Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem 4K vs 2K monitor

Zdravim,

Odchádza mi starší, cca 12r LCD monitor. Pokukujem po nejakých lacnejších 2K alebo rovno 4K do budúcnosti.
Chcem sa ale opýtať, či z bežnej pozorovacej vzdialenosti je vôbec viditeľný rozdiel kvôli pixelom.
Zatiaľ by som uvažoval nad týmito dvoma :
2K: https://datacomp.sk/benq-bl2420pt-24-monitor_d273299.html
4K: https://datacomp.sk/benq-el2870u-27-_d361450.html

Dajú sa dať na stenu a majú repráčiky, tieto 2 veci potrebujem. Skôr sa mi pozdáva ten 2K, má IPS a je menší, čo mi rovnako viac vyhovuje. Zároveň má menšiu spotrebu. Ale aj tak ma zaujíma či rozdiel medzi 2K a 4K je nejaký podstatný.

Ďakujem,

Mimochodem, ty monitory nejsou 2K ani 4K.

2K pro 2560x1440 je uplne spatne, to rozliseni se nazyva QuadHD.

4K pro 3840x2160 take neni spravne, ale pouziva se to proto, ze 4K je hodne podobne a v dobe kdy to rozliseni prislo na svet, tak jmenny nazev UltraHD neexistoval.

---

Na 24" staci 1920x1080, tedy fullHD, pixely videt nejsou.

Na 27" staci 2560x1440, pixely videt nejsou.

Ja mam 32" s 2560x1440, opet pixely videt nejsou.

Rika se, ze od 40" vys uz pixely rozeznas a nad 50" uz je 4K nutnost.

---

Na monitorech od 27" vys se UltraHD pouziva, protoze pak neni potreba antialiasing ve hrach nebo staci snizenej, coz ma pozitivni vliv na vykon grafiky, ale zase je tam vyssi rozliseni obrazu, coz vykon ubere.