Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zamrznutí PC

Ahoj,

na nové sestavě se mi děje v poslední době občas, dost nahodile (někdy v mírné zátěži, někdy jen ve win) že jakoby PCčko zamrzne - odpojí se periferie (monitor, klávesnice, myš) a větráky ve skříni se roztočí na max a nezbývá nic jiného, než odpojit od šťávy (ani na dlouhé podržení vypínacího tlačítka nezareaguje).

Sestava je vlastnoručně kompletovaná a dříve to nedělala. V poslední době si nejsem vědom, nějakých zásadních změn v nastavení ovlivňující chování PC ani instalování nových věcí. Zkoušel jsem něco vyčíst z prohlížeče událostí, jestli nějaký soft nedělá paseku - bezúspěšně. V biosu jsem jen při prvním spouštění nastavil vyšší frekvenci pamětí (3200MHz - na kterou jsou ale stavěné). A hrál si s nastavením otáček větráků - protože běžely zbytečně ve velkých otáčkách. K přehřívání nedocházelo a ani nedochází.

Motherboard: Asus ROG B 450-F Gaming
CPU: Ryzen 5 2600
RAM: G. Skillz Tridentz 2x 8GB 3200MHz v dualu
GPU: MSI RTX 2070 Armor edice
SSD: Samsung SSD 970 EVO, M.2 a Samsung SSD 860 EVO, 2,5"
Zdroj: Seasonic Focus Plus Platinum - 650W

Máte zkušenost s podobným chováním stroje?

Děkuju.
Změna kategorie, původně: PC sestavy (karel)

BIOS mám nejnovější, přitom mě ale teď napadá, jestli to nezačalo dělat až po jeho aktualizaci.. to ale nedokážu už s jistotou řict. Továrně byly paměti v BIOSu nastavený na 2133 MHz.

Paměti jsem nechal na 3200 MHz a už hodinu a půl běží memtest a min ještě hodinu poběží, zatím bez chyb.

Uvědomil jsem si, že ve většině případů se zamrznutí stane při změně výkonnostního profilu pro větráky v aplikaci "AI Suite 3" od ASUSu. I když v Prohlížeči událostí o ní nikdy nebyl zmíněn problém. Často mi to zamrzlo právě při tom nastavování otáček větráků. Už jsem jí dříve přeinstaloval a vše z ovladačů aktualizoval na poslední verze, přesto ten problém přetrvává.

Tuším, že jedna z rad od vás pro mě může být - ať ten "bloatware" prostě neinstaluju (on se instaloval sám při prvním spuštění) ale je tam pár šikovných věcí pro sledování výkonu.

Máte s tímhle problémem nebo touto aplikací od ASUSu někdo zkušenost?

Nejprve pochvalim uvahu :-)

Ano, reseni je skutecne tu aplikaci neinstalovat. Tyhle Asus tooly jsou sileny, neda se nic delat.
Stav “samo se to nainstalovalo” neni zadouci, tj s tim bych neco delal.

A otazka na tebe - k cemu potrebujes sledovat vykon? Snad pracujes a vykon ti predvede bezici masina, ne? :-)

Nejen výkon, ale především otáčky ventilátorů. Po prvním zapnutí všechny ventilátory jely zřejmě naplno, nebo zbytečně v otáčkách. Ten hluk byl šílený. Takže zrovna v tomhle jejich softu je to vše hezky na jednom místě i docela přehledně. Dá se v něm právě dobře pracovat s otáčkama a teď už je pobyt vedle skříně snesitelnější :-)