Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem W10: pagefile.sys - velikost, výběr disku

Ve W10/Pro, 16GB RAM, jsem měl nastavenou virtuální paměť na 512MB (min=max, SSD disk). Narazil jsem ale na hru, která kvůli nedostatečné velikosti virtuální paměti padala, viz moje vlákno na herní poradně.

Nastavil jsem tedy rovnou 8GB pagefile.sys, problémy zmizely. Nyní to zmenším na 4GB a budu zkoušet (v případě bezproblémového chodu budu snižovat dál).

Tenhle problém se u mě vyskytl pouze u téhle jediné hry, ostatní hry i veškerý software neměl s 512MB žádný problém.

OS+software mám na SSD (250GiB), skoro 170GiB je volných. Data a hry mám na HDD. Jelikož mám trochu obavu, aby zápisy do pagefile.sys zbytečně moc neodíraly SSD https://www.czc.cz/samsung-ssd-960-evo-m-2-250gb/202400/produkt), teoretizuji o přesunu virtuální paměti na pevný disk (7200 ot.). Nechtěl bych ale degradovat rychlost a odezvu systému. Napadá mě několik variant:

1. Na C (SSD) pagefile zrušit a vytvořit jej na D (HDD)
2. Na C ponechat např. 256MB a na D vytvořit další, větší.

Nemám představu, jak se systém chová, pokud je pagefile.sys velký, zda tam toho zbytečně neodkládá moc a tím systém nezpomaluje.
Nemám ani představu, zda a jak funguje stav, kdy je pagefile na více discích. Zda využívá průběžně oba, či nejprve tu na systémovém, či nedojde k nějakým dalším neočekávanostem.
A vlastně ani netuším, jak probíhá zapisování do toho pagefile.sys (pokud k zápisu dochází), zda se to neustále přepisuje (a tím zbytečně opotřebovává SDD)… aby se tam za pár dní nenapsaly stovky gigabajtů např.

Nejraději bych to asi hodil na HDD, pokud to není pitomost.

Poraďte, díky.

Makrovírus "swap" je prioritnou otázkou výhradne samotného OS Windows, ako so SW (hrou) spolupracuje. Napríklad OS ani SW nemusí do pagefile absolútne zapisovať žiadne dáta ak má dostatok RAM (nad 32GB a viac), ale je nutné mať vždy spustenú túto swapovaciu rezervu. Osobne ju nikdy nevypínam.

Stačí ju nastaviť na auto na koreň systémového oddielu pevného disku. Tiež je jedno na akomkoľvek oddiele alebo druhom pevnom disku je swap zapnutý, relokovaný, prípadne je spustený na všetkých diskoch v nastavení max.-min. 4096MB. Swap tvorí vlastne prázdny súbor v prípade, ak má Windows dostatok RAM, je to len barla postavená v kúte pre prípad núdze s ktorou dodnes niektorí vývojári SW stále počítajú.

Netřeba řešit. Nech pagefile s defaultní velikostí na systémovém disku. Windows si to pořeší sám, ví že běží na SSD a ví kolik má RAM - nebude swapovat, když nemusí. Není třeba se snažit být chytřejší, než tvůrci systému...