Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Operační systém pro starý notebook

Zdravím poradnu,
nějak si nemůžu poradit s následujícím:
Byl jsem postaven před problém zprovoznit starý notebook Acer Extensa 5220, na kterém sice všechno jede, ale nemá operační systém.
Požadavky na něj nejsou velké, zásadní potíží je svižnost a internetový prohlížeč
Když tam dám Windows XP, na kterém kdysi jel, tak jede slušně (rychle moc ne), ale IE nezobrazí prakticky žádnou internetovou stránku a instalace modernějšího prohlížeče je tak dost oříšek a ani nevím, jaký bych měl použít, aby byl svižný i na starém železe a přitom vyhovoval moderním požadavkům webů.
Vyzkoušel jsem Linux MINT 19.1, jede a funguje, ale je k uzoufání pomalý.

No a posledním požadavkem je alespoň větší část v češtině.

Děkuji za případné rady.

Řešení:

Acer Extensa 5220

do těchto lowcost shitů dávali i jednojádrové procesory a mizivou paměť. v takovém případě jedině vyhodit a pořídit nějaký levný repas.

win7+ potřebují pro ubohý pomalý chod 2gb ram, pro normální použitelnost 4gb ram. a samozřejmě 2-jádrový cpu.

přečíst si celý typ ze štítku a podle toho vygooglit konkrétní hw. nebo si to přečíst na první obrazovce po zapnutí. nebo spustit nějaké diagnostické cd s programem Navratil Software System Information (dos).

Intel Celeron procesor 540
512 MB DDR2

jen 1 jádro, totálně bez ram, pomalý chipset, pomalý disk - vyhodit a přestat na to plýtvat hodinami zbytečného času.

o co pomalejší máš podvozek (diskové operace), o to větší potřebuješ ram ať nemusíš pracovat s diskem.
dnešní webové stránky jsou mnohonásobně náročnější než v době, ze které ten acer pochází. potřeboval bys tak 4gb ram a dá se pochybovat, jestli to vůbec takovou ram umí.
nákup je nesmysl a definitivní úzké hrdlo v podobě nevýkonného procesoru to odsuzuje na smetiště dějin.

jestli umíš česky, psal jsem ti že takový shit nebrat, doporučuju nákup repasu, dají se najít od 3-4t.

chodí sem důchodci, kteří dávno ztratili soudnost a budou tě za tu veteš ještě chválit. poděkuj jim za snahu a pošli jim dms na bohnice.

O tom jestli je to shit nebo není se tazatel neptal. Každý nemá na nový super stroj. Já vím, chudí důchodci jsou tady trnem v oku jistým teplokrevným živočichům.

Doporučil bych Linux (osobně používám Fedoru) s některém lehkém grafickém prostředí, například MATE nebo LXDE, pro Internet použít Konqueror nebo SeaMonkey, případně Google chrome. Na kancelářské práce LibreOffice, prohližeč obrázků bývá automaticky nainstalován (Gwenview, Okular,...). Pro přehrávání videa VLC, Kaffeine, SMPlyer. Pokud není třeba od toho víc, budeš s rychlostí (v rámci možností) spokojen. Když se to kupovalo, tak to taky chodilo svižně. Potíž je, že současné Widle sežerou hromadu výkonu a pojedou jak splašený hlemýžď.

Děkuji za vyjádření :) - tak nějak to taky cítím, i když bych to asi neformuloval tak ostře.

Windows mi skutečně příjdou jako nenažraný bumbrlíček a honba za výkonem je pak jen točení se v kruhu.

Pátrám sice po Win7 a jsme ochoten to zkusit, ale taky zkusím omrknout tu Fedoru, nebo ještě mě napadá UBUNTU.

Přece nemůže každý OS sežrat tolik výkonu, ne?

Ne, stačí ti na tvoju mašinu okresaná, vyladená w7 sp1 x32 bit., detto OS Vista.

Tieto OS sa dajú upraviť do podoby OS W_NT , aby zodpovedali nenáročnej grafike WXP s minimum spotreby RAM, CPU a systémových prostriedkov.

Si myslíš, že distrá na jadre Linuxu, Ubuntu, potrebujú menej výkonu, nadupanejší HW a požerú viac systémových prostriedkov?

Vlastně ano, myslím.
Ve světě Windows není mnoho voleb. Linux je bohatší a košatější.
Před pár lety jsme si hrál s distrem SLAX a ta rychlost byla ohromující.
Ale nevěnuji se tomu soustavně a od té doby jsme tento vesmír prakticky opustil - proto potřebuji poradit.

A děkuji všem za podněty.

nežral ne polovinu, ne desetinu, ale snad padesátinu, to staříci nechápou.

někdejší webové stránky kdysi velikost 10-20kb, dnes 1mb.
kdysi scripty 0, dnes jednotky až desítky, případně tahající dynamický obsah stránky.
nějdejší animace maximálně gif, včera flash, dnes html5.
jiný obsah maximálně nějaký iframe, dnes stahování z mnoha dalších webů co prodlužují odezvy a sestavení stránky.
kdysi jednoduchý html3, dnes co stránka to několik kaskádových stylů rozšiřujících syntaxi.

pouštět vetešníky s tehdejším hw na dnešní stránky je stupidita.

(a to vynechávám tehdejší instalaci na tom notebůů, xp sp2 a ie5-6 bez ssl je dnes k ničemu a updatovat téměř není kam kvůli hw)

Pro upřesnění ... na tom zminovaném Acer Aspire One, kde mi běží Lubuntu, tak je klasický HDD - no ten SSD to bezesporu snese, a pak RAM jsem skutečně navýšil na 2GB - i to je důvod, proč zařízení šlape aspon obstojně, že s tím lze jít na net, prohlížení fotek, maily, přehrávání hudby a filmů - na více se už nehodí! Každopádně to manželce stačí a je spokojená. 8-)

Intel Celeron procesor 540
(1,86 GHz, 533 MHz, FSB, 1MB L2 cache)
15,4 ´´ WXGA LCD
Mobile Intel Graphic Media Accelerator X3100
512 MB DDR2

z h@vna bic neupletes

Doporucuji vymenit ram na 2 GB (cca 600kc) a vymenit disk za 128 GB SSD (cca 600kc)

Kdyz tam mas ten Linux Mint, tak mu proste jen vymen okenniho spravce.

Nainstaluj fluxbox, mohl by byt i v ofiko repozitari, na netu je pro Ubuntu psanej a Mint ma snad repo stejny, urcite ti kdyztak na foru k linux Mintu poradej, ja uz si to moc nepamatuju.

Ten okenni manager zere snad 50MB, nic mensiho snad neexistuje, webovy prohlizec na tom normalne spustis i ikona jde dat na plochu. Nicmene muze se stat a docela bych na to i sazel, ze na tom rozjedes maximalne vychozi stranku Google vyhledavace, protoze to co dneska desne zere vykon pocitace neni ani tak system, ale webove stranky. Javascript je na tyhle stary PC prilis vykonove narocnej.