Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Tlačiareň GDI alebo PCL ?

Dobrý deň,
plánujem kúpu laserovej čb multifunkcie (podmienky : automatický duplex a WIFI) a vyhliadol som si Brother MFC-2712DW. V popise je uvedené, že je to tlačiareň GDI a má pamať 64 MB. Ďalší typ MFC-2732DW je tlačiareň PCL s pamäťou 128 MB (drahšia o 35 EUR) . Vygúglil som, že GDI a PCL sú tlačové jazyky, ale ktorý potrebujem ? Bude mi aj tá lacnejšia bezproblémovo fungovať na WIFI ? Akú výhodu získam, ak kúpim drahšiu s PCL? V počítači mám W10 Pro (ver 1809).
Vopred ďakujem za vysvetlenie.

Kdysi dávno jsem byl poučen, že pokud chci tisknout v Linuxu, tak GDI tiskárny nebrat, že nejsou ovladače a kdesi cosi.
Předpokládám, že Linux za tu dobu urazil kus cesty vpřed, nevím.

Každopádně z Windows je to jedno. Pokud má tiskárna připojení WiFi, tak fungovat bude.

Nesouhlasím - WiFi zastane v pohodě základní připojení k síti.
Domácí multifunkce od Epsonu připojena k 802.11b/g síti - tisk fotografie A4 stejně rychle jako přes USB. Skenování 600dpi jen cca o 10 procent pomalejší.
To samozřejmě nemusí znamenat, že to WiFi je tak dobré - může to znamenat i to, že to USB stojí za h.....

Pokud člověk tiskne pár fotek týdně a skenuje dvakrát do měsíce něco, je to ouplně v klidu.
LAN port je samozřejmě vždy lepší, ovšem taky dražší.

IMHO je wifina pod vlivem mnohem horších rušících vlivů než 3x 20 sec týdně tisk nějaké fotky. Pravda, explicitně jsem to nezkoušel, na síti visí ještě notebook, tablet a nějaké mobily, uživatelé si zatím nestěžovali. Možná zafungoval "nějaký" QoS.... :)

Správná odpověď může někdy záviset na používané aplikaci. Např. znám ekonomický systém, z něhož lze z historických důvodů tisknout jen přes PCL . Netýká se exportů do PDF apod.
Pokud chceš tisknout jen z Office, Adobe aspol., pak je to jedno (z hlediska aplikace).

Aký je rozdiel medzi GDI a PCL - poriadny.
GDI - Graphic Device Interface - je vhodnejšie na vykresľovanie - t.z. že i fonty sa prakticky vykresľujú ako grafika. Z PC prichádzajú pokyny, kde a ako kresliť body.
PCL - Printer Command Language - zo zdroja (PC) prichádza tlačová fronta, ktorá určuje nielen formátovanie, ale aj to, aký font sa použije (niektoré tlačiarne majú svoje vlastné fonty vo svojej pamäti) - znamená to, že PC len odošle okrem iného "tento riadok bude v Arial" a tlačiareň použije font arial. Prenos dát je tak úspornejší a rýchlejší.