Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno 35 let starý tranzistorák Panasonic a vadná součástka...

Zdravím, vlastním už řadu let malé tr. radio zn. Panasonic, typ RF - 081. Včera upadlo na podlahu a přestalo hrát - otevřel jsem ho a na stůl vypadla tato součástka, rozštípnutá vejpůl. [01.jpg]
Po chvíli zkoumání jsem našel místo, kde původně byla (na foto žluté kolečko)
[03.jpg]
Google prozradil, že se ppd. jedná o "Band Pass Filter, výrobce Soshin Electric CO., typ BPWB5". Bohužel jsem pak na Netu nenašel žádného prodejce, který by tuto součástku byl schopen dodat. Obracím se proto na Vás, zdali někdo tuto nevlastní, či případně neporadí, jaký by bylo možno použít ekvivalent, či jak jinak tranzistoráček opravit. Je to moje srdcová záležitost, mám ho již od vojny, tj. cca 35 let.... Děkuji všem...

Možno blbosť - ale: skús napísať výrobcovi, firma Soshin Electric CO. ešte existuje.
Ale veľa nádeje tomu nedávam, predsa len - viac ako 35-ročné AM/FM rádio . na to bude ťažko zohnať - nevie sa, či je to LC, alebo RC filter.

Výrobci jsem napsal, odpověď obratem:

Dear xxxxxxxxxxxxxx,

I hope you are doing well today!

High appreciate your RFQ.
This is Jennie Fu from Jotrin Electronics Limited.
we are sincerely sorry that this part BPWB5 is unavailable from us now, I hope we can do next order.
We Focus on ICs,diodes,transistor,resistor,capacitor,IGBT module, crystal oscillator,relay and all kinds of electronic component.

Do you have any other RFQ or pending PO ? If so, pls be free to send your email to us,
we would like to support you at our best service.

Your sincerely,

Ms. Jennie Fu
Sales Dept.
Jotrin Electronics Limited. Jotrin Electronics Limited.
Choose Jotrin----Global Agent Of Electronic Components Distributor!
Our business philosophy----Customer first, Reform, Innovation, Truth and Development!
Tel: (86 755) 83666342-801
Fax: (86 755) 88377342
E-mail:sales@jotrin.com
Skype: jotrin03

Nejspíš to je pizokeramický filtr (propust). Je třeba zjistit frekvenci (dokumentace součástky nebo rádia). Pak hledat náhradu, klidně jiného výrobce. Popřípadě hledat mezi vraky rádií. Ale po pádu na zem může být poškozené ještě něco. Ten filtr by se dal nouzově nahradit jednoduchým členem - na způsob MF transformátoru. Sežeň bastlíře ...