Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Proč ze stejného foťáku RAW někdy nejde otevřít, někdy ano

Mám takovou otázku, z jakého důvodu, když chci otevřít RAW soubor z pokaždé stejného foťáku (fotky foceny například ve stejnou hodinu, téměř po sobě), někdy mi to jde, někdy ne (hlásí to Picture format not supported. if using latest build, download dbg converter and set path)... Anglicky umím, již žhavím linku, nějakou dobu těch 300 MEGA (!!!) (to asi obsahuje všechny foťák na světě, to to nemohli vymyslet líp, například když chci bojkotovat Canon, nechci stahovat) bude trvat...

Dotaz ale je ,proč u některýc RAWů je to načte v pohodě a u některých ne. Myslel jsem, že to je jen souborů s vysokým ISO, ale není tomu tak.... Tím načtením myslím, otevřením pro účely RAW vyvolání.Další věc, co mě překvapuje, že obrázky to otevře v editoru (režim úprav obrázku, ale s přeskočeným krokem vyvolání) nejen v preview rozlišení (tipl bych 50% a s geometrickou koreckí), ale i v plném rozlišení (tedy bez geometrické korekce )
Vzhladom na spravania tazatela zamykam, odporucam navstivit iny portal, ktory bude viac na urovni. Vy ostatni mate u mna :beer: za troezlivost a vtipne odpovede, ktore boli navyse k veci. (fleg)

A komu tím prospějou? Nikde nepíšu o tom, že snad fotky otevírám z diskut nebo foťáku, ostatně ten krám má stále USB 2.0, takže se nic nezměnilo na mých postupech a otevírám to z paměťové karty ve čtečce. Proč by se mi měla sekat? karta?

Zkoušel jsem tedy otevřít ten RAW z C:,D:, a MTP z foťáku, PTP z foťáků a podle očekávání to nemá žádný vliv.

Program= Zoner Photo Studio

Další věc:
Bohužel Po doinstalování Adobe DNG Converter+nastavení cesty již nemám možnost pracovat obrázkem BEZ GEOMETRICKÉ KOREKCE. Jednak V Editor-Full-Res, dokonce i RAW- i po vypnutí Korekce. Proč to řeším: Korekce způsobí vytlačení oblasti mimo obraz. Jakmile odškrtnu externí cestu k Adobe DNGC, RAWy se otevírají bez korekce (jen ty, co jdou), samozřejmě korekci si mohu dát volitelně v procesu vyvolávání.

Stále by mě zajímalo jádro pudla, proč některé RAWY šly a některé ne. + tedy proč konverze přes doinstlovaný 300MB adobe converter provádí geom.korekci bez možnosti vypnutí

Ta anglická hláška, co máš v dotazu:

Picture format not supported. if using latest build, download dbg converter and set path

pochází tedy ze Zoneru?

A ten Zoner Photo Studio máš v nejnovější verzi, nebo jde o nějakou prehistorii?
Zkoušel jsi nefunkční RAWy otevřít na jiném PC?

Co to zase meleš? CO si mám ujasňovat? Dotaz je jasný, proč některé rawy ze stejného foťáku focené téměř ve stejnou dobu, jednou otevřít v tom stejném programu (konkrétně v Modulu RAW-Vyvolání již na začátku specifikováno, že toho se týká problém, v Viewer ani editor Nikoliv) Jdou a jindy ne. Zeptal jsem se konkrétně, ale pak nějakej šťoural (doufám, že nepracuje jako tech support v call centru pro nějakou firmu, ale zase by se k techniků, žádný dotaz nedostal, jako například: USB zařízení se odpojuje, Zkoušel jste Nastavit nižší jas displeje?-zákazník buď práskne s telefonem nebo poslušně odpojví že zkoušel a nebo vytočeně se zeptá UJASNUJÍCÍM dotazem jak to s tím do háje souvisí) vytáhl generátor dotazů a zabrousil do otevírání z jiného umístění, tak jsem mu odpověděl. Ale nenechal jsem se odkolejit a vysvětlil, že otevírání RAW nejde i když je to na všech 27 discich abecedy

Ty rawy nejsou na internetu, proč bych je stahoval. Je snad nějaký rozdíl mezi RAWEM na D: a rawem na C:???

Opravdu nerad jsem arogantní, ale tentokrát musím, když to jinak nejde vysvětlit, to co jsem psal ve své první odpovědi.

Blbečci, kdo vám nakukal furt ty rady s VADNOU KARTOU . JE PŘECI NAD SLUNCE JASNÉ, ŽE SOUBOREM TO NENÍ (obzvlášť když hned v své reakci na svou obranu, že nejsem IT amatér, že 1. po doinstalaci Adobe Converter, jde otevřít i v RAW vyvolávacím modulu, že 2. i bez Adobe Jde RAW v Plném rozlišení otevřít v Editoru).

To jsou 2 nezávislé logické důvody, že i kdyby někdo měl podezření (což nikomu neberu, i když to může být dost přihlouplé podezření, jako dotaz bondýnky nejde mi zaponout počítač ; Support: Je na zdroji přepínač v poloze On?), že kdyby náhodou soubor RAW byl poškozený, že by mi Zoner Házel Chybu zmíněnou výše, že neumí otevřít daný RAW (ale opět v RAW modulu; v Editoru ho otevře v quarter i full res), ale když tady ASI POTŘETÍ upozorňuji, že RAW jde otevřít v Editoru, není poškozen, že i JDE Otevřít i z disku ABCDE...Z: že fakt tím to na BETON NEBUDE

chtělo by to kurzy logického myšlení.... pokud se to nedá koupit v lékárně volně, musíte k praktickému, ten vás pošle na psychiatrické středisko, kde vám primář předpíše něco na (e recept, pokud server nebude vháji)

Vždycky se logicky začíná od začátku. Od otestování karty, přeinstalování programu, který používáš, nabootování nějakého live systému a odzkoušení i tam. Pokud to v jiném PC bude fungovat normálně, tak můžeš přeinstalovat systém.
Ale s tebou je to marné a ztráta času...

Chtělo by to zkusit otevřít v nějakém jedodušším programu, obrázky RAW můžou být někdy moc obrovské. Není chyba ve 2Gb hranici souboru pro FAT? Viděl jsem obrázky RAW i větší jak 4Gb, to neumí z FAT32 systém přečíst (záleží na metodě čtení, někdy neumí ani víc jak 2Gb).

u debilů, to už je jak u mentálů. Když RAW jde otevřít ze všech disků ABCDE...Z (opakováno počtvrté). jde otevřít v režimu Editor i v plném rozlišení bez nutnosti ADobe Converter, a jen v modulu RAW-vyvolání nešly otevřít některé RAWY.

Mimochodem, ty RAWY mají identickou velikost kolem 17MB, to znamené že i rawy, které bez použití Adobe Converter nešly načíst v režimu RAW develop a šly, mají stejnou velikist.

Tak teprve nyní začínám (ale hodně pomalu) chápat, jaký máš vlastně problém. Dovolím si shrnout:
- Úplně všechny RAW soubory otevřeš bez problémů v Zoneru v režimu Editor
- Některé RAWy nejdou otevřít v Zoneru v režimu Vyvolání
- Proto jsi - dle rady, co jsi dostal v hlášce ze Zoneru - stáhl a nainstaloval Adobe Converter
- S pomocí toho Adobe Converteru už šly otevřít všechny RAWy (?-není to z popisu jasné)
- Ale pak nemáš možnost pracovat s obrázkem bez geometrické korekce, což ti vadí (nerozumím vysvětlení "Korekce způsobí vytlačení oblasti mimo obraz" ?)
Pokud jsem to pochopil špatně, oprav mě.
Pokud jsem to pochopil dobře, tak se zase ptám já - to jsi to nemohl takhle přehledně napsat hned napoprvé???

Moje dotazy výše jsi zřejmě "v zápalu boje" přehlédl; jednu už jsem snad pochopil, takže zopakuji jen dvě:
1. Ten Zoner Photo Studio máš v nejnovější verzi, nebo jde o nějakou prehistorii?
2. Zkoušel jsi nefunkční RAWy otevřít na jiném PC?

No a samozřejmě dodám, co už tu také padlo - Zoner je placený SW, můžeš se také obrátit přímo na jeho podporu, leccos najdeš i na jejich webu (včetně odkazů ke stažení a na návody).

Ano, přesně tak. jak píšeš, napoprvé jsem to napsal s vyjímkou zkušenosti s Adobe DNG Converter, který jsem tou dobou ještě neměl. Psal jsem : tím načtením myslím RAW- vyvolání. Další co překvapuje, je že v Editoru to načte všechny bez rozdílu...

Doufám, že již všichni pochopili, že soubor je v pořádku, když ho otevře Zoner Editor i Zoner RAW prostřednictvím Adobe.
Verze je 17. ročník 2015, tedy podpora foťáku by tam měla být.

Ta absence možnost vypnout korekci je jen nevýrazný problém. Pokud obraz trpí sudovou vadou, tak korekce je provést inverzi, což je poduškovité zkreslení, a jelikož ta má tvar vyfouklého obdélníku a výsledná fotka obdélníku, tak logicky se ztratí o rohy..

Další věc, ale je to jen subjektivní pocit, že obrázky RAW, které jsem nechal na později (nešly vyvolat bez Adobe), měly horší kvalitu (zůstavaly tam fleky po šumu), takže jsem většinou je zahodil a nechal JPG, protože nebyly o moc horší. U obrázků otevřených a vyvolaných bez modulu ADobe jsem si nic takového nevšiml.

... Verze je 17. ročník 2015, tedy podpora foťáku by tam měla být...

Takže to nevíš - nejsi-li si jistý, kontaktuj podporu, jak už tu bylo x-krát napsáno. Našel jsem jen seznam podporovaných fotoaparátů pro nejnovější verzi Zoner X.

Znovu se zeptám:

2. Zkoušel jsi nefunkční RAWy otevřít na jiném PC?

Může být problém někde v konfiguraci PC nebo v konfliktu spuštěných programů (napadá mě - jaký používáš antivir? Některé jsou hodně agresivní...)
Můžeš vyzkoušet i jiný SW - třeba nějaké RAW viewery, Google jich najde haldu...

P.S.: vida, že to umíš napsat docela přehledně, bez urážek a zbytečných keců a ani to nebolelo, že?

antikrámy nepoužívám, už jen kvůli podobným překvpákům a za pomalování a narušení soukromí.

Je sice hezké, že na stránce se seznamem podporovaných foťáků je můj foťák, ale nevím pro jako verzi ZPS. Nelenil jsem otevřel wayback, v 2016 už tam také byl, jiný snapshot není.

Jiné programy/PC je přečtou, Například Photo Paint. Ale nevím k čemu mi ta informace užitečná je, protože i problémový RAW ZPS přečte v režimu Editor také.

Už jsem psal, že ten seznam je jen pro nejnovější verzi Zoneru.

Na Tvým místě bych:
1. Vyzkoušel nejnovější verzi Zoneru - můžeš si jej stáhnout a 30 dní zkoušet.
2a. Pokud to v něm půjde, je na Tvým zvážení, jestli budeš investovat do upgradu.
2b. Pokud to v něm nepůjde, kontaktoval bych podporu Zoneru.