Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Systémové SSD - příliš mnoho TBW?

Ahoj,

asi 5 týdnů nazpět jsem skládal PC a jako hlavní úložiště mi slouží Samsung 970 EVO Plus (500 GB) - pro systém (Win10 pro) a nejdůležitější aplikace, schválně jej nechci úplně zaplnit a 860 EVO (rovněž 500 GB) pro větší programy, hry, atd.
V Samsung Magician mi ale příjde docela zvláštní, že 970 už má naběháno 1 TBW, přičemž 860 jen polovinu, a to je více zaplněná. Chápu, že běh systému atd. si něco vezme, ale zapsal jsem na něj zatím tak 300 GB dat, více ne. Že by běh systému vyžadoval tolik zapisování? (vychází to tak 100 GB na 4-5 dní skrytého zapisování)

Samozřejmě, že to nijak nehoří - tímhle tempem by limitu dosáhl za 15 let :), spíš mě zajímá, jestli je to normální, zda mi nějaký program na pozadí neustále zbytečně nezapisuje nebo tak... (většinu her spouštím z 860, 970 obstárává OS, internetové prohlížeče, běžné programy na pozadí (k periferiím apod.)

Díky

Ono hodne dat zapisou Chrome + alternativy a Firefox. Prohlizece docela zapisujou jak magori nekdy az zbytecne.

https://www.root.cz/clanky/firefox-pozira-vase-ssd-zapisuje-desitky-gb-denne/

Jestli je to jeste aktualni nevim, Firefox nepouzivam.

Jinak pokud jsi paranoidni jako ja, muzes pri dostatku RAM vytvorit RAM disk a nechat je zapisovat tam. Nebo proste nastavit cache prohlizece na nejaky HDD, mas-li a at zapisujou, kdyz maji tu potrebu na bezny disk, kde neskodi. Potom se ale prohlizec zpomali. Mam sam cache prohlizece namapovanou prave na HDD a zpomaleni webu je nepozorovatelne, ikdyz se to jiste zpomalilo. Zalezi i od zpusobu prace s webem.

Hmm, tak to je od Firefoxu pěkné :) Mám jej na pozadí zapnutý v podstatě pořád, takže to množství dat celkem sedí... HDD mám, 4 TB, ale jen 5400 ot., což už moc nestojí za to.
Každopádně jsem ten browser.sessionstore.interval nastavil na cca hodinu, stejně mi prohlížeč padá jen vyjímečně... browser.sessionstore.interval.idle - nevím, co přesně si pod tím mám představit, ale taky jsem to prodloužil :) Budu to nadále sledovat.
Až dokoupím dalších 16 GB, možná ten RAM disk zkusím, ale teď by to byl problém
Díky

Nezapomenout ze jste na ten systemovy ten system i instaloval = to je taky zapis dat. Ono to nepocita od nainstalovani nejakeho Samsung Magician - ten jen zobrazi hodnotu kterou si uklada SSD sam o sobe, bez ohledu na vrstvu nad nim. A fakt to neni potreba resit, na pracovnim PC ktere nijak nesetrim mam na 960Pro po 2 letech zapis chlup pres 27TB = timhle tempem by me tohle SSD nejspis prezilo. I u toho 970EVO Plus je to nejmin dalsich 12-13 let nez se vycerpaji garantovane TBW. Smarja, co bude za 10-12 let, jaky pocitac jsem mel pred deseti lety. A realna zivotnost treba u Samsungu je stejne nasobne vyssi (jen uz za to vyrobce neruci) - kdysi se nam nechtene/chybou pouziti-nastavenim aplikace na nejake 250GB 850EVO zapsat X-nasobek garantovanych TBW, a funguji bez problemu doted.

"hodnotu samo od sebe, bez ohledu na vrstvu nad ním?" co si pod tím konkrétně představit? Samozřejmě, že počítám i s fungováním systému, akorát jsem si opravdu nedokázal vysvětlit, kde těch cca 400-500 GB mělo svůj původ - ne, že bych se o ten disk nějak extrémně strachoval

Disk nezajima jaky system "mimo nej" bezi, ani ho nezajima filesystem a pod. - v jeho "vrstve" si jen sam o sobe pocita ktere data kam zapsal, ktere bunky jsou volne, ktere obsazene, ktere kolikrat prepsane... a tohle si pak vycte nejaka ta utilitka. A uz jen samotna instalace Windows + veskere aktualizace, uklid po ni atd. par GB udela. A fakt neni potreba to resit, jak uz jsem napsal. ;)