Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nejde internet přes wifi

Čau, včera mi nešel internet tak jsem zkusil restart router, nepomohlo. Na stránkách poskytovatele jsem se dočetl, že byl přerušen kabel, a omlouvají se za výpadek. Tak jsem počkal a net už má jít, ale jde mi pouze na PC. Kabel s internet je připojen do routeru a druhý kabel z routeru do pc. Zde funguje vše v pořádku. Ale wifi na mobilech, prostě nejde. Po připojení píše bez internetu. Zkusil jsem vyndat a vrátit kabely, několikrát vypnout a zapnout, dokonce i úplný restart routeru a nic nepomohlo. Nevíte čím by to mohlo být? Předem děkuji za tipy a rady.

Díky za odpovědi, zítra to zkusím. Kdyžtak jsem zjistil toto: internet mi přes pc šel normálně, jakmile jsem se zkusil připojit s mobile, tak to přestalo jít i na tom pc, pomohl vždy jen reboot a ma pc to fungovalo. Jakmile se prostě připojilo další zařízení tak to nešlo nikde.

rozepiš se o typu routeru (nálepka zespodu).

konfigurace pc není nutná, ale přibližně pořizovací rok pro představu.

rodinný domek/panelák?

některé routery to mají rozumně přednastavené, některé dovolí úplný chaos, pak to nepřipojení podle toho vypadá.
cílem bude to základní z wifi nastavit napevno, jen bych radši něco věděl o prostředí kolem.

jakmile jsem se zkusil připojit s mobile, tak to přestalo jít i na tom pc, pomohl vždy jen reboot

myslím že nemá cenu moc experimentovat.
celkem nudná možnost je update firmware routeru, protože se ten krám chová dost divně, i když je po restartu.
pokud je router už letitý, může být příčinou polomrtvý čínský napájecí adaptér, první to odnese wifi - s tím nový firmware nic nenadělá.

dávám přednost tomu zakoupit něco spolehlivějšího:
- pořádný brouk je v mikrotiku rb951 s gigabit porty (kdyby člověk uvažoval o domácím nasu nebo o dalších pc přes lan). nastavení vyžaduje použít quick setup, všechno nad to je maturita.

- z jednoduchých spotřebních tplinků třeba wr940 (100mbit) nebo archer c6 (gigabit).

- ještě jeden estetický tip aircube, když chce člověk ac wifi (v rodinném baráku není úplně nutné) - ale nikdy jsem to neviděl a ovládání bude asi stejná radost jako ten mikrotik.

edit: mě se ty krámy zdály levné, teď jsem si všim že tučně mají ceny bez dph.

Zkouším teda ten firmware, pak uvidím. Jen tu mám menší problém, pro verzi mého routeru na oficiálních stránkách není žádný firmware k dispozici. Jen GPL code. (ostatní verze tam mají firmware) Ptám se teda jestli ten GPL code funguje podobně, a normálně ho použiju jako ten firmware soubor.

netuším co myslíš, odkaz jsi nedal. u tplinků koukám, že podporu wr741 úplně zařízli a předstírají, že ho nikdy nevyráběli.
gpl je druh licence. asi tím chcou naznačit, že používali mix vlastního a cizího kódu. ale nic rozumného ke stažení stejně nevidím.

a nezapomeň, že u routeru musíš přesně dodržet i hw verzi, jinak z něj budeš mít cihlu.
podle stáří routeru se taky chtělo zamyslet nad výměnou napájecího adaptéru, tím začíná nefunkční wifi v routeru.

vykašlal bych se na takové pokusy a v pondělí koupil nový rozumný router.

No to je jedno ten firmware jsem už našel a nijak nepomohlo. Budu mít k dispozici jeden router zdarma tam ten vyzkouším. Mimochodem, když jsem v nastavení routeru tak mi to píše červeně WAN port unplugged. WAN port zapojený nemám a ni jsem neměl předtím. Když jsem to zkusil s WAN portem nijak to nepomohlo.

já se na to nechtěl ptát, jestli náhodou nemáš tplink v režimu bridge (starší verze to ani neznaly), nebo jestli nemáš blbě zapojené kabely (přece nebudeš řešit problém s tím, že od hraní si s kabely nebo výměnou routeru to nejede a celou dobu to zamlčíš).

normální zapojení routeru - ty konektory bývají úmyslně barevně:
https://www.vseprowifi.cz/userfiles/images/wifi-routery-navody/router-tp-link-konektory.JPG
wan (modrý) - sem musí jít kabel od poskytovatele. přiděluje ti jednu ip adresu, to je vnější adresa routeru. někdy má poskytovatel připojení vázané na fyzickou (=mac) adresu tohoto připojení.
lan (žluté) - odsud vedou kabely k tvé vnitřní síti, kterou už obsluhuje router.

[jde s ním dělat i něco jiného, ale člověk už musí vědět proč, co je před ním a co naopak při špatném zapojení vytáhne z domácí sítě až ven na net]

když ti poskytovatel dává jedinou ip adresu, ty si špatným zapojením z routeru uděláš pouhý switch a chceš na jednu ip dostat více zařízení, to nemohlo nikdy fungovat. přitom se ale mohlo stát, že si provider zaregistroval pro tvé připojení mac adresu prvního připojeného krámu (pc) a dnes se na net nepřipojí ani router s wan vstupem (má jinou mac).

- odpojíš kabel od poskytovatele, zakážeš wifi na mobilech, necháš jen kabel z lan do pc
- připojíš se do routeru (viz štítek zespodu), ve wan rozhraní zvolíš hodnoty podle poskytovatele ve smlouvě, podle mě žádné nedal čili "dhcp".
- dále v menu najdeš "mac clone" a naklonuješ mac adresu stolního pc, uložit.
- zapojit kabel od poskytovatele do wan, internet by měl jet, mobily by se měly připojit.

nastavit klonování mac adresy, uložit.
pak zapojit funkční nepolámaný kabel poskytovatele do wan portu a nechat to dhcp podle obrázku, nesmí nahoře psát "wan port is unplugged".

dolní zatrhávátko není vyžadováno.

kdyby to nejelo, zapojit místo routeru přímo počítač, jestli dostane připojení od poskytovatele a podívat se na výpis:
start - spustit - cmd.exe:

ipconfig -all > ip.txt
notepad ip.txt

ten notepad umožní to sem snadno zkopírovat.

bez internetu je i pc, nebo jen mobily?
o původním zapojení, kdy bylo všechno nastrkáno v lan konektorech routeru, už nechcu slyšet. toto se dá dělat záměrně ještě s jedním předřazeným routerem, ale pak ten člověk ví co dělá a nepotřebuje se ptát. (náhradou je právě přímé připojení pc bez routeru)

Kabel samotný zapojený od poskytovatele do pc funguje

to obvykle znamená dhcp nastavení od poskytovatele na wan. a pokud váže připojení na mac adresy, chce mac tohoto pc naklonovat do routeru.
bylo provedeno?

Momentálně mám zapojené pc na přímo, ale pokud bylo přes router kabelem tak bylo náhodné někdy šlo někdy ne... (s tím jak to bylo připojeno předtím moc nevím, myslím, že tu kdysi byli technici od poskytovatel a něco s tím dělali, ale jistý si s tím nejsem).
To s mac adresou jsem udělal. Jaks už říkal předtím. Nakopíroval a uložil v tom nastavení routeru.

když jsi měl ten výpis nakopírovaný jako text v notepadu, která blond sekretářka ti poradila, abys z toho dělal obrázkový screen? kdo to má opisovat?

Momentálně mám zapojené pc na přímo

gateway: 192.168.1.1 ... to je nějaký domácí router před tebou, který podle svých slov nemáš zapojený. z čeho bereš internet?
ipv4 adresa: 192.168.1.100 ... korektní ip od toho tajného routeru
mac adresa síťovky: 4c-cc-6a-49-71-84 ... tato adresa má být naklonovaná ve tvém routeru

dva dny jsi zatajoval nesmyslné zapojení kabelů.
dáváš sem výpis získaný od routeru, který údajně nemáš zapojený. děláš si srandu?

Já si tady z tebe nechci dělat srandu nejsem žádnej profík tak se v tom nevyznám. Jak jsem měl vědět, že je to nesmyslné zapojení kabelů když mi to předtím fungovalo normálně? Internet mám přes vzduch (nevím jak se to nazývá profesionálně) z tama kabel vede do zařízení ( v papírech jsem našel, že se jmenuje nejspíš RB 911) a z tama mě kabel rovnou do PC. Takhle jsem udělal ten notepad a poslal. Nějak nechápu proč to tam píše to IP toho routeru, router mám vedle sebe vypnutý. Adresu jsem naklonoval jak jsem říkal - přikládám foto. (abych se dostal do nastavení routeru musím vždy zapojit kabel mezi routerem a PC )

když jsi připojený přímo k tomu mikrotiku, dostaneš nastavenou bránu na ip mikrotiku:

gateway: 192.168.1.1

v tom mikrotikovém RB911 je router a poskytuje síť s adresami: 192.168.1.x

když se chceš připojit do tplinku, jdeš teď na stejnou ip "192.168.1.1", viz adresní řádek.
když byl do sítě zapojený jen lan konektory jako switch, dvě stejné ip nemůžou fungovat. jistě, nejspíš se tak stalo až po továrním resetu.

dva routery za sebou nemají smysl, přitom tipuju, že do nastavení mikrotiku se nedostaneš i když vyřadíš tplink.
vyřadit mikrotik je možné, ale teoreticky se z něj může využívat poe napájení pro přijímacího wifi clienta kdesi na střeše.

pak teddy nechat mikrotik jak je, za ním se až po nastavení přidá tplink:
- odpojit wan kabel od tplinku, nechat jen připojení lan tplink - pc. wan zásuvku přelepit samolepkou.
- změnit lan adresu tplinku na 192.168.1.222 (a nalepit si ji na něj), uložit
- klonování mac adresy v tomto zapojení za routerem nemá smysl, naopak vadí: zrušit = restore factory mac
- zkontrolovat nastavení wifi pro mobily: ssid, napevno kanál mezi 1-11, uložit
- nejveselejší akce: zakázat dhcp na lan straně tplinku, uložit, přijdeš teď o připojení k tplinku
- nakonec lan kabel od rb911 zapojit do některé lan tplinku a je hotovo.

celou síť řídí rb911, nejspíš nastavený od poskytovatele a tipuju že má zakázanou wifi.
tplink slouží jen jako switch s wifi ap, do jeho nastavení se dostaneš na adrese: 192.168.1.222

a jsme úplně na začátku: jestli signál wifi bude stále vypadávat, je podezřelý napájecí adaptér tplinku.
další možností je starý krám vyhodit a pořídit si něco hezčího, viz včera.

příště nezatajuj, že máš v síti najednou dva routery.