Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem hdd s win 10 nenabootuje bez druhého hdd s win 8

Ahoj.Než mě někdo začne kamenovat že mam hledat, že se to už řešilo atd, tak chci napsat, že ani jedna věc co jsem našel můj problém nevyřešila.Zkoušel jsem opravu z cd, příkazový řádek, bios..jde o to, že jsem měl původně jeden hdd s win 8 a časem jsem přidal druhý, na které jsem hodil win 10.teď mi ale odešel ten s win 8 a win 10 se bez něj nechtějí nabootovat.vypíše se hláška ve smyslu že není z čeho bootovat nebo že mám vybrat z čeho bootovat nebo tak něco.Neví někdo co s tím? Prosím takové ty chytraky co píšou jak je na hovno mít v pc dvoje winy, že jsem měl udělat toto nebo tamto a podobně, ať si to odpustí a jdou si honit ego někam jinam.předem díky za normální reakce v kterých chce někdo pomoci a ne si kompenzovat mindraky.

Hláška je : reboot and select proper boot device or insert boot media.O opravu jsem se pokoušel tak, že jsem nabootoval dvd s winy a dal nejdříve oprava spouštění systému, což nepomohlo..a dále příkazový řádek a zadával příkazy popsané zde https://www.servis-zlin.eu/clanky/chyba-bad-system-config-info-windows-10/. Možná jsem měl dodat, že při připojení pokazeneho hdd mi vyskočí možnosti jestli chci spustit win 10 nebo win 8..win 8 se pustí ale win 10 ne, objevý se modrá obrazovka s mračícím se smajlikem a chyba bad system config.A v čem je vlastně hdd pokazeny?cvaká a občas úplně vypadne.když se to stane, tak přestanou pracovat win 10 i když jsou na tom druhém funkčním.

Nevím jestli je něco se systémem, do té doby než začal cvakat ten s win 8 byko vše ok..ale asi máš pravdu, bude to nejlepší..mě šlo o to jestli se to dá vyřešit nějak snadno a jen jsem na to nepřišel..že bych se vyhnul instalaci všech programů znova atd.

čistá instalace není IMHO třeba.

Mělo by postačit opravit bootování u stávající instance. instalačka by měla stávající instanci najít a opravit (tj. přidat správně MBR a bootvací soubory - bohužel pouze do stávajícího oddílu s Win10, nikoli do separátního bootovacího oddílu)

Jinak je prasárna mít multiboot a nevědět, jak to celé funguje.

Moc se v tom nevyznam ale řekl bych, že na tom cvakajicim hdd je něco co umožňuje spustit oboje windows..a to po jeho odpojení chybí a brání to načíst ten zdravý hdd.to měla být asi hned první věc co jsem měl napsat takže se omlouvám, jsem po noční trochu mimo :)

To, že máš trebárs multiboot s desiatimi OS na diskoch alebo na logických oddieloch, nie je na závadu.

Problém je, že zavádzací sektor s bootmanažérom pre dualboot môže byť výhradne iba na jednom aktívnom oddiele primárneho disku. Ak aj máš desať pevných diskov v šuflíkoch s rôznymi systémami.

Musíš opraviť na disku s OS W10 zavádzač z ISO bútovacieho média pre Windows, čím sa stane nadradený nad diskom kde je terajší zavádzací sektor vo W8.

https://www.groovypost.com/howto/fix-windows-10-wont-boot-startup-repair-bootrec/

Stiahni si ISO W10, vyrob bútovačku.

W10 bútovačka má tieto úkony v modrom okne dôkladne ošetrené a plne zautomatizované. Nemusíš sa paprať s cmd.exe, príkazmi pre repair MBR; bootrec /RebuildBcd, fixmbr apod.

V msconfig.exe si môžeš následne nastaviť výber z niektorého OS, ktorý sa bude automaticky bútovať (limit od 3sec. po 30sec.) ako prvý než sa šipkami na klávesnici rozhodneš pre iný OS.