč.

Důležitý je model CPU.

macbook air 2018 konečně má IPS displej. čímž už to není předražený šunt, ale jen předražený notebook.

Aha, protoze Apple neosadil nahodou do modelu AIR verze 2018 [RETINU] na misto [IPS] !?
# Pro honeni vykonu bych pockal do 2019 na model PRO s Intel@G a grafickym chipem AMD_VEGA. (i kdyz nevim jak pojde takovy Final Cut Pro kdyz Vega nepodporuje Quick Sync od Intelu.

Vzhledem k předposlední větě bych Mac nedoporučil. Pro předpokládané využití bych koupil něco pěkného kovového s Windows za 25 (výkonově podobné), za 5 let ho prodal za zbytkovou hodnotu a za dalších 25 koupil něco nového (parametry úplně někde jinde). Myšlenka pořádně si připlatit, ať to dlouho vydrží, není špatná, ale u počítačů se až tak nevyplatí, stárnou rychle. Už za těch 5 až 6 let to bude výkonově podprůměr, paměti málo, baterie po smrti.
edit: Nehledě na to, že Mac nedává smysl jako drahý počítač na prohlížení internetu, to jsou vyhozené peníze. Smysl začne dávat až po přestupu do jejich ekosystému, takže ještě minimálně iPhone.