Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem router - IP adresa podla MAC

Potreboval by som taku vec, pridelit podla mac adresy IP, ale z inych rozsahov. Napadla ma taka vec, ze znamym MAC pridelim staticke IP z rozsahu napr 192.168, a tym ostatnym dynamicke podla DHCP napr 10.6...... Alebo nejake lepsie riesenie?
Mam totizto iba 4 porty, a nechcem to natvrdo delit 2/2, takto mozem vyuzit aj 4/0 a pod.

potrbujem obcas pripojit firemny ntb kablom - ip z nasho rozsahu, ked pride host pripoji sa a dostane IP z ineho rozsahu
mozno by sa dalo dat na porty 1-2 jeden rozsah, na porty 3-4 iny, ale co ked budem mat povedzme 3 hostovske? takto by som mohol vyuzit vsetky max porty bud na jedno alebo druhe, alebo kombinovat do celkoveho poctu 4