Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Padající programy, může za to vadná ram nebo disk?

Ahoj.

Mám Thinkpad T580 / i7 8550U / 8GB ram + dokoupená druhá 8 GB ram (stejná frekvence i CL) / SSD 256GB opal
OS: Manjaro KDE s pravidelnými aktualizacemi

Při práci používám docker s 8 službami, chromium s cca 30-40 tabů, 2x phpstorm, takže ram využita tak na 8-14GB

Problémy:
- v chromiu občas padne nějaký plugin
- taby v chromiu padají na chybě "aw snap!" ať jde o youtube, či stránku s prostým textem, náhodně, někdy se stává že padne video na YT po 1sekundě přehrávání (i při opakovaném reloadu) - nepomohlo odinstalování doplňků, smazání cache, historie,.. = to co doporučují na webu chromia, při téhle chybě
- občas padne celý phpstorm, jen tak i když nic nedělám a koukám na kód
- občas se stane že phpstorm po pádu znovu nenaběhne a je potřeba restartovat pc
- občas padne celé chromium
- občas padne plasmashell (KDE) = nutné znovu spustit z konzole
- jednou se stalo že nešlo spustit chromium ani po restartu pc (musel jsem odstanit balíček a znovu ho nainstalovat)

- problémy se vyskutují už 4 měsíce i přes týdenní aktualizace systému
- stávají se několikrát denně
- častější jsou pády tabů v chromiu

Může za to ram či ssd nebo obojí? jak diagnotstikovat kde je problém?

Díky

Tipoval bych to na RAMky, nemusí si spolu "sednout". Otestuješ je třeba programem Memtest86+: stáhneš ISO -> vypálíš na CD/vytvoříš bootovací fleshdisk -> nabootuješ -> necháš více průchodů. Nesmí se objevit ani jedna chyba. Pokud ano, můžeš test ukončit a otestuješ stejným způsobem každý RAM modul samostatně.