Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Systém nebootuje z nového SSD

Dobrý den, mám NTB MSI, kde je možnost mít vedle klasického HDD ještě SSD ... SSD jsem do NTB vložil a pomocí Akronisu jsem na něj poslal bitovou zálohu WIN 10. systém ho vidí... systémové soubory tam jsou, ale v BIOSu ho nevidím a nejde tak nastavit, aby systém bootoval z SSD... kde jsem mohl udělat chybu? prosím o radu...

Děkuji

V.

daj sem screen: msconfig.exe

V Bios nastav prioritné bootovanie z SSD-čka.

Ty si myslíš, že takto docieliš dualboot, tj. oba disky s dvoma OS W10?

Ty si myslíš, že bez opravy botloader, fix mbr ti nabútuje OS z SSD?

bootrec /fixmbr
bootrec /fixboot
bootrec /rebuildbcd

Na to zabudni, jedine klon komplet disku z hdd na ssd

Lebo zavádzací sektor sa vždy a výhradne nachádza iba na jednom z pevných diskov alebo iba na jednom z aktívneho logického oddielu deleného disku na primárne oddiely s viacero OS.

Přečti si odkaz ... popřípadě pohledej "Boot z NVMe".

Starší MB prostě neumí boot z NVMe disků (lze je použít jen jako datové). Nejjednodušší je použít SATA disk (možná jde dát i do toho M.2 slotu nebo jako 2,5" SATA místo HDD).

Ještě je jedna možnost: pokud tam zůstane původní HDD, tak to prostě po boot z toho HDD opravit - změnit spouštění tak, aby se Windows spouštěly ze SSD. Pak je možné Win z HDD smazat (ale systémový oddíl EFI tam musí zůstat).

- Nebude jednodusi, ten SSD preformatovat a provést cistou instalaci ?
* Zalohu na neho muze obnovit az po instalaci treba z externiho disku.

PS : Zkus obnovit s vlozenym SSD tvuj BIOS, treba zazrakem pomuze.
* Nekteré NTBs potrebuji na nekteré znacky M.2 update BIOSu, akualizaci microkodu.

Nic tezkého to neni.
-V podstate staci jen nahrat urcity BIOS/ROM, dat (jde-li o soubor.zip extrahovat) ho na USB klic ve formatu FAT32 (ktery zapoj do USB 2.0) v BIOSe zadat UPdate (flash_tools) a kliknout na OK. - Nevim jaky mas Notebook, ale u BIOS by jsi mel videt nejaké "relase", informace nova verze BIOS prinasi ci opravuje. [i]* Spis, nebo co bych nedoporucoval je provadeni Update BIOS pres OS. Kde muze Antivirus, nebo nejaky jiny SW, systém nejak ten Flash narusit. Pred Flash se ujisti ze mas alespon 20% baterie.[/i]

Legacy, tak SSD vidí, ale nenabootuje z něj.

- To je normalni. OS@UEFI z legacy bootovat nemuze.
* Na uefi (fat32) potrebujes partition GPT + AHCI.

- Byt tebou, provedu cistou instalaci.
- Vemu instalacku, preformatuju disk na spravny format a nesledovne bych provedl instalaci.

BIOS mám z roku 2016

- V té dobe tento typ M.2 jeste neexistoval, tak je mozna bran nejak "nativne".

Bude. Pořád o koňské délky před HDD.

V UEFI zakaž Legacy, nemá to s tím nic společného. Nainstaluj v režimu UEFI + GPT nebo klonuj původní HDD. Ze SATA SSD to bude normálně bootovat. Pokud instalace, tak nezapomeň odpojit HDD a ověř, že je nastavené AHCI.

Jinak jsem psal odkaz, jak jde obejít ten boot z NVMe (2-mi způsoby).

vytvořil jsem na něj image ze stávajícího disku

- Klidne to zkus do tretice, ale vidis sam ze ten problém pochazi prave od sud. Bud v nastaveni, nebo v samotném vyklonovaném obraze.
- Nejsem "cloner", ale kdyz klonuji disky tak "SSD na -> SSD", "HDD na -> HDD". Neclonuju "HDD na SSD", ty disky funguji uplne jinak, takze jestli jsi jen sklonoval to co jsi mel na HDD na ten SSD tak jak to bylo, to IMHO nepojede nikdy.. Verim tomu ze nejaky SW to uz urite splehlive umi, ale bez spravného nastaveni tak mozna znicis disk a zbyte ni jen nejaky 120Mb RAW.