Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak zjistím všechny alisy IP adresy?

Dobrý den,

otevřu si nslookup, napíšu tam nějakou doménu, přeloží se to na IP adresu, napíšu IP adresu, vrátí se mi doména. Jak zjistím všechny aliasy? Několikrát se mi při překladu zobrazilo "non-authoritative answer", tohle má indikovat, že je to alias?

Díky.

Aliasem mám na mysli alternativní doménu, která smeřuje na tutéž IP adresu jako ta "standardní".

Zjistí nslookup, když má nějaká doména více IP adres? Dokáže zjistit i všechny aliasy - tedy domény (či pseudodomény nebo jak to nazvat)?
Jedná se konkrétné o lokální síť (na adrese 10.x.x.x), kde to zřejmě jinde než přes nslookup nezjistím.

Příklad (vymyšlený):
77.75.77.39 <-> seznam.cz
77.75.77.54 <-> seznam.cz
www.seznam.cz (alias) <-> seznam.cz <-> 77.75.77.39
gw.seznam.cz (redirects to) -> seznam.cz <-> 77.75.77.39

Jmenuje se to Reverse DNS Lookup a nepoužívá se k tomu A záznam, ale PTR.

https://en.wikipedia.org/wiki/Reverse_DNS_lookup

Reverzní záznamy se např. pro 8.8.4.4 vyhledávají pod 4.4.8.8.in-addr.arpa. Na tento dotaz to vrátí hodnotu PTR záznamu - google-public-dns-b.google.com.
Je to na wiki pod nadpisem "IPv4 reverse resolution"

EDIT: z toho samozřejmě vyplívá, že IP adresa může mít pouze jeden "alias"

Já si myslím, že ano. nslookup na příkaz "nslookup 77.75.77.54" vyhledá reverzní PTR záznam pro tuto IP adresu. Takto popisoval to využití hned na začátku.

otevřu si nslookup, napíšu tam nějakou doménu, přeloží se to na IP adresu, napíšu IP adresu, vrátí se mi doména

:-)
A dalej si uz necital, ze?

Zjistí nslookup, když má nějaká doména více IP adres?

Jednoznacne sa pytal na ackove a aaaa zaznamy.
Ono staci si dat nslookup na seznam.cz a uvidel by tam aj sam.

Nazev: seznam.cz
Addresses: 2a02:598:a::79:39
2a02:598:a::79:53
2a02:598:2::1039
2a02:598:2::1053

Staci inak pouzit hocijaku webovu sluzbu..napr https://mxtoolbox.com/SuperTool.aspx?action=a%3aseznam.cz&run=toolpage

Už vím, to, co hledám, by mělo být canonical name. V nslookup to nyní u mě funguje takto:

> gw.domena.cz
Non-authoritative answer:
Name: gateway.domena.cz
Address: 10.10.10.10
Aliases: gw.domena.cz
___
> gateway.domena.cz
Non-authoritative answer:
Name: gateway.domena.cz
Address: 10.10.10.10
___
> 10.10.10.10
Name: gateway.domena.cz
Address: 10.10.10.10

Jak je vidět, tak ten alias se vypíše jen, když se ptám na doménu, která je ten alias. Chci právě docílit toho, abych já napsal gateway.domena.cz a ono mi to napsalo i ten alias gw.domena.cz, což se nyní neděje.
Proč se mi někdy u překladu zobrazí tohle?

*** one.one.one.one can't find 10.10.10.10: Non-existent domain

Alias může být jen jeden?

V privátní síti je jedna IP adresa, na kterou vedou 2 různé domény. Při zadání obou domén v nslookup se vrátí tatáž IP, ale při zadání IP se vrátí jen jedna doména a ta druhá ne. Jak je to možné? Proto ten původní dotaz.

Myslel jsem, že ta jedna doména je třeba alias, ale pravděpodobně to tak není.

Ono zalezi co vlastne riesis...ci hostname daneho servera alebo riesis, ze tam bezi nejaky webovy server a tym padom aj viacej domen na jednej ip adrese (vacsinou nastavene na externom dnsku).
Podla mna trosku tapes v tom, co je dns, co je to hostname, A alebo CNAME, potazmo to PTR.
Skus si to najprv nastudovat.

Já server nespravuju, takže nevím, jak to tam přesně je. Zajímají mě jen 2 otázky.
Jsou 2 domény (hostnames) odkazující na tu samou IP (tu IP mi nslookup vrátí při dotazu u obou domén), ale když zadám tu IP, tak bych čekal, že mi to vrátí obě domény, přes které se na tu IP dostanu, ale vrátí mi to jen jednu doménu. Otázka zní, proč se nevrátí obě domény.

A druhá otázka byla, jak zjistím všechny aliasy (cnames), když mi nslookup zobrazí alias pouze tehdy, když ho jako dotaz sám zadám (viz #r2908540).

Přesně to právě nechápu, když DNS zná i ten alias (cname), proč mi ho jako doplňující informaci nevrátí? Jak už jsem uvedl ten příklad - alias přeloží na IP a doménu, ale to je právě jediný způsob, kdy v překladu ukáže, že ten dotaz byl právě ten alias. IP přeloží na doménu, doménu přeloží na IP, ale tady už to vypadá, jako by alias neexistoval.

Ano, pokud nějaký root name server a všechny ostatní name servery pod ním podporují nějakou mně neznámou normu, která dokáže v jejich záznamech vyhledat A záznamy podle IP, tak ano. Musely by to ale podporovat opravdu všechny servery.