Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Otázka na dnešní mikroprocesory

čau,

měl bych dvě otázky ohledně dnešních mikroprocesorů.

1. Jaké se dnes využívají typy instrukčních sad? a v čem je jejich zásadní rozdíl?
2. Jaké jsou rozdíly v architektuře mikroprocesorů od výrobců Intel a AMD?

Budu rád za každou odpověď a za názory.

To se obávám, že jde o tak obecně položené otázky, že jejich odpovědi by přesáhly rámec příspěvku v poradně a bylo by to spíš na celé články (které by ani tak nešly úplně do hloubky).
Pokud to opravdu chceš studovat, tak třeba na Wikipedii toho najdeš tolik, že to budeš číst ještě za několik týdnů.

Dobře, zkusím pohledat.

Jinak chtěl jsem jen nějakou stručnou odpověď. Jako třeba největší rozdíly v architektuře bez nutnosti nějakého detailního popisu. U instrukčních sad jen třeba tu nejaktuálnější s jejím hlavním rozdílem.

Každopádně i tak děkuji.

Tak xchválně - přehled technologií nejnovějších CPU (výcuc z mého odkazu níže):

AMD Ryzen Threadripper 1000; Socket TR4
Technologie: MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4, SSE4.1, SSE4.2, SSE4a, AES, AVX2, BMI, BMI1, BMI2, F16C, FMA3, FMA4, TBM, XOP, AMD64, AMD-V, EVP, AMD Turbo Core 3.0, AMD TrueAudio, AMD PowerNow!, AMD Enduro, AMD StartNow, XFR

Intel Core-X "Skylake-X" a "Kaby Lake-X"; Socket LGA 2066
Technologie: MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4.1, SSE4.2, AVX, AVX2, FMA3, SGX, MPX, Intel 64, XD bit (an NX bit implementation), Intel VT-x, Intel VT-d, Turbo Boost, AES-NI, Intel TSX-NI, Smart Cache, Enhanced Intel SpeedStep Technology (EIST)

Jen stručný popis každé z těchto technologií vydá minimálně na stránku, jak to chceš ještě zestručnit?
Pokud to opravdu je domácí úkol, byl zřejmě zadán učitelem, který zamrzl někde v 90. letech minulého století, kdy se v procesorech objevily první speciální instrukční sady typu MMX či SSE.