Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Instalace Windows XP na SATA disk

Dobrý den,

potřeboval bych poradit, jestli neexistuje (případně kde ho stáhnout) nějaký univerzální ovladač na SATA disk pro Windows XP.
Asi 4 hodiny jsem ztrávil a snažil jsem se na netu najít ovladače a hrál jsem si s disketama a klávesou F6...samozřejmě žádný ovladač nefungoval. Nakonec jsem zkoušel přes nLite integrovat do Windows celé balíky ovladačů od nVidie nForce3, čímž jsem se dostal i o krůček dál - instalace našla disk cca 240 MB, samozřejmě bez dat a oddílů - bohužel to na instalaci XP nestačí a disk je tam navíc 120GB. Ovladače jsem stahoval přímo z nVidia.com .

Dík

stránky s ovladači
http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/Driv er_Model.aspx?ProductID=1788

tenhle ovladač stáhnout a rozbalit na disketu tak jak je, TXTSETUP.OEM musí být v rootu diskety
http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/Driv er_DownloadFile.aspx?FileType=Driver&FileID=2700

pokud ten disk v pc ještě nejel zamyslet se nad tím co psal mif - disk musí být přepnutý na sata1 režim a některé disky mají i v sata 1 problémy se staršími řadiči (samsungy) čili jet prostě nemusí!
těch 240mega co ti to najde bude asi fleshka
každý přídavný řadič co jsem viděl při startu vypisuje-detekuje disky buď je vidět v biosu nebo se musí objevit detekce při startu pc před starem win. neobjeví se pokud je řadič vyplej nebo disk je přeplej na sata2 a blokuje ho

Defaultoval jsem BIOS, a bez výsledku.
Když načítám instalaci XP a stisknu klávesu F6, naskočí po několika krocích možnost výběru ovladače z diskety, ale zobrazí se tato věta:

Instalační program nyní načte podporu následujích velkokapacitních ukládacích zařízení:
<žádné>

Je to správně? Neměla by tady být zmínka o disku?
Zajímavé je, že na tom kompu jsou zavirované XP SP1 a ty běží v klidu i se SATA.

servicepack1 je nebezpečný od roku 2003, kdy se masově rozšířil vir blaster. začátkem 2004 ho doplnil sasser - a tehdejší celostránkové reklamy o nejbezpečnějších windows na světě z časopisů tiše zmizely.
ty jsi byl celá ty léta kde, že máš dodnes na síti takový paskvil?

tak to odviruj: stáhni si třeba zkušební verzi antiviru a oblíbený superantispyware. odpoj ten krám od netu. odviruj, odspywaruj. nainstaluj servicepack 2 nebo novější 3 (vyšly na časopisových cd). povypínej milión blbostí které se ti automaticky spouští po startu a stahují další viry. zapni windows firewall. nechej si administrátorský účet jen pro instalačky a nastavení, svůj účet nastav na omezený user. připoj se k netu.

zjisti si co máš za board. vlez k výrobci a stáhni update biosu (jen se modli ať to není prasárna poslední doby windows live flash mega super). zformátuj disketu jako bootovací. nahraj na ni update biosu. nabootuj z diskety a přeflashuj bios. po restartu ho znovu nastav, podívej se jaké nastavení pro sata je tam teď.

Asi takto:
Ten komp není můj, můj komp běží na XP SP2 s admin účet mám jak říkáš jen na instalace, pracuju pod neprivilegovaným účtem a mám PIII 1.2GHz nastartované za 30 sekund a vyplé za 5 sekund...

Ten komp co tu na stole mám není můj, ale kámošovy přítelkyně a pochybuju, že si ona bude vědět rady s neprivilegovaným účtem...lidé to vše hned zavrhují a odmítají se cokoli učit třebaže my znalejší už víme, že neprivilegované účty jsou supr věc.
Samozřejmě, že už jsem plno kravin po startu vypl, protože mě nebaví, když mi tady začne Sempron 2800+ startovat a startuje 5 minut.

Být to můj komp, tak se mi tohle nemůže stát a ten komp už od včera běží na SP3 a má nový BIOS. Jelikož to není můj komp, tak si netroufnu hrát s BIOSem, protože jsem ho nikdy neupdatoval.

než rozchodíš sata1 a odhodláš se k flashování biosu - zatím jim to odviruj, odspywaruj, protože už to je nefunkční vergl rovnou tam hoď sp3, přidej nový administrátorský účet admin s heslem admin (ať se jim to nechce furt vypisovat a neklikají na to), uživatelský účet změň na user, vyčisti jim to ať to startuje taky 30s. když si to zavirovali tak jim vysvětliš že na síti admin ne.

a že bys měl něco nainstalované už včera? podívej se kolik desítek otázek zabralo zjišťování co je v nastavení biosu a jaký je vlastně přesný typ desky se Socket 754

z manuálu:
On-Board SATA: 4 Serial ATA connectors
- 2 SATA connectors, by nVIDIA® nForce3TM 250 (SATA0_SB, SATA1_SB) - mezi agp grafikou a cpu
- 2 SATA connectors, by SiI3512(SATA0_SII, SATA1_SII) - u levého okraje desky, manuál s.10 dole

sata disk vyzkoušej nejdřív ten "nforce" jestli ho bios uvidí, pak i "silicon image". mrkni se zároveň v biosu, kde se zapínají periferie, jestli je správný řadič enabled.
pokud budeš chtít instalovat nové xp s podporou řadiče z diskety, budeš muset mít připravené oba ovladače - proto bych volil ten nforce.

edit: uf, než jsem se gigabitů přes modemové připojení taiwanu ke světu dohledal, byl zvolen ovladač správného řadiče. the end.