Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stare foto-vycistenie

Dobry vecer,

Mam taku otazku, mozno skor do pokecu. Nasiel som pri stahovani stare fotoalbumy (foto z 1. sv. vojny), a rad by som ich vycistil.
Otazka je: ist starou foto cestou, alebo zdigitalizovat a cistit to v PC? S tou fotocestou by som to dal aj sam, ale chce to cas a vybavenie(to mam), alebo nejaky photoshop s ktorym som v zivote nepracoval a asi by som musel niekoho zaplatit. Kde sa doberiem lepsieho vysledku?

Nenapadá mě, jak čistit papírové fotky v domáckých podmínkách. Možná, pokud jsou špinavé, ve vodě, odmočit mušince, špínu, následně vysušit v leštičce. Udělej případně nejprve pokus s jedním kusem, kde bys nelitoval jeho zničení.

Jinak, pokud jsou fotky (papír) mechanicky čisté, naskenovat ve vysokém DPI a následně upravovat. Nemusí to být nutně fotošop, jsou i řádově levnější softy, které poslouží skoro stejně

Fotocestou...urobis si z toho negativ a ten cistis a upravujes. Stetec 00 a trpezlivost. Pokial vies cim bola zaspinena, da sa to aj chemicky. Kazdopadne je to na dlho, trpezlivost, znalosti a cas, uz som to robil...
Scaner s vysokym rozlisenim nemam, ani s graf. programami neviem robit, musel by som to niekomu dat spravit asi...

Nějak mi uniká, proč bych z toho měl dělat negativ. V dalším příspěvku píšeš, že fotky jsou ve skvělém stavu - tak co čistit.

Samozřejmě je můžeš naskenovat, pokud jsou alespoň 10x15 cm, stačí lepší "domácí" skener, ale dříve se hodně dělaly 6x9 kontakty. Tam bych volil větší rozlišení.

mile dite...musince a praskliny v papieri nie su problem upravit fotocestou. Chapem ze nevies co to je, pokial nie si fotograf, ani to nepochopis.
Upravit nejake cervene oci vo photoshope a pod. dokaze upravit kazdy, ide o to, aby ta fotka bola stale uveritelna, ze je stara, napriek tomu ostra. Ja to nedokazem, a 90% deti narodenych po 2000r. co sa tomu venuje dnes nedokaze/nevie upravit cb foto. Fotograficka cesta uz nehovori nic dalsiemu 3%

Nevim co myslite pod "vycistit" a co si od toho slibujete, ale tohle dle mne nechat kvalitne naskenovat, a jakekoliv upravy a retuse az pak s temi digitalnimi kopiemi - s orignaly bych nic neprovadel. Na retuse jde pouzit spoustu software, nemusi byt jen a pouze photoshop.

edit - L-core rychlejsi ;-)

Ake rozlisenie min by mal mat ten scaner?

Este ma napada oslovit nejake muzeum, ze by mohli mat zaujem a vycistia ich oni? Poznam len server valka.cz, skusim ich oslovit, viete este o niekom?
Pradedo bol zjavne fotograf, fotky posielal ako pohladnice z frontu a na rube je kopa zaujimavych info

8b na kanal = klasicke "24b" barvy = vsechny jpegy, png a spol. - vse co vidite na webu, v pocitaci atd. Je to 255 urovni od nejtmavsi po nejsvetlejsi pro RGB slozky. Pro editaci a upravy je to malo (jakekoliv soupani s krivkami, sytosti nadela do tech odstinu "diry" - neni moc prostor pro nedestruktivni upravy), takze by bylo dobre kdyby skener umel vic. Ty lepsi skenery umi skenovat v 16b (uvadeno treba jako 48b vs. 24b u tech s 8b/kanal) = 65536 odstinu kazde slozy. Ulozit pak samozrejme ve formatu ktery 16b/kanal umi (treba TIFF) a zpracovavat v sw. ktery taky umi pracovat s touhle barevnou hloubkou (treba Photoshop, neni podminkou).