Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Seknutí

Mám dotaz. Přišel mi nový PC a po nějakém čase se prostě sekne a musím ho vypnout a zapnout. To jsem jenom na internetu. Ovladače mám nainstalované.
Změna kategorie, původně: PC sestavy (karel)

- To jsi koupil s jakou verzi Windows ? Pokud mozno jeji presna verze (build)
- Proved alespon test tvého HDD (s.m.a.r.t) a RAM, jestli najde nejakou chybu, tak viz vsichni vyse "reklamace".

[Cim otestovat mé HDD] ?

Softwér : https://www.hdtune.com/
Nebo alespon zakladni kontrola pres konsoli "CMD" :
- Pro nahlednuti na stav HDD prikazem :

diskdrive get status

- Pro kontrolu disku :

chkdsk /v /F

[Cim otestovat mou RAM] ?

Softwér : Staci zakladni SW typu https://www.memtest86.com/
TiP ~ Na takové ty zakladni testy HW komponentu a nahlednuti na celkovy stav, teploty etc, bych doporucil vytvorit a pouzit LIveCD : https://www.ultimatebootcd.com/

- Uvedeny SW umi ulozit po provedené kontrole tzv : "LOGs" kde je vse jednotlive vypsano. Kdyz najde nejaké problémy, tak ten "log" muzes poslat prodejci pri reklamaci.
* Nekdy to muze ulehcit nebo urychlit komunikaci s prodejcem pri podani zadosti k reklamaci, nekdy to muze byt taky i k nicemu ze jo.

- U techto prvnich desitek se to stavalo casto a radce uzivatelu. (zde se bavime o OS, stale neni vyloucena HW zavada)
- Z tvé strany by jsi IMHO "teoreticky" nemusel pro UPgrade delat nic a novy BUILD by jsi mel dostat cestou "Windows Update".
- Nahled na tvou dosavadni verzi, muzes zobrazit reba najit v nastaveni a informace o pC, nebo zadanim Winver v prikazovém radku.
* Prikazovy radek muzes vyvolat treba pomoci dvoj-stisku klaves "WIN + R" , pak do neho napises Winver a stiknes enter. Pak by jsi mel videt neco takového
[250px-Winver_output.png]

Vsude píšou ze to je tím procesor amd ryzen 5 2600

- Proc by to melo byt Ryzenem 2600 :-D ? Mas aktualni verzi BIOSu pro tovu zakladni desku ktera uvedené CPU podporuje ? Aktualizaci OS urcite proved, tva verze odpovida tusim "Threshold 1"
* Ryzen@2600 je vemi slusny a povedeny procesor, problém muze delat jen treba zakladni deska, nebo nekompatibilni RAM, HDD, Auto_Overclocking nebo zastarala verze microkodu, ale ze by byl vinikem Ryzen@2600 opravdu pochybuji..

- Na tvém miste bych tedy radeji vytvoril instalacni médium a provedl novou "cistou instalaci" nez jit pres Updaty. Je to dlouhé a mnohdy to prinasi spustu neprijemnosti.
"Jak a kde sezenu instacku Windows 10" ? :
a) Podivej se zde : Stahnout ISO Windows 10 : https://www.microsoft.com/fr-fr/software-download/windows10 .
b) Windows 10 USB Tools najdes na strankach : https://www.microsoft.com/fr-fr/download/windows-usb-dvd-download-tool.
- Po stahnuti ho jen spust a odklikej. Pri otazce kam chces Windows 10 instalovat, zvol USB klic a klikni na dalsi . Tim se stahnou potrebné soubory k vytvoreni instalacniho zarizeni. Po dokoceni mas USB s instalckou Windows 10 (prakticky vse za tebe provede ten program)
* Uvidis, ze vytvorit svou Windows 10 instalacku je velmi jednoduché.

"Co na to budu potrebovat" ? Staci ti jen 16GB USB Klic (mozna i 8Gb, nejsem si jisty, nechavam tradeji na overeni).