Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký herní monitor

Už mám 10 let starý monitor LG s nevhodnou velikostí 22´´ a ještě nevhodnějším rozlišením 1680x1050. Navíc má VGA přípojku kterou GK GF 1050ti ani nemá (problém vyřešil převodník). Velikostí nového monitoru si jsem jist 27´´ a myslím že frekvence 144 Hz by taky nemusela být k zahození. Cena řekněme do 7500 kč. Uvařoval jsem o:

https://www.tsbohemia.cz/acer-kg271cbmidpx-gaming-27-um-hx1ee-c01-_d295751.html

nebo:

https://www.tsbohemia.cz/acer-kg271ubmiippx-gaming-27-um-hx1ee-032-_d297644.html
normálně bych po něm díky vyššímu rozl. sáhl i když má frek. jen 75 Hz, ale co tak vidím ani novější hry vyšší rozl než 1920x1080 prostě nenabízí, jako by se v tomto už desítky let zadrhli!!

nebo:

https://www.tsbohemia.cz/aoc-c27g1-27-_d312297.html
zde ale nemám tucha jak se čučí na prohnutou obrazovku

Děkuji za názory na tyto monitory, případně doporučení jiných, třeba s IPS panelem je-li lepší
Změna kategorie, původně: Hardware (karel)

144Hz pro tebe nesmysl, nemas grafiku.

Mnohem dulezitejsi by bylo QuadHD rozliseni, ale na to taky nemas grafiku.

Takze pokud neni sance, ze bys sel do lepsi grafiky, tak treba tenhle:

https://www.czc.cz/benq-bl2780-led-monitor-27/224186/produkt

Sambilionk ma sice pravdu, ze na 27" je lepsi QuadHD, ale zase uplne kriticke to take neni a pokud vazne nehrozi lepsi grafika a pocitac neni z 90% na kancelarske vyuziti, tak se i to FullHD na te velikosti da.

No právě když sem vybíral 27 a vejš tak sem pročítal komenty majitelů a je to o vzdálenosti aneb klasika koment "vidět bylo kostičkování a šoupnul jsem monitor dál ca metr a víc pak vše ok,raději si připlatit za QHD (tam to je zase náročný na GPU pak rozdíl ca 20FPS a víc dolů)" ,osobně sem tohle testovat nechtěl a monitor dál nešoupnu už třeba.Tak může vyzkoušet ado 14 dnů vrátit pak,třeba mu to vadit nebude...

Ve hrach ani nahodou. Hraju na GTX1070 a pokud to nepotrebuje nutne hra, tak davam polovicni VSync na mem 60Hz monitoru, teda 30FPS. Pravda neni to vyslovene nutne, ale QuadHD a 60FPS znamena casto 100% vytizeni grafiky. GTX1050Ti bude rad pokud da 60FPS na FullHD a sem tam bude potrebovat taky nastavit polovicni VSync u hodne narocne hry, takze 144Hz monitor si moc nemuze dovolit a nema pro nej zadny vyznam.

Že budou navrženy dva IPS panely s mizernou frekvencí a dobou odezvy, s tím jsem na PC hry pravda nepočítal. Řekněme nejn. hra co jsem v nedávné době hrál "Shadow of the Tomb Raider" (0,5 roku stará, už dobavila). Hrál jsem ji na vysoké detaily a plynule by jela i na ultra detaily, rozlišení nad FHD též mimo nabídku. S tvrzením že by GK nezvládla QHD ani 144hz nemůžu úplně souhlasit. A přesně tak, výměna za lepší GK nehrozí. PC je starý jen 2 roky a pokud vydrží dalších 5 let bude zde se mnou ještě 5 let. Pokud je na PC hry doporučený IPS panel budu o něm samože uvažovat i když se divím. Že je Acer šunt není důvod nevěřit, neznám ho. Ale vím že můj LG se nevzdává. S prohnutým VA typem displeje zde někdo zkušenosti má?

Mě občas připadá, že vyzdvihování pozorovacích úhlů je akorát zbytečné parametrové "chlubítko". Nevybavuji si situaci, že bych na monitor koukal z většího něž několikastupňového úhlu. Pokud bych měl na stole dva monitory, stejně bych si je natočil.

To tvoje EIZO se mi líbí, akorát bych raději "více čtverec, méně nudle", tedy 1920*1200. Koukám na https://www.eizo.cz/flexscan/ev2416wfs3-gy/, nemyslím si, že by mi TN panel měl vadit (moje současné 12 let staré EIZO S1911 ho má taky). 60Hz a přechod černá-bílá-černá za 5ms (tedy ne šedá-šedá…) je naprosto dostatečné.

Kancl a hry.

TN panel ti vadit nemusí pokud ho neporovnáš s IPS/VA není to jenom o úhlech v Tv to je dávno mrtvola...Jedna věc když ho máš druhá věc ho kupovat znova,mám tu starý LG Tn kolem 7,5 stálo úhly nejhorší nejsou ovšem barvy viditelně ano oproti MVA ,ovšem mám tu novej levnej Acer Tn barvy sice lepší než ten starej LG ovšem úhly na blití hneš se mimo krapek a obraz jde do hajzlu takže max pro robota co si ho vycentruje a už se nehne ani krapek do strany,drahý Tn můžou mít nějaký vychytávky do levnejch dávaj odpad....(chlubítko jsou naopak ty Hz a ms u Tn pleček,kdyby to troubové nekupovali dávno mohli bejt zmíněný v IPS/VA 144Hz za normální ceny)

Jak pise sambilionk.

Dodam pro pobaveni, ze je super, kdyz v praci obcas potrebuju videt na praci kolegy, zkontrolovat mu ji, jedna se o grafickou praci a zamestnavatel tam nakoupi kancelarske TN panely a ja z boku nevidim nic, fakt super. Proste managorska doba, kdy o odborne praci a o pomuckach pro ni rozhoduji lidi, kteri nevedi vubec nic.

Jinak ale i doma muze byt TN problem prave u vetsich monitoru 27" a vice, kdy mas primy pohled na stred monitoru, ale na kraje uz se divas pod uhlem, ktery zkresluje barvy.

Problem IPS a VA byl ten, ze obe technologie byly nekolikanasobne vyrobne drazsi, tak davalo smysl si koupit levny TN tehdy predevsim ve velikostech 19" az 22". Dnes kdy je to +- stejne drahe uz opravdu TN smysl nedava.

Ten starej TN má u kancl komplu žena a je to fakt otřesný v porovnání s tím Eizem..
A ty pozorovaci uhly řeším,páč chci mít obraz pěknej opravdu i z boku.Kolikrát něco dělám ,chodím po pokoji a mám na PC něco puštěného...a u TN je to nekoukatelné.Není to zbytečné parametrové "chlubítko" je to fakt aspon teda u toho co mám doma.

@sambilionk, RMX, tuta:
můj problém je právě ta hnusná fullHD nudle, chtěl bych alespoň 1920*1200..

Nenapadá mě, co v tomhle rozlišení pořídit. Určitě nepotřebuji 144MHz (chci 60), chci aby to vypadalo dobře na desktopu (kancl) a šly na tom hrát hry. Zkouším se posouvat před svou dosavadní EIZO 19" 1280*1024 do stran (klidně o 30cm), žádné popisované problémy s kvalitou barev nevidím. EIZO 24" zas tak moc větší není. A já určitě nechci nic většího; ta 19 mi naprosto vyhovuje, akorát u Excelu by se mi hodila větší šířka.

Boze, ty jsi si ten monitor jeste nekoupil? ::) ;-)

https://www.czc.cz/dell-u2415-led-monitor-24/162131/produkt

Ikdyz na tvym miste s GTX1070Ti uz bych sel do:

https://www.czc.cz/benq-ew2770qz-led-monitor-27/221421/produkt

Nesmysl trvat na mene nudlovitem tvaru, ono je to i tak velky a proste budes pouzivat programy jen pres stred obrazovky nemaximalizovane nebo si das dve okna vedle sebe. Taky jsem byl zasadni odpurce nudli, uz nejsem na 32" monitoru to opravdu netreba resit, ale ono uz 27" se v pohode da. Jasne 24" nudle 16:9 je jeste malo, to by sis moc oproti soucasnemu 5:4 nepomohl.

QHD ti ubere razantně FPS s touhle základní herní GPU takže výkon dolů,tak máš na výběr FHD 27 (za mě špatnej nápad) a nebo klasickej 24 FHD.Prohnutej panel u 24 je o ničem jenom výmysl Samsungu,takže jestli bude nebo nebude je jedno a někomu to sedne jinýmu ne to ti nikdo neporadí jestli je dobrá volba pro tebe.

Že by v Rise of the TR bylo možno nastavit rozlišení až 3840 × 2160 to mi teda nějak uniklo. Nevzpomínám si že bych u nějaké hry viděl vyšší nabídku než 1920x1080. Samože na mém monitoru ji nastavit nesmím jinak monitor okamžitě zčerná s nápisem "out of range". Nedej bože když je hra už po instalaci nastavena na FHD rozlišení. TN panel se 144 Hz jsem sem tlačil z důvodu shlédnutí videí o tom jak je to na hry úchvatné (ne že by videa vyčučená někde na youtube měla být důvěryhodná). Na filmy na PC už nečučím, primitivní videjka na netu dobrý monitor nevyžadují. Proto jsem hned do nadpisu napsal monitor nejl. na hry, těm se na PC věnuji nemálo jako spousta lidí zde

Nevzpomínám si že bych u nějaké hry viděl vyšší nabídku než 1920x1080.

A take neuvidis, je to uplne normalni, ze kdyz mas monitor 1920x1080, tak mas nabidku prave do tohoto rozliseni. Vyvojari nejsou blby, aby ti tam strcili nabidku, na ktere se ti to sekne, kdyz to tvuj monitor nedokaze. Ja mam monitor s rozlisenim 2560x1440 a bezne i u her 5 let starych mam v nabidce toto rozliseni.

Jan5587: První kdo sem dal odkaz na monitor co jsem si jako jeden ze tří napsal :). Jak se dívá na prohlé monitory nemám samože tucha, neviděl jsem. Napadlo mě že se na ně nebude moc dobře hledět z větších úhlů, to je ale věc která by mě natrápila

Nemím jestli to moc nehrotíš,na QHD 27 GPU nemáš tj vzít 24 a za tu nemá cenu zase nějak připlácet i levný jsou slušný viz třeba tenhle s hafo komentama od uživatelů...

Jak se dívá na prohlé monitory - Napadlo mě že se na ně nebude moc dobře hledět z větších úhlů

Naopak jsou pozorovací úhly horší než u rovnýho panelu i když u monitoru to je asi fuk....

Jan5587 co hodil odkaz monitor ok, až nato ž je FHD a ty si nenapsal z jaký vzdálenosti budeš na něj koukat,abys pak nelitoval...

Byl jsem zvyklej přejít ze staré 53 cm šunt TV rovnou na 40" ledku, takže přejít na monitor co bude mít jen o 5 cm větší úhlopříčku, stejnou frekvenci, jen zřejmě lepší typ panelu mi nepřijde zásadní. Dokonce i v kanclu máme 27" monitor. Stůl mám obří šíře, vzdálenost pod kterou na něj budu čučet může být skoro i 2m. A co jinyho než FHD bys mi taky doporučil když píšeš že na QHD mám šunt GK. Kdybych postupem času pořídil novou nevím jestli by v PC s už nic moc intel core i5- 6400 (2,7 Ghz) a 8 Gb RAM mohla úplně využít svou sílu

Jak jiz jsem ti nekolikrat napsal, ale odmitas to slyset. Tvuj strop se soucasnou grafikou je 1920x1080/60FPS. Budou hry, kde i s timto budes mit na vyssi detaily znacny problem, protoze tva grafika je proste slaba, ale furt muzes detaily ubrat a provizorne si pomoct.
Pokud bys rad casem grafiku upgradoval, pak je to samozrejme neco jineho, akorat je fakt, ze tvuj procesor je pomerne slaby, takze uz to prilis nepujde. Presto si myslim, ze takova GTX1660 je stale i pro tvuj procak realna. Nicmene ani tahle grafika nebude mit na 2560x1440/144Hz. Mas teda dve moznosti, bud 2560x1440/60Hz nebo 1920x1080/144Hz s vyhledem, ze poridis lepsi grafiku. Osobne bych rozhodne preferoval 2560x1440/60Hz. Pokud preferujes 1920x1080/144Hz, tak klidne ten monitor, ktery navrhl Jan, jen se na nej mrkni pred koupi, at mas jistotu, ze je to opravdu to, co chces a co bude TOBE vyhovovat.

vzdálenost pod kterou na něj budu čučet může být skoro i 2m

A to z tý vzdálenosti koukáš na ten monitor co máš teď jo ? :-) Na tu vzdálenost by to vadit nemuselo pak ta 27 FHD viz co se píše hore v topicu,ovšem jestli vidíš tak dobře z té vzdálenosti i na tu 22 tak pak uvidíš i kostičkování atd na tom FHD 27 rozlišení.....

K tý "55 šunt" ,jestli myslíš CRT tak ty měli lepší obraz než kdejaká LCD akorát narazili na limit ve velikosti a ex váhu.:-)

Jejda, jistě že na ten svůj krám nehledím ze 2m, to bych nic neviděl. Jen jsem chtěl napsat že mám možnost si větší monitor odsunout kdyby bylo třeba. Ještě mě napadlo že pokud bych měl monitor podporující vyšší frekvenci že by v nastavení hry byla možnost ji snížit kdyby GK nestíhala ne? Na monitoru co mám je všude 60Hz a hnout tím nejde na žádnou stranu. U těchto předpokládám že by to jít mělo. Jinak je zajímavé že jsem zde dostal doporučení na IPS typy, pokud zadám do vyhledávače "herní monitory" chrlí to jeden TN za druhým

Tak ono, kdyz ti grafika nebude stihat, tak proste vypnes VSync a pojedes co to da. Hlavni problem je, kdyz by hre padaly FPS tak moc, ze by trhal obraz.

Jiste, TN panelu zbylo hodne a vyrobci je rozhodne chteji prodat. Je jen na tobe, jestli se s TN nechas napalit nebo vezmes neco lepsiho.

to je o preferenci já třeba používám 43" monitor a čumím na to z metru a přijde mi to tak akorát, v mém případě taky hraju hry i multiplayer (třeba BFV), ale stačí 60Hz, z důvodu že pro 4k rozlišení je mi stejně rychlejší monitor trošku k ničemu a taky je pro mě důležité podpora HDR1000 (pravá, ne ten fake jak má většina TV, ale některý monitory už začínaj sahat na nejnižší certifikaci HDR400, což je pořád málo, ale aspoň je to HDR), her z podporou HDR narůstá... chápeš kupiš monitor a obraz pořád stejnej, žádnej posun i když 144Hz je poznat jako prase v plynulosti, budeš mít zase sračkovou kvalitu zobrazení...

jestli máš slabší nV grafiku kontroloval bych si i podporu FreeSync, což v pohodě můžeš zapnout, ale je potřeba pohlídat jestli ten monitor někdo zkoušel a či nebude nějak blbnout (ale většina monitorů funguje OK, i když nV zatím certifikovala jen pár ks), chápeš tohle jde taky hodně poznat jinak budeš mít pořád tearing

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Ej9mOe5NamLldpfyFfXrqvLMZP-aG2Zi1su7QzPRNJY

No a jakej ten monitor teda mas? Protoze HDR1000 to nebude do 10 tisic korun, jako ma ve vyberu on, to ses asi poradne prasknul pres kapsu. Jinak souhlas, urcite tam mas perfektni obraz, ale za vysokou cenu, coz kazdy nejsme ochotni. HDR (obzvlast vic nez HDR400) se obavam, ze tak za 10 let. :-/

S FreeSyncem mas pravdu, ale vyber to taky rapidne snizuje.

Treba tahle cenove prijatelna iiyama nekde pisou Freesync 48-70, coz je nedostatecne, nekde 40-70, coz by bylo lepsi. Myslim to prvni ani NVidia ovladac nevezme. Obavam se, ze to bude to horsi, kdyz se tim ani vyrobce nechlubi a na jeho webu se mi to dohledat nepodarilo.

Pak by teda v uvahu pripadal ten AOC s nizsim rozlisenim. (U AOC je treba si monitor zkontrolovat pred koupi!) Ten ma 48-144, coz je dobre.

Philips 436M6VBPAB a je nejlevnější monitor s HDR1000, navíc funguje s Adaptive-Sync na nV a jde krásně poladit (výchozí je 48-60Hz, ale jde zvětšit rozsah přes CRU co se týče spodní hranice na 30-60Hz, jinak panel jde i přetaktovati k 80Hz, ale to nebudu potřebovat, protože je bez LFC (kvůli tomu nemá FreeSync 2 HDR nálepku) a už nefunguje takový rozsah Adaptive-Sync, jinak je to ve výsledku něco jako G-Sync HDR Ultimate bez HW modulu :-D a za to si nVidia nechává zaplatit pár tisíc dollarů...

Právě do budoucna bych viděl radši 4k 144Hz a HDR1000 je minimum aby to mělo nějakej efekt - možná i pro klasický monitory je to nic moc kvůli zónovému podsvícení, což není úplně ono a chce mnohem víc zón nebo novou technologii v PC monitorech něco jako OLED nebo mikroled, i když VESA HDR Certified znamená, že ten panel už musí něco splňovat ohledně kontrastu, max jasu, barevného pokrytí atd.

Třeba 1440p s 75Hz mi přijde dobrej kompromis, pokud není nějakej extra kompetitivní hráč nebo si hraním nevydělává tak úplně není potřeba 144Hz, tenhle taky není špatnej i když úplně nemusím iPS https://www.alza.cz/32-aoc-q3279vwfd8-d5454189.htm už je 32", ale při 1440p je velikost pixelu cca jako 22" s 1080p, takže jemnost obrazu úplně v pohodě, navíc funguje s FreeSync na nV.

OLED s vypalovánim obrazu asi u Pc monitorů nic moc,max QLED od Samsungu..HDR jak píšeš hore je u levnejch Tv tak na ozdobu jenže to platí i u levnejch monitorů....

Ps: Ten 32" AOC Q3279VWFD8 má kámoš a max spokojenost za ty prachy, i když xoxo psal tenkrát když se tu kecalo o monitorech je že nic moc jako herní ( ho snad i testoval), ale už nevím z jakýho důvodu.

to jo, ale už i ten Philips kvůli vysokému jasu v HDR má nějakou ochranou funkci proti vypalování obrazu, což je při VA panelu asi zbytečné (Pixel Orbiting - posunuje celý obraz o pixel sem a tam každých 10min)

Q3279VWFD8 jsou dvě verze s iPS a VA, která už se neprodává, tam je nevýhoda výraznější ghosting při tmavých scénách, což u VA panelu bývá

OLED taky vidim jako mrtvou technologii, do mobilu samozrejme super, ale do monitoru vazne ne. Urcite nechci menit monitor co 3 roky.

Ten tvuj MVA vypada velmi dobre, ale jak jsem rikal, neni zrovna nejlevnejsi. Osobne bych ho ale nechtel, protoze ke stolu mi uz tech 32" co mam prijde jako uplny maximum a rozumim lidem, kteri reknou ze uz je to moc. Misto TV na hrani jsem casem planoval neco trochu vetsiho nekde okolo 50", na nic vetsiho neni misto. Ovsem nevim, ted momentalne cekam az se pohne vykon pocitacu a az se pohne s rozlisenim VR bryli. Uz to vypadalo nadejne, ale momentalne po letosnim predvedeni Oculusu Rift S mam pocit, ze to zacina upadat. :-/