Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chlazení výkonného počítače pomocí skříně

měl jsem takový nápad, že si postavím výkonný počítač (ať už je to cokoli) a na procesor, případně i další výhřevné součastky bych dal chladič tepelně spojený s tlustší hliníkovou stěnou (tak 2mm?) skříně, takže bych získal velkou chladící plochu, co by to teplo odvaděla mimo skříň. Má to nějaké skryté zádrhele?

Na skříni by byl klasický velký větrák vpředu a vzadu, možná i nějaké malé na těch chlazených blocích

Zatím jsem přišel na následující:

Tlustý hliník je dražší a těžší než tenký plech
zvuk větráků půjde na velkou ozvučnici (ale ty větráky můžou být uchyceny odpruženě)
pro chlazení je to třeba přišroubovat k vnitřním chladičům, při rozebírání se to musí rozšroubovat, abych neutrhnul CPU
při vyšších teplotách CPU bude na bočnici horké místo (takže asi ještě ochrannou síťku aby se člověk nespálil náhodným dotekem), ale těm vyšším teplotám by to právě mělo zabránit dobrou tepelnou vodivostí hliníku
rozvedením tepla nad celou MBU to bude hřát sáláním i dovnitř (ale to airflow dělá taky a mnohem nerovnoměrněji)
bude potřeba z té bočnice "spustit" přípojné bloky k jednotlivým chladičům - ale do tlustého hliníku se vrtá dobře, závity si udělám kde chci
bude potřeba udělat tepelné připojení (klobouk) na těch chladičích (většina končí buď hřebenem, nebo heatsinky s tenkým plecem na konci)

Dává to nějaký smysl, nebo je vodní chlazení jednoznačně lepší bez ohledu na plochu bočnice (běžný desktop, výhřevná největší strana)

(Říkám si, že kdyby to smysl mělo, proč už to dávno někdo nevyrábí ve velkém a nevydělává na tom?)

nejprve si musíš uvědomit základní termomechanické závislosti:

[%C5%A0%C3%AD%C5%99en%C3%AD+tepla+veden%C3%ADm+%C5%98%C3%ADd%C3%ADc%C3%AD+rovnice%3A.jpg]

A pak ti dojde, že to moc dobře fungovat nebude.

edit: názorně si to představ jako kováře, který drží jen tak v ruce dlouhý kus železa, jehož druhý konec je v rozžhavené výhni (samozřejmě do ruda rozpálený)

Takže možná ještě nejdřív jinou otázku - jak moc horký je běžně dostupný chladič na konci vzdálenějším od CPU? (Tedy tam, kde bych aplikoval to přídavné chlazení)(pokud CPU je poblíž hraničních teplot)

Protože tímto bych výrazně prodloužil délku té rozpálené tyče. CPU je ta vyhen (a nechceme tam přez 90C, ovšem 20C by bylo výrazně lepší) , pouzdro a pasta je vzduch v té výhni, ofukované žebroví je ta železná tyč. Pokud je to žebroví ne konci tak chladné, že ho kovář v ruce udrží (tedy chladič je na vzdáleném konci okolo pokojové teploty), tak se prodloužením moc nezíská, ale pokud je na konci pořád ještě nepřijemná na dotek (což u některých straších modelů na tom chladiči člověk ruku neudržel), tak prodloužení pomůže, protože vedením do plochy bočnice se dá odvést dost a sálání (také závislé na rozdílu teplot a ploše) bude mít dost velkou plochu na odvod tepla do místnosti. (pokud kovář železo udrží jen v kožené rukavici, pomůže železo prodloužit).

stále jsi to nepochopil.

rovnice pro přenesené teplo je:

[345c845425c5199957d2d200ce84acc08b3040e2]

Ty znáš teplo Q, neznáš delta-T, takže rovnice bude dT = Q*d/(lambda*S*t)

Z toho ti vychází závislost rozdílu teplot na součinu vygenerovaného tepla a vzdálenosti, protože čas můžeš v podstatě pro okamžitý proces ohřevu CPU zanedbat - ono by to totiž fungovalo, kdyby se to teplo materiálem šířilo rychle (což není ten případ). Proto se používají heatpipes, které umí vygenerované teplo rychle "posunout" dál do hmoty chladiče.

edit: a ujasni si vedení tepla (kovová tyč) a konvekci tepla (ofukování), jsou to dva různé principy!
edit2: a dále, nezapomeň, že tepelná vodivost je závislá na teplotě materiálu, čím je teplota vyšší, tím je vodivost nižší! (je to analogie Ohmova zákona)

"V principu" by to samozřejmě šlo. Ale funkční realizace by byla tak složitá a nákladná, že je to blbost. A proto to nikdo nedělá. Když už, tak jako pasiv bez větráků, s větrákama to nedává smysl vůbec.

On takove nejake pokusy tady i jsou - pres heatpipe na CPU a GPU a case coby velky pasivni chladic, ale je to drahe a neprilis uspesne.

https://www.kickstarter.com/projects/1489140137/nsg-s0-worlds-first-fanless-chassis-for-high-perfo - treba, co jsem ted nasel, ale pamatuji si i jakysi case znakeho vyrobce ktery probehl medii, a uz po tom ani nestekne pes.

Vetsi smysl by mi davalo kapalinove chlazeni + case coby radiator - ale uz jsme zase tam, neco mechanickeho, potencialne zdrojem hluku. Pritom s bezne dostupnymi kvalitnimi chladici jde postavit i vykonne PC tak tiche aby nebylo poznat jestli je zapnute nebo ne. Takze proc to komplikovat.

Do bežnej PC skrine vyrež dve diery. Jedna zo spodku v plechu a druhá hore v plechu. Osaď diery turbovetrákmi 230V/50Hz s maximálnym možným výkonom vzduchu v m3.

Spodný tlačí do bedne a horný ťahá.

Ako to majú spravené napríklad zváracie agregáty. Niektoré sú osadené do série 2x120V/50Hz.
https://www.omicron.sk/products/ventilator-dp200a-2123xbl/

PC skriňu zaves zvonku na fasádu, do exteriéru.

Calyos stopped replying to emails from customers months ago, they stopped making progress posts on Kickstarter, they raised the price of the product but they say shipping date is now April 2019. Despite promising a 2017 delivery initially, then a March 2018, then August, then November, now April 2019.

Asi narazili na fyzikální pröblem.