Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výběr wifi routeru

Dobrý den
Potřeboval bych poradit s výběrem wifi routeru. Řeším situaci v rodinnem domku kdy v horním patře je modem a z modemu vede o patro níž ethernetový kabel. Vybírám tedy router zhruba do 3000kč který by mi pokryl cca 100m2 velký byt. Rád bych upozornil že v těchto síťových prvcích se vůbec neorientuju tak tedy prosím o radu z čeho vybírat. Na router budou připojené 2 pc,notebook, časem nas server. Dále pak budu využívat Philips hue a xiaomi smart home. O nějakém streamovaní filmů přímo do televize zatím nepřemýšlím ale do budoucna to nevylučuji.
Zajíma mně zda li je složité něco takového "nastavit" nebo to funguje tak že prostě do routru zapojím kabel a bude to fungovat ?
Router nemůže být umístěn uprostřed bytu, ale bude u obvodové zdi. Potřeboval bych pokrýt celý byt, je to reálné ?
O patro výš je wifi. Bude můj router generovat stejnou wifi nebo jinou ?
Na alze jsou některé routry s funkcí přístupového bodu. Je to nutné ?
Díval jsem se i na něco takového (https://www.czc.cz/tp-link-deco-m4-2-jednotky/250708/produkt) Ale nevím. To ke každé krabičce musím tahat kabel ? A má to pouze dva ethernetové výstupy?/vstupy? takže nevím kde bych zapojil ty fičury k philips hue a xiaomi... no prostě nevím.

Zaujal mně třeba tento ( https://www.czc.cz/tp-link-archer-a9/258601/produkt?gclid=Cj0KEQjw3PLnBRCpo8PCoaGM99MBEiQAppRuC6vnbdOzCByqpXZy-v6v2XOCrU1ng3JdbXzhI87iUvsaAp8N8P8HAQ ). Ale příjde mi že Asusy mají lepší recenze tak nevím zda li je to dobrá volba.

Všem děkuji za reakce

Teď nějak nerozumím. Psal jsem že dolů je natažený ethernetový kabel který mám teď píchnutý do pc. Lan kabel je něco jiného ? Asi budu za vola :D Nahoře je modem který generuje wifi takřka v celém patře, dolů však jen minimálně. Z toho usuzuju že router by měl mít jen trochu silnější dosah než modem nahoře.

moje chyba.
extrémně dlouhý text nad 3 řádky přeskakuju a hledám už jen názvy zařízení nebo odkazy. čili kabel je v pořádku.
to tplink deco neznám. aha, extender. škoda peněz.
kdysi jsem zastával ideu stejné ssid sítě + šifrování v domě a možného přecházení mezi nimi, ale praktičtější vypadá založit dvě různé sítě. opět na jiných kanálech.

mikrotik je sice dělo, ale domácím uživatelům bych ho už nikdy nedoporučil, pokud náhodou udělají klik vedle a dostanou se z "quick set" do jeho klasického nastavení "webfig". velcí síťaři nebudou souhlasit, ale já mám jen jedny nervy.

nebo poskytovalé netu to instalují zákazníkům (čili ti si ani nevyberou) a vydávají to za router.
když na bezpečnostní upgrady kašlou zavedené značky jako asus, pak kopírovací netis bude úplný shit.
stačilo mi se kdysi potkávat s bývalým dnem na trhu - tenda: nepřehledné menu, router sám chcípal za 2 roky. o tomto novém hnusu si proto nemyslím nic dobrého.