Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Downgrade na WIN7

Dobry den vsem.
Potreboval bych pomoct s downgrade z Win10 na Win7. Znamy (70let)si poridili notebook s Win10. Byly zvykly na Win7 a i kdyz se jim snazim jakkoliv vysvetlit,ze Win10 je podobny,chtej stejne Win7. Nasel jsem nejaky navody,ale nedari se mi OS preinstalovat. HDD jsem celej formatoval liveCD Linuxu,ale i tak pri zapnuti notebooku zacne "bootovat" Win10 s tim,ze napise,ze je chyba. Pak zacne "jako" opravovat,ale skonci to na modry obrazovce s nabidkou postupu "opravy".
BIOS je docela dost jednoduchy,nedari se mi nastavit bootovani z DVD/CD jako prioritni,furt tam je manazer windowsu(?)jako priorita.
Jde o notebook HP.
Poradi nekdo,jak preinstalovat na Win7?

Predem dekuji za rady..

Nema cenu se o to pokouset, s dnesnim hardware si proste starsi windows nerozumi, zvlast u notebooku to muze byt zdrojem mnohych nemilych prekvapeni. A az na ultraidiostske aktualizace jsou W10 v pohode, a jdou i dostat do +/- podoby W7 - Classic shell, povolit quicklaunch, a jediny viditelny rozdil bude o neco jiny styl oken. Do styku s dlazdicovou hruzou vubec nemusi prijit. https://pc.poradna.net/files/86929-image1-png

Ak začne bútovať mašina W10, robíš chybu lebo aktívny a primárny oddiel si stále drží v prvom sektore údaje o zavádzači desiny, uefi, gpt, programovej tabuľky, HW, o Biose a spol. dát. Linux ti nepomôže ak nepoznáš presné príkazy a nevieš sa pohybovať medzi oddielmi.

Je tu nástroj: Diskpart.exe

Musíš sa zbaviť nultého sektora na pevnom disku, tj. zmazať komplet sektor na prvom logickom aktívnom oddiele nástrojom Dispart.exe - Clean, nabútovaním PC z ISO W10. Nasleduje format NTFS na MBR-ko. (Na GPT zabudni).

V Biose vypni Secure boot, prepni sa z uefi na legacy.

Potom nacpeš do HP-čko OSW7 x64 + SP1.

Nechaj Bios v tomto nastavení.

Maximálne môžeš zmeniť nastavenie;

1./ zrušenie omaľovaného Loga výrobcu ZD, ktoré počas načítania prekrýva obrazovku s načítaním dát HW, portov, GK apod. a
2./zmeniť nastavenie v Bios na "S3" z dôvodu, aby sa dala mašina uspať a prebudiť zo spánku RAM iba dotykom na niektorý kláves, power button on/off, myš, touchpad. Tiež záleží od ovladačov, aké schrastíš od výrobcu HW pre ovládanie klávesmi "Fn+Fx". To je ale iný problém, ktorý nesúvisí s ovládačmi pre OS Windows.