Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pomalé zapnutí/najetí do BIOSu

Cca 4 roky starý NB Acer Aspire E1-531G s W7bit, se strašně pomalu zapíná tj. po stisku zapínacího tlačítka se rozjede větrák, kontrolka HDD bliká, ale cca 5 minut se nic neděje. Vyměnil jsem baterku CMOS, zkusil jiný HDD i paměť, ale závada přetrvává, rovněž je jedno jestli jede NB na baterii nebo ze sítě. Zřejmě chyba MB, ale zkouším jestli někdo nemá s tímto zkušenost, leckdy je to blbost. BIOS je nejnovější, ale přepsat díky poruše při spouštění se mi nepodařil, ale BIOSem by to být nemělo, protože porucha je ještě před jeho startem. Zkoušel jsem i LiveCD, ale se stejným výsledkem. NB nepípá a nepřehřívá se.

BIOS je nejnovější, ale přepsat díky poruše při spouštění se mi nepodařil, ale BIOSem by to být nemělo, protože porucha je ještě před jeho startem.

Co? Tys přeflešoval BIOS notesu na něco intergalaktického? Divíš se, že bazmek nefunguje?

Ne BIOS jsem nepřeflashoval, jen jsem zkusil ve Windouws spustit aktualizační exe soubor, ale ten jde za chvíli do restartu a protože restart trvá dlouho, tak to zahlásilo chybu, jinak BIOS jde normálně a rychle i najetí do windows a jeho spuštení je do 30s(pracovníplocha). Problém je v samotném HW spuštění.

třeba v cpu-z ses nedíval, jestli ten procesor nejede náhodou na 200mhz?
nebo podobné hwinfo.

Problém je v samotném HW spuštění.

myslíš čas, než se vůbec objeví startovní logo windows?
v jakém režimu je disk? nějaké chyby crc? zkus třeba crystaldiskinfo.
v biosu je vidět konkrétní model disku, nebo jen nějaká autodetekce?

Resetni Bios Jumperom vedľa CMOS do výrobného, alebo vyskratuj kontakty pod peckou baterkou nejakým metalom. Odpoj komplet napájanie, vyber veľkú baterku.

Potom musíš nastaviť Bios manuálne. Nejaké to S3 ak budíš PC z RAM a hiberfile, nastavenie greenpower apod. vymoženosti, ak ich ZD obsahuje.

V každom prípade skry úvodnú vymaľovánku (disable logon), aby si videl na displeji po reštarte, čo ti vypisuje pri načítaní Biosu a HW, riadok po riadku s prípadným zásekom, "prodlením" na určitom HW komponente či na niektorom porte. A sme hneď doma.

Dát BIOS do defaultního nastavení a prohodit pořadí Bootu, byly první věci co jsem vyzkoušel. Baterka CMOS byla nějakou chvíli vyndaná, takže se vše vynulovalo. HDD je v pořádku a je v BIOSu vidět, zkoušel jsem i jiné, rovněž paměť. Vše se děje ještě před startem BIOSu, tedy i Windows, je čistě černá obrazovka a jen poblikává HDD, když se to chytne tak najednou vše jede jak má, žádně chybové hlášení a ani se NB samovolně nevypíná. Pro nechápavé:Když ten BIOS najede(objeví se logo Acer, tak proběhne vše rychle bez jakéhokoliv hlášení či zpoždění. V cd. mech není nic, zkoušel jsem samotnou desku, byly odpojené porty, mechanika, touchpad.

Logo Acer odstav, tieto čačky sakra vadia výpisu na monitore.

V tom prípade nie je na vine firmware Biosu, ale načítanie zavádzacieho sektora (bootmanažéra) z pevného disku s OS. Ak sú prieťahy detto pri bútovaní nejakého distra live Linuxu/Ubuntu z usb flešky či cd rom mechaniky, bude pošahaný radič, nedostatočné napájanie, nafučané, vysušené kondíky.

To chce servis, ak si až taký zdatný chytrák a spravil si vyskratovanie Biosu do výrobného, základného nastavenia.