Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem I7-4790K - Rozdílné teploty na dvou jádrech

Zdravím,
mám tenhle procesor a přemýšlím o upgradu, ale nejprve jsem chtěl zkusit trochu přetaktovat, třeba na 4,5Ghz. Není to úplně problém a při Vcore 1.2V je stabilní a teplota obalu je mezi 70-80°C. Jenomže teplota jader je dost rozdílná. Zatím co dvě jádra mají 60-65, druhá dvě už lezou k 80°C.
To mi nepřijde úplně normální. Chladič mám Noctua, takový ten obrovský, co má dvě vrtule (tu jednu už tam dávno nemám, použil jsem to na case).
Mám ale dojem, že to není úplně dávno, co jsem měnil pastu a možná i kvůli tomuhle problému...ale nevím...možná se mi to jen zdálo.
Ještě mi napadlo, jestli to není tím, jak je těžký, že to táhne dolů a tedy jádra v horní části nejsou tolik chlazená. Ale to je asi blbost.

Co s tym?

Aleš

Já to testuju v 3D softu, kdy při výpočtu mi jedou všechna jádra 100%, dokud není dopočítaný frame. Ale zkoušel jsem i další metody, stress test, kdy to vytížení stabilní není. Pořád dvě jádra topí o dost víc.

Jinak, ten problém asi vyřeším pokusem a omylem. Sundám chladič, vymění pastu...položím komp na bok..třeba. Ale, vlastně bych chtěl spíš vědět, jestli se vyplatí upgrade na nějakou 8th generaci, nebo jesi tomu dát ještě pár měsíců/let šanci.

...jinak spíš na software. Na druhým systému mám akorát X-Plane, ale mám do něj nakoupený celkem náročný letadla, tedy hlavně dopraváky, ty májí dost složitý systémy.
Co se týče aplikací, tak ale rederuju spíš na GPU

rozdílné teploty jader jsou úplně běžné.
Je to závislé od umístění na ploše čipu, nanesení šedivky pod IHS (pomůže jen delid) a obecně kvalitě čipu (kde byl při výrobě na waferu). Zejména haswelly jsou tímto známy, ale zažil jsem to i na i7-920 (tam ale pomohlo použít lepší chlazení).