Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Excel dynamická oblast

Dobrý den, chtěla bych vás požádat o radu, lámu si s tím hlavu už dobrých pár dní.
Mám ve sloupcích čísla a mezi tím písmeno č. Ráda bych, aby mi z této řady použitím nějakého vzorce excel nahradil písmeno č za 0 a vypsal nejvyšší číslo, které nalezne nad písmenem. Počet čísel se řadí vzestupně od 1 do libovolného počtu, který je pokaždé jiný. Nebo-li aby mi vypsal v daném pořadí nuly a vzdálenost mezi nuly. Přikládám v souboru, pokud by se tím někdo chtěl zabývat. Třeba to jen vzorcem ani nejde, nevím a proto se obracím s prosbou na odborníky.

Tak su tady :))

Prikladám súbor s riešením.
Je to len základná funkčnosť, t.j. neobsahuje ošetrenie všetkých záludností, ktoré sa môžu vyskytnúť.
Napr. dáta musia byť súvislé, t.j.
- v rámci každého stĺpca sa medzi prvou a poslednou naplnenou bunkou nesmie vyskytnúť prázdna bunka
- detto pre stĺpce, t.j. medzi prvým a posledným stĺpcom sa nesmie vyskytnúť prázdny stĺpec
- medzi dvomi písmenami "č" v rámci stĺpca musí byť skutočne rad, aby maximálne číslo dávky bolo skutočne v poslednej bunke pred ďalším písmenom "č"
Naprogramovaný algoritmus totiž funguje takto:
postupuje sa od poslednej bunky stĺpca. Pokiaľ obsahuje "č", zmení obsah na nulu a preskočí dve bunky nahor, aby zachoval posledné číslo pred písmenom "č" (pričom kontroluje, či tam náhodou tiež nie je "č"). Všetky ostatné bunky vyhádže.

Pokiaľ tieto veci nevieš zaručiť, tento kód nebude robiť to, čo od toho chceš. Vyžadovalo by si to množstvo ďalšej práce.
Samozrejme, pri spustení musíš povoliť makrá.
A ako to aplikovať na Tvoj súbor?
Samozrejme - nevykonávaj na ostro (teda nie že by si nemala mať na sebe nohavičky), ale vyskúšaj si to na kópii
Más možnosti:
- Alebo skopíruješ svoj hárok do tohto súboru a spustíš nad ním kód ktorý nájdeš cez kartu Vývojár (ak nevieš ako, vysvetlím dodatočne)
- Alebo skopíruješ kód do svojho súboru a budeš to robiť vo svojom. (Tiež si vytvor kópiu hárka na preverenie)

Milý Roberte,
překonals veškeré moje očekávání. Mnohokrát ti děkuji za tvoji práci a tvůj čas:-)
Zítra to všechno zkusím, dnes se už k pc nedostanu.
Děkuji i za vysvětlení, jak program funguje. Snad to už zvládnu, ale nevylučuji, že se zase neozvu.
Jsi prostě skvělej!

Ešte dôležitá poznámka:

Úprava je aplikovateľá na hárok len raz!

Dôvod: celé sa to riadi písmenom "č" a keďže po úprave sa nikde v bunkách písmeno "č" nebude nachádzať (nahradí sa nulami), bolo by pri opakovanom spustení nad tým istým hárkom všetko zo stĺpcov, až na údaje v posledných riadok, odstránené.

Z toho vyplýva že po úprave nemôžeš v upravenom hárku pokračovať v dopĺňaní či už riadkov v stĺpcoch, alebo ďalších stĺpcov, s tým, že nad tým potom opäť spustíš úpravy.

Pre takýto úmysel používania si musíš urobiť kópiu hárka, nad ktorou urobíš úpravy a takto upravený hárok budeš mať stav k danému dátumu. Pokračovať v dopĺňaní potom musíš v pôvodnom hárku, z ktorého si potom pre ďalší dátum urobíš opätovne kópiu, nad ktorou môžeš urobiť úpravy a tak dokolečka...

Ano, stihla a už jsem to i projela mým souborem. Zkusila jsem to udělat dvakrát, jak píšeš, abych viděla, jak se to chová. Pro mě bude lepší, když vždycky testovaný soubor zkopíruju, pak projedu tvým makrem a vložím. Takže si ho nechám zvlášť. Jsem spokojená :-)