Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vysoké teploty CPU - Inspiron 15 7570

Ahoj, mám už přes rok tenhle notebook.
Z 99% ho používám na práci, kdy se teploty CPU pohybují kolem 50 - 65°C. Problém nastává když na chvíli zapnu klidně i 15 let starou hru. Třeba staré GTA Vice City, kdy mi MSI Afterburner ukazuje využití CPU kolem 10-30%, ale teplotně se pohybuju po celou dobu hraní mezi 90 až 100°C(u hry která běhávala bez problému na Pentiu 4).
Co mě napadá, že jedno jádro běží u těchhle her na zbytečně vysoké frekvence, ale nevím jak tomu zamezit.(Takhle je to už od doby, co jsem ho koupil, jen jsem to nikdy neřešil)
Když například renderuju video, teploty jsou prvních pár vteřin kolem 90, jenže pak postupně klesne frekvence z nějakých 3,6 GHz na všech jádrech na nějaké 2-2,4GHz a jsem na nějakých 80°C.
Co je u těch her za problém, nebo je to takhle v pořádku?
Díky.

Takhle je to už od doby, co jsem ho koupil, jen jsem to nikdy neřešil

A kupovals ho nový nebo někde z druhé ruky? Ty teploty v pořádku moc nejsou.

Dej notebook do zátěže a ruku k otvoru s ventilátorem, jestli fouká horký vzduch. 100°C musí být opravdu hodně horký. Určitě by taky bylo dobré vyfoukat všechny chladící otvory plus žebra chladiče.
Jestli fouká jen vlažný, mohl se nějak pohnout chladič nebou uniknout chladio z heatpipe.

Byl nový.
Testoval jsem teď CPU. Nejdříve jednovláknově a pak všech 8 virtuálních jader. A zjistil jsem zajímavou věc. Když program běžel v jednom threadu, tak mi program ukazoval teplotu CPU jako celku právě těch 90-100°C, ale pro konrétní jádra se teploty pohybovali mezi 70-100.
Pak jsem to spustil paralelně a a po pár vteřinách všechny teploty jader i celého CPU klesly k 80.
Asi je to způsobené tím, že program zobrazuje teplotu CPU jako maximální teplotu ze všech jader.
VIZ příloha - předposlední kolonka představuje teplotu celého CPU, to nad tím jsou konkrétní jádra.

Hm, to by chtělo rozdělat a dostat se ke chladiči a sáhnout na heatpipe jestli je horká na začátku i na konci.
Pokud není horká na začátku směrem od procesoru, špatně sedí chladič. Jestli je směrem od procesoru horká a na konci chladná, tak uniklo chladící médium.

U notebooku mají někdy společné či propojené chlazení procesor a grafická karta. Nejdřív zjistí jestli se to navzájem neovlivňuje a potom můžeš postupovat dál.

Nejaky větší rozdíl teploty mezi stolním p4 a notebookovym i7 bych nečekal. První bych vydlfoukal chlazení od prachu. Teploty okolo 80 až 85 bych při max zatížení cpu i VGA očekával.

Staré hry často neumí využít všechna jádra, ale tak jedno, nebo dvě - pak se sice zbytek CPU fláká, ale to jedno jede naplno (tedy vytížení CPU kolem 25% může znamenat jedno jádro na max, ostatní nic - čili jak máš v popisu Procesor pracuje na frekvenci 1.8 GHz, nebo až 4 GHz v režimu Turbo Boost - normálně jedeš na 4 jádra/8vláken 1.8GHz a pohoda, ve staré hře možná jedeš 1 jádro/1vlákno 4GHz a žhavíš). Pokud ta hra víc vláken neumí, tak jí leda tak můžeš přibrzdit (co já vím, ubrat detaily, počty jednotek nebo tak něco - když chceš aby to jelo kolen 2 GHz, tak to z pohledu těch Pentií není moc rychlý počítač a musíš se k tomu tak chovat.

Ony i některé ty Pentia 4 jely skoro do 4GHz, takže pokud ta hra nevyužije modernější architekturu, tak to pro ni není nepředstavitelná rychlost - https://cs.wikipedia.org/wiki/Pentium_4

jedeš 1 jádro/1vlákno 4GHz a žhavíš

To je sice pravda, ale OS ty jádra střídá, nenechá žhavit jen jedno, je to dokonce vidět na tom obrázku ze single thread benchmarku, co jsem posílal výše. Všechny jádra se pohybují mezi 80-100°C i u toho single thread zatížení.
Jinak to Pentium 4 byla jen nadsázka. Jen jsem tím chtěl říct, že tuhle hru neměli problém rozjet X let staré procesory taktované pod 1GHz s mnohem horším IPC než má ten můj procesor. Proto jsem se tomu tak divil. Tak schválně můžu ještě krom benchmarku nechat zaplý monitoring teplot u hraní té hry a pak to sem dám.