Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Počet start/stop cyklů u HDD

V NASu Synology mám osazen HDD WD RED a teď jsem si všiml, že z důvodu přednastaveného uspávání HDD mám po půl roce počet start/stop cyklů lehce přes 1.000. Hledal jsem kolik takových cyklů HDD v průměru vydrží, ale v datasheetu od WD jsem našel jen "load/unload cycles = 600.000", což si myslím je něco jiného. To souvisí se zaparkováním hlavičky, nikoliv s vypnutím/zapnutím (uspáním) HDD. I ve SMART výpisu je zvlášť load/unload a start/stop.
Docela by mě zajímalo, kolik takových start/stop cyklů HDD cca zvládne bez úhony. Jde o to, zda se tím mám vůbec zabývat, protože kdybych těchto cyklů měl za rok cca 2.000 a HDD byl konstruován např. na 50 tis. cyklů, tak 25 let HDD mít nebudu...

Mám zopár skúseností s takýmito dvojdiskovými NAS. Často odchádza jeden disk z Raid1 páru. Ten druhý potom ide donemoty.

- Proc by mel jit vylozene hned do temnoty ?
- Ten druhy jde jeste zachranit, nebo dostat data zpet. Jen je potreba, kdyz NAS treba u Synology, Qnap, Buffalo etc (Asistenta, sprava disku) zmenit Btrfs na exFAT4 (aby jsi z beho ty data mohl cist), pod Windows, kde jsem k tem datup pristupoval jsem pro extFAT4 pouzival DiskInternal Linux Reader (zdarma) a nasledovne Recovery..
* Ale asi s tim mas jiné zkusenosti.