Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem 4 x PC a několik NAS

Zdravím.
Mám 4 x PC a několik NAS. Když zapnu 1 PC, vidím a dostanu se na všechny NASy. Zapnu 2 PC, nevidím žádný NAS. Tak samo po zapnutí 3 a 4 PC.Vypnu všechny a zapnu 2 PC, vidím a dostanu se na všechny NASy. Zapnu 1, 3 a 4 PC a z nich NASY nevidím. A tak dál. Prostě vždy vidím a dostanu se na NASy jen z prvního zapnutého PC. Jako by si to obsadil a ostatní mají smůlu. Myslel jsem že se dostanu ze všech puštěných PC na všechny NASy.
Adresu přiděluje router.
Poradíte?
Díky.

Klasicky problem s browser masterom. Nepises ake su to NASka, ale slusne NASko vie robit aj master browsera a prekricat ostatne OS. Moznost cislo dve je zakazat vetky OS okrem jedneho aby sa pokusali stat master browsermi.
Dalsia (podla mna lepsie) moznost je namapovat si NASka ako sietove disky...samozrejme cez IP adresy.

první možnost: doufám, že ty nasky nemají ip adresy přidělované dhcp. ani že nejsou ze začátku rozsahu adres a špatně nastavený dhcp začíná už jejich adresami.

Dalsia (podla mna lepsie) moznost je namapovat si NASka ako sietove disky...samozrejme cez IP adresy.

net use x: \\ip.adresa.nas1\sitovy_disk /user:uzivatel1 heslo1 /persistent:no

co na tom nefunguje?
můžeš si další síťové disky/nasky nastrkat do batky a volat všecho na vyžádání, nebo mít jednořádkový zástupce v "po spuštění".

pak nepotřebuješ klikat na tupou a nefunkční ikonu ve windows pro procházení sítě.
klikátka jednoduchých nasek nejspíš nedovolí vypnout kolizní chování master browser v síti, jistě sis menu nasky procházel. (mám podobný zyxel doma)

U jednoho NAS jsem dal pevnou IP

u všech. (ale je jasné, že jde potíž s cestujícími master browsery)
dále ať se rozsah dhcp na routeru nepřekrývá se statickými ip adresami těch nasů, omezit dhcp např. na: 192.168.1.100-.199
"jeden s W10 stále nic" - klasicky smb v1, jak píšeš, protože nas zyxel = embedded linux, už je to starší firmware.

Já se na ty NAS dostávám z Total Commanderu

ale zase: přes procházení sítě? to je stejně vadné jako z průzkumníka windows.
nebo je máš napevno připojené pod písmenem a nemusíš nic procházet, rovnou vidíš panel s přimapovanými síťovými jednotkami? to bys právě musel sepsat nějakou tu batku s řádky jednotek pod sebou, luxusně i s testem na odezvu ip adresy, jestli ty krámy nejsou pořád zapnuté. syntaxi připojení jsi dostal.