Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Odemčení VRAM v GPU

Dobrý den,

Mám neobvyklou otázku. Zajímalo by mě, zda-li je možné odemknout pamět v grafické kartě.
Například, když AMD, nebo NVIDIA vydá dvě totožné karty, které se liší jen dostupnou pamětí (Výjímaje 1060), tak jestli jsou například líní nějak řešit umístění méně čipů a tak pamět jen zamknou.
Ptám se protože jsem měl před 6 lety Phenoma X2 od AMD a softwarově jsem si díky desce dokázal odemknout 2 fyzická jádra, jelikož se jednalo o totožný procesor jako Phenom x4, akorát měl právě uzamčené jádra.
Existuje podobná perlička u grafických karet?

Díky za vaše názory a zkušenosti.

Dobrý den,

Dobrej.
- Ano existuje.
U nekterych to muze byt "velikost zbernice", u nekterych "stream/shaders" etc. Zpravidla se to dela pomoci upraveného [VBIOS] na G_kartach které to nemaji samozrejme zablokované / umyslne narusené laserem.
Kuprikladu hned u prvni rady grafickych karet AMD u rady RX@480, je moznost dokonce u [4Gb] G_karet odemknou zbernici na → [8Gb], u jinych jde zase UPGRD tridu navic tak jak to mela kdysi Nvidia GTX@660Ti → na GTX670, AMD Fury jde odemknou na AMD@FuryX, nebo SDU|shader z [3500] na → [4000], tak jako u RX@460 u které jdou odemknout az [1024] shaders z [860] etc (dle modelu, vyrobce) .
* Neni to jako u CPU, ktery je interne rizeny = na jiné desce pojede na original taktech. U G_karet po prehrani VBIOSu hodnoty zustanou aji kdyz ji das do jiného PC..

TiP ~ Ukazka Unlock stream procesoru pomoci VBIOSu → https://overclocking.guide/amd-radeon-rx-460-unlocking-1024-stream-processors/

*Ilustracni obrazek →

[unlock.png]

(pripadni vlastnici G_Karet AMD@Fury, moho nahlednou zda-li se odemknuti vzathuje na jejich model pomoci Memory_Info )