Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Odešel zdroj nebo deska

Dobrý večer,

dnes jsem si koupil dva SSHD Firecuda 2TB disky.
Po jejich zapojení do počítače začli disky pípat (každou sekundu po dobu minuty)
Poté době, teprve PC naběhnul na bios a do OS, kde ovšem disky nebyly nalezeny.

Disky neobjevil ani bios. Zkusil jsem tedy jeden disk odpojit a stejný problém s pípáním jako výše.
To samé se projevilo i při připojení druhého nového disku. Napadlo mě, jestli to nemůže být zdrojem, že už to neutáhne.
Zkusil jsem vypojit několik starých disků a zapojit jeden novej, pořád to pípalo a stejné problémy.

Říkal jsem si, jestli to nemůže být vadným SATA slotem na desce, zkusil jsem jiné kabely, jiné sloty.
Když jsem kupoval tuto desku, byly na ní vadné dva paměťové sloty, takže moje Dual ramky jsem musel hodit na single-channely.

Nyní jsem v takovém stavu, že PC už nestartuje vůbec. Ani klávesnice ani myš nepromrknou a speaker nevydá ani hlásek.
Zkusil jsem vytáhnout CMOS baterii počkat 10 minut, problém stále přetrvává. Zkusil jsem vyndat paměti jestli speaker bude křičet a nic.
Větrák od CPU se netočí ale od GPU ano. Tak si říkám, jestli není možné, že neodešel zdroj, že funguje jenom větev která jde do GPU.

Z počítače jsem zkoušel vytáhnout naprosto všechno ale deska se prostě nechytá. Takže už s tím začínám ztrácet nervy a chci se vydat to Alzy koupit nové komponenty.
Aktuálně to běželo na:

GTX 1080TI waterforce,
I7 8700K @5GHz,
G SKILL 16GB 4600MHz
3X SSHD
1x HDD
1x SSD
1x SSD M2

(600W Zdroj myslím, že Seasonic)
(Asus Z370)

Koupím jak nový zdroj tak i novou desku. Potřeboval bych ale poradit co koupit :)
Ideálně, by to mělo být na skládě Showroomu Praha 7 Alza.

Pomůžete mi prosím vybrat nové komponenty?
Co si myslíte o tom problému co se stalo? (bylo to zdrojem, deskou, harddisky něco odpállii nebo moje nešikovnost?)

Děkuji všem, co si dali tu práci to přečíst a přeji Vám veselé svátky! :)

Ahoj, právě, že pípali disky. Nikdy v životě jsem to ještě neviděl a dost jsem se tomu diviil. Kolegové říkají, že to dělá něco s hlavičkou i disku, když nemůže číst nebo tak něco. Z desky právě nevyje ani hlásek a to pípání jde fakt od disků. Zvláštní je, že je hrozně potiché.

Ahoj, disky zkusím každopádně, ale přesto musela odejít deska nebo zdroj.
Nějaký aspoň tipy, čemu bych se měl vyvarovat?

Spíš bych chtěl nějakou osvědčenou značku na desku a zdroj.
Koupím aspoň 800W něčeho kvalitnějšího a desku, která by už mohla fungovat dobře.

já jen řeším hw poruchy, nejsem herní pařič a hw mě nezajímá / neskládám ho.

GTX 1080TI - toto je tvůj nejžravější kousek. jestli to máš v pc 2x, měl by zdroj 800W význam. jinak ne.

máš v té skříni celkem 6 disků? no když ti to dává smysl, budiž.

paměťový řadič je dnes přece součástí cpu. nechceš ten krám nejdřív odtaktovat? třeba mu pak půjde líp i spolupráce s chipsetem = s řadičem disků.

Myslím si, že procesorem to nebude, odzačátku fungoval výborně. Je to verze s Delidem od alzy.
Podle mě tomu více odpovídá ta deska nebo zdroj ale nejsem profík jako Vy.

Zezačátku když jsem PC sestavoval jsem měl stejný problém a to bylo právě vadnými sloty RAM.

Napadá mě, jestli po připojení disků se nějak nezvýšil příkon zdroje a někde kde to bylo celou dobu u hranice, to šlo do kytek.

Z počítače jsem zkoušel vytáhnout naprosto všechno ale deska se prostě nechytá.

- Kdyz jsi to zkousel, vyhl jsi z PC i tu zakladni desku ?
- IMHO je mozné a podezrivam spis nejaké probijeni mezi "PC_CASE" a zakladni deskou (mas tam vubec distancni sloupky + podlozky ?).
Vymenou [HDD] a pritlacenim na nekterych mistech zakladni desky mohlo ke skratu dojit, tak jako jsi mohl skrabnou, nebo nejak poskodit nejaky micro obvod (ale jen typuji). Proto desku nejdrive vyndej z PC ven, dej do ni jen "CPU + 1xRAM" a zkus to celé znovu.

TiP ~ Zdroj a zakladni test jeho funkcnosti, napajeni 12/5/3.3V vetvy jde provést i "BEZ ZAKLADNI DESKY" :i: .

Kupoval jsem moderní case, který všechny tyhle náležitosti měl již v sobě. Jen jsem musel pár sloupků s podložky přendat, abych ho přepnul do režimu ATX. (jinak by deska nešla nasadit)

Nevytahoval jsem z PC desku ale udělám to (protože bych i stejně pak musel, kdybych koupil novou) tak to zkusím ale osobně z toho nemám pocit, že by se něco mohlo změnit.

Na každý disk, je speciální zásuvka, do které se dá a připojí, takže se nemusí utahovat ani nic takového. Co se týče SATA portů, tak jsem tu tam jen opatrně zapojil, pochybuji, že by přitlačení mohlo něco rozbít. To už by se stalo, když jsem nasazoval chladič na procesor a nebo zastrkával GPU či RAMky, kde se mělo hodně přitlačit aby pacička zacvaknula.

Mohu poprosit o nějaký článek jak se to dá otestovat? Nemám zrovna žádné nařadí po ruce, něco jako Multimetr, abych zjistil jestli to vypadá v pohodě. (pravděpodobně i kdybych měl, neměl bych znalosti na to, abych mohl říct jestli tohle je správný anebo špatný stav)

Napadla mě jedna věc - To M.2 SSD je jaký typ (PCIe nebo SATA)? Ono totiž může sdílet SATA se SATA konektorem na desce a pokud jsi nový disk zapojil do toho sdíleného konektoru, tak mohlo dojít ke kolizi. Bylo by dobré napsat přesný typ desky a do jakého konektoru (v případě, že deska má více M.2 slotů) je to M.2 SSD zapojeno.
Pokud budeš kupovat novou desku, tak si na to dej při zapojení také pozor.

Jednalo se konkrétně o ASRock Z370 Extreme 4.

Předpokládám, že desky normálně nemají podporu pro PCIe M2 ne? :)
Myslel jsem, že na takové věci se pak musí koupit nějaká doplňková karta.

Jinak to co píšete, to mi příjde jako šílenost jestli to tak doopravdy je.
Vždyť na přidání HDD by dneska neměla být žádná věda. Dříve to člověk mohl dělat jak chce a nebyly žádné problémy.

Jinak na desce, je to zapojené dotoho vrchního.
Ale jestli to tak je, tak to abych šel za výrobcem a omlátil mu to o hlavu? :)

Co si jinak myslíte o té desce a zdroji co jsem poslal? :)

https://www.asrock.com/mb/Intel/Z370%20Extreme4/index.asp#Specification
V sekci "storage" máš odpověď na "nefunkčnost" disků…

A k otázce - co se stalo, že nefunguje nic krom ventilátorů - zkus VŠECHNO vyndat z bedny ven, a zapojit jen minimální konfiguraci (pro začátek jen CPU, jeden modul RAM) a podle beepcode pak eventuálně přidávat GK, atd, jestli se to chytne (jinak jsi nejspíš něco při tom přetaktování odpálil, ale mohlo to hnít postupně, jen to definitivně umřelo až teď).

Děkuji mockrát za odkaz, příjde mi to jako drzost od tvůrce něco takového podniknout.
Příště si na to dám pozor. Holt chybama se člověk učí a doplací penězi.

Mockrát děkuji :)

E1: K Vaší dodatečné úpravě.
Procesor je připravený s Delidem na toto taktování, tzn. že stál asi o 4k víc než je normální cena. (netroufal jsem si na domací delid)
Pro toto taktování, byla doporučená i deska (která už nefunguje).

Spíš souhlasím s tím, že to byl "šmejd" a ta deska postupně hnila. Nové SSHD jí k tomu pomohlo pravděpodobně rychleji.

Jelikož se k odkazům moc nikdo nevyjádřil, beru automaticky, že k tomu nemá kdo co vytknout.
Proto uzavírám toto téma a označuji ho jako vyřešené. Čas není zrovna na mé straně :)

Přesto chci poděkovat všem, co se zapojili do diskůse a přeji všem krásné svátky!
A také Vám děkuji za Vaše přínosné rady, ze kterých si pokusím vzít ponaučení.