Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Záseky PC

Dobrý den,

potřeboval bych radu - jednou za čas se mi PC začne sekat, v několikasekundových intervalech se sotva pohne myší. Po minutě tyto zamrzání zmizí a PC opět funguje, jak má. K problémům docházelo prakticky od počátku, co počítač mám, ale kvůli menší frekvenci těchto problémů jsem tomu nevěnoval pozornost. V poslední době to však obtěžuje, tak jsem se chtěl zeptat, jestli by bylo možno spustit nějakou diagnostiku a problému přijít na kloub. Nevypadá, že by to byl problém přehřívání ani vytížení komponentů.

Sestava:
Windows 10 64-bit
Intel i7-8700K
Nvidia RTX 2080
RAM 16GB @3000MHz
Samsung SSD EVO 850 (systém)

Samsung SSD EVO 850

V prvé rade ma par zakladnich otazek :
[HW]
• BIOS zakladni desky je aktualni ? ( microkod zakladnich desek jsou casto aktualizovany pro lepsi kompatibiltu a stabilitu techto disku Samsung EVO, proto se ptam na verzi BIOSu)
• Mas vyplé indexovani + automatickou dafragmataci ? (defragmatace + disk SSD nema snad cenu ani komentovat :-))
• Kdyz jsi instaloval ten Windows10, tak jsi ho instaloval: v BIOS HDD nastavené jako AHCI na oddil GPT ? (instalaci Windows bych doporucil na format oddilu GPT)

[SW]
• Ovladace jsi instaloval sam, nebo jsi nechal operacni systém nainstalovat zvolene sluzbou UPdate ?
• Ovladac chipsetu mas jaky ? (chipset je jeden z nejhlavnejsich polozek jelikoz jsou pres neho rizené ostatni zarizeni )
Ryhli nahled na tvou verzi CHIPSET , muze treba pomoci prikazového radku Powershel a prikazu :

Get-WmiObject Win32_PnPSignedDriver| select devicename, driverversion | where {$_.devicename -like "*chipset*"}

* Nebo pravy klik na Start → spravce zarizeni → systémové prvky

TiP ~ Stahni si "SAMSUNG MAGICIAN"' a nahledni na zdravi a stav, firmware tvého disku.
• Nebylo by naskodu vytvorit druhého [LOCAL] uzivatele bez uctu Microsoft a zkusit jestli se problémy budou ukazovat i v tom druhém vytvoreném uctu.
* Problém s ovladaci jde obecne rychle overit pomoci spusteni Windows v "nouzovém rezimu".

Děkuji za odpověď.
- BIOS není úplně aktuální (A. 10, 27.10.2017) nicméně bych nečekal, že by byl natolik starý, aby dělal problémy.
- indexování vyplé bylo, automatická defragmentace byla zapnutá, počkám tedy jestli se problém ještě objeví
- sestava měla Win již předinstalovaný, takže tuto informaci bohužel nemám

- ovladače instalované přes Update
- ovladač chipsetu 10.1.1.38

Prozatím se problém nevrátil, nicméně pokud myslíte, že by na ovladače nebo BIOS bylo dobré kouknout, na Vaši radu dám.