Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem 2 routry v domě

Zdravím.
Mam v domě 2 routry.
Jeden routruje a druhý jako switch.
Jeden známý říkal, že mam do obou nastavit stejné údaje.
ssid, heslo a kanál.
Prý pak se routr nebude znovu přihlašovat a získávat novou IP, ale jen se přepne na lepší signal.
Nebudou se však ty 2 signály na stejné frekvencí hádat?

Nebudou se však ty 2 signály na stejné frekvencí hádat

- Na stejné frekvenci se hadat nebudou.
- Az mozna u urcitého "kanalu" kde je tech prijmacu vice, jako nekolik sousedu, kancelare tak nastavit jiny kanal. (urcite né, kvuli dvou lidem, nebo protoze ho maji dva sousedi)
- Vse nastavit stejne urcite né, kuprikladu [DHCP], které se stara o pridelovani IP adres nechas jen na RUTERU, na switchu ho nastavovat nebudes.

Nutné shodné názvy sítě, hesla a kanály. DHCP u routru "Enable", u switche "Disable"
Takto mám nastaveno a funguje to bez hádání a OK. Mobil, tablet, NB, smart TV si chytá (přepíná) vždy lepší signál automaticky.

Router v přízemí- na internetové síti: č. 1
Typové označení: TP Link WR 1043 ND
Adresa na připojení na router pro nastavení: http://192.168.0.1/
Jméno uživatele pro přihlášení (routeru): ABCD
Heslo pro přihlášení (routeru): 1234

Nastavení:
Wireless Settings - název sítě (Network Name/SSID):ABCD, - kanál pevně 11
Wireless Security - heslo (PSK Password): 1234
DHCP: Enable , Start IP Adress: 192.168.0.100 End IP Adres: 192.168.0.199

Router v dětském pokoji – převaděč WiFi-switch: č.2
Typové označení: TP Link WR 841 N
Adresa na připojení na router pro nastavení: Nutno pouze na kabelu-přes WiFi nejde připojit!
Jméno uživatele pro přihlášení: ABCD
Heslo pro přihlášení: 1234

Nastavení:
Wireless Settings - název sítě (Network Name/SSID): ABCD, - kanál pevně 11
Wireless Security – heslo (PSK Password): 1234
DHCP: Disable , Start IP Adress: 192.168.0.100 End IP Adres: 192.168.0.199

Nebudou se však ty 2 signály na stejné frekvencí hádat?

budou: když jsou tak blízko sebe nebo jsou tak tenké zdi, že se ty signály částečně překrývají, tak v tom místě se budou rušit. kanály by se měly lišit aspoň o 5.

stejný má být ssid, stejný napevno režim zabezpečení wpa2+aes, stejný wpa-key.

Nekecaj, rusenie tam je, ved spread spectrum je napriklak o hopovani medzi kanalmi orave kvoli ruseniu. Akákoľvek operácia (zasielanie beacon, znovuvyslania ramca, pozdrzanie vysielania kvoli nejakemu dovodu, hopovanie...atd) znižuje priepustnost spoja.

Sucasne vysielanie viacerych stanic nieje v specifikacii 802.11 povolene, aj ked za istych okolnosti by bolo mozne. Musel by sa upravit firmware wifi karty. Rozlisenie dat sa potom robi pomocou hodnoty SNR. Je potrebne mat aspon 10dB SNR nad rusenim pre dekodovanie signalu.
Wifi pracuje v blokoch na preskacku. Medzi blokmi nastava sutazenie o prenosove medium. Vyhrava ten, kto si ho prvy zaberie. Ostatny musia cakat do skoncenia bloku na medziblokovu medzeru, potom znova sutazia o medium.
Ciste spread spectrum sa pouziva len v mode 11b, ostatne mody pouzivaju OFDM. Prve 2 parove dvojice vo vnutri ortogonalnej vlny pouzivaju klucovanie fazovym posuvom, dalsie 2 parove dvojice pouzivaju kvadraturnu amplitudovu modulaciu.
Zjednodusene povedane, vzdy moze vysielat iba jedna stanica, ci uz router, alebo pocitac(e).

Tož mi všichni diskutéři, kteří tvrdíte že to nemůže na stejné frekvenci (kanále) fungovat a bude se to hádat, řekněte, proč mi to chodí a nehádá se to. Signály se překrývají (kontrolováno WiFi Analyzerem na mobilu, v místě NB na kterém píšu, 1. router -60 dBm, 2. router -80 dBm, oba amplituda kanály 9 až 13 a oba max. hodnota na kanálu 11). Takže amplitudy signálů se překrývají, pouze maximálními hodnotami se liší a při přechodu se pouze mění podle polohy zařízení (mobilu) a síly signálu. A signál mám všude kde potřebuji, což původně nebylo a proto byl instalován ten druhý router.:-p
Osobně nejsem v tomto velký znalec, pouze trochu informovanější uživatel, ale pomáhal mi s tím kamarád a to je "IT třída".:-D

To preto, lebo ziadny uzivatelsky program nevidi ako funguje protokol 802.11 na najnizsej vrstve pri pristupe na prenosove medium. Je to bezne zname pod nazvom CCA - Clear Channel Assessment (odhad volneho kanalu). Daj si to do googla ked chces vediet viac podrobnosti.

Takže pokud pracují na normě (protokolu) 802.11n, není tento problém (rušení signálů)? V tom případě pak je zřejmě nutné, aby router podporoval normu 802.11n a případně obsahoval i technologii CCA (viz výpis z routeru TL-WR841N ). Tedy, jestli tomu dobře rozumím.:-p

Výpis ze specifikace routerů:
Normy obou routerů: 802.11b, 802.11g, 802.11n
Výpis z popisu routeru TL-WR841N :
Podpora standardu IEEE 802.11n u zařízení TL-WR841N
TL-WR841N obsahuje technologii CCA (Clear Channel Assessment) a automaticky zamezuje konfliktům kanálů prostřednictvím funkce výběru volného kanálu a plně tak realizuje výhody vazby na kanál, aby poskytla vyšší výkon bezdrátového připojení.

Ano CCA sa pouziva aj pre vyber najvhodnejsieho kanalu, ale je zapnuta vzdy aj pri beznej cinnosti, neda sa vypnut. Je to tak navrhnute. wifi musi proste vediet kedy moze vysielat a kdy musi byt ticho. Rovnako ako ked sa rozpravas cez vysielacky.