Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem windows neukazuje celkovou pamět rám

Dobrý den

Mám windos 8.1 64 bit a a mam v pc dualni pamět rám(16 GB 4x4 Gb)
ale zničeho nic mi pc začal zrhuba včera od kdy to řešim ukazovat we windows a v biosu jen 8 GB rám.
Když otevřu bios tak v prvotnim nahledu vidim jen že mam 8 GB(tedy 2x4 GB ram) když klikni na broswer tak vidim nahled zakladni desky i stim co nani je zhruba zapojene a ve slotech pro rám mi to normalně ukazuje všechny 4 paměti včetně jmena frekvence a paměti.
zkoušel sem překolikovat jumper na zakladni desce a i vyndat baterii(bios) a opet osadit nic nepomohlo,když dvě rámky vyndam(ty ze slotu ktery bios ukazuje v zakladnim nahledu jako prazdne) windows i bios mi ukazuje už jen 4 GB rám i přes to e tam je 2x4GB

sestava pc dle vypisu z driver booster

Centrální procesor Intel(R) Core(TM) i7-2600K CPU @ 3.40GHz

Video adaptér NVIDIA GeForce GTX 660 Ti

Úložiště
Nainstalovaná paměť 8,0 GB
Dostupná paměť 5,9 GB

Základní deska
Model Z77 Pro4
Výrobce ASRock

pokud je vypis neuplny omlouvam se doplnim dle žadosti jsem laik kopiroval sem jen co mi přišlo duležite

dualni pamět rám(16 GB 4x4 Gb)
tam bude nějaká směska pamětí kupovaná nadvakrát. podle odkazu: https://www.asrock.com/mb/Intel/Z77%20Pro4/
"In order to maximize the system memory, please install 8GB memory module with 16 cells". i když je tam novější chipset, desce asi lépe chutnají "DoubleSide" ramky, jak odkazuje i výrobce. nejspíš záleží, co tam máš za mix teď, viz třeba cpu-z.

no a svinstvo typu driver boster? výrobce má originální ovladače pro tu desku, čili ten rozjebávač driverů ti tam nainstaloval kdo?
https://www.asrock.com/mb/Intel/Z77%20Pro4/#Download

a jedna technická mimo: zastaralá grafika zdaleka nestíhá ten procesor. jestli si hraješ na pařana, kup si v bazaru nějaký 2-3 roky starý model.

pro kontrolu používám bootovací cd s memtest86+, je to jednodušší než kdesi klikat a objevovat, jak se dostat k memory diagnostic ve win, ale je to celkem jedno.

u kompatibility pamětí - https://www.asrock.com/mb/Intel/Z77%20Pro4/#Memory - když je nechám setřídit podle velikosti ram, vidím u 4gb modulů, že mají vypsané jen provedení "ds".
u pamětí se mixují pojmy single/double sided (oboustranná) a single/double rank (označení 2r x 8).
je otázka co tam máš osazené (viz cpu-z, záložka spd) a jak je to kompatibilní s tvou deskou.