Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem NAS QNAP TS-251B... nastavování

14. Sdílení vyhrazené složky "světu"

QNAP umožňuje snadné sdílení formou vytvoření odkazu (takové domácí "ulož.to"). Abych ale na NAS nepustil kohokoliv, kdo se k linku dostane, využívám možností routeru/Mikrotiku a tam specifikuji, ze kterých IP adres je možno se přes odkaz vygenerovaný QNASem do příslušných míst NAS dostat (na toto téma mám v přípravě článek, s JaFim jsme to vyzkoušeli a je to funkční). Podmínkou je, že "cílový subjekt" (ten, komu chci soubory zpřístupnit), má veřejnou IP adresu; podle toho pak nastavím pravidla na routeru. Já veřejnou IP mám.

Tohle řeším kvůli dceři/synovi, kteří jsou ve světě. Dcera ale (navzdory očekávání) nemá statickou, alébrž dynamickou IP adresu (statické jsou prý jen součástí nějakých business tarifů) a tak tohle nastavení na MTiku asi padá.

Otázkou teď je, jak to sdílení určitých adresářů bezpečně a neprůstřelně zabezpečit. Tohle možná není jen záležitost NAS, ale i pravidel na routeru. Ale třeba tohle jde zabezpečit nástroji QNAP. Jak postupovat? Nemohu? se pravděpodobně spolehnout ani na MAC adresu dcery… netuším, zda se "bere" adresa jejího NB, routeru nebo "něčeho" u providera (AT&T, USA).

edit: pro přístup na NAS zvenčí jsem schopen nastavením vynutit https protokol.

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny