Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Takt a časovanie pamäte

Dobrý deň,

prosím o radu. Chcel by som do notebooku nasadiť rýchlejšie pamäte RAM.

V súčasnosti mám 1x pamäť SO-DIMM DDR4-2400 s frekvenciou 1200MHz, pričom výrobca ( a aj HWinfo ) uvádza že základná doska podporuje najviac 1300 MHz RAM.

Chcem sa spýtať :
1. TAKT RAM
Môžem nasadiť pamäte s frekvenciou 1333 MHz, pričom tieto sa podľa výrobcu po nasadení samočinne pretaktujú na frekvenciu podporovanú základnou doskou, teda 1300 MHz ?
Alebo pamäte s frekvenciami vyššími ako 1300 MHz nebudú fungovať a musím preto nasadiť pamäte s taktom iba 1200 MHz ?

2. ČASOVANIE RAM
Nie je mi jasné, či základná doska tiež podporuje nejaké časovanie pamäte, alebo je možné nasadiť pamäte s ľubovolným časovaním. V súčasnosti mám RAM s časovaním CL-17 a chcel by som kúpiť RAM s CL-15.
Budú na mojej základnej doske tieto nové RAM fungovať na CL-15 ?
Alebo ich doska nepustí na menej ako CL-17 a teda je zbytočné kupovať RAM s časovaním nižším ako CL-17 ?

3. POČET RAM
Ak chcem kúpiť 2ks RAM, ktoré sa predávajú buď ako 1ks, alebo 2ks, je v tom nejaký rozdiel, či kúpim 2x po 1ks, alebo 1 balenie s 2ks RAM ?

Ďakujem vopred za radu.

Hodnoty u RAM neznamenají frekvence a časování, na kterých pracují, ale maximální na kterých výrobce zaručuje funkčnost. Přičemž prakticky vždy budou dobře pracovat i na horších.
Kup dva stejné moduly a budeš mít dual channel, což je asi tak jediné, co se trochu projeví na výkonu.

Teraz tam mám pamäť SDRAM SO-DIMM DDR4-2400; 1x 8GB, 1200 MHz, CL-17-17-17-39 ( SAMSUNG M471A1K43CB1-CRC ), single channel

Základná doska podporuje pamäť 1300 MHz ( podľa programu HWinfo ).

===================================================

1. Chcel by som nasadiť pamäte ako dual-channel :

KINGSTON HyperX Impact SO-DIMM DDR4-2666; 2x 16GB, 1333 MHz, CL-15-17-17 ( KINGSTON HX426S15IB2/16, alebo HX426S15IB2K2/32 )

2. Neviem však, či sú kompatibilné s mojou základnou doskou ( frekvencia, časovanie ).

Ak nie, potom by som uvažoval nad :

KINGSTON HyperX Impact SO-DIMM DDR4-2400; 2x 16GB, 1200 MHz, CL-14-14-14 ( KINGSTON HX424S14IB/16, alebo HX424S14IBK2/32 )

3. Ak by som kupoval 2 pamäte, mám kúpiť 2 v jednom balení, alebo na tom nezáleží a môžem kúpiť 2 samostatné balenia ?

====================================================

4. Základnou normovanou 16GB pamäťou tejto kategórie 2400/2666 MHz sú pamäte napr.

KINGSTON ValueRAM SO-DIMM DDR4-2400; 2x 16GB, 1200 MHz, CL-17-17-17 ( KINGSTON KVR24S17D8/16 )
KINGSTON ValueRAM SO-DIMM DDR4-2666; 2x 16GB, 1333 MHz, CL-19-19-19 ( KINGSTON KVR26S19D8/16 )

Viete odhadnúť, aký je prínos oboch HyperX pamätí, oproti tejto základnej normovanej pamäti ?

Ďakujem za pomoc.