Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Samsung Magician a AHCI mód

Hezký den,
mám zde starší notebook, kde běží velice slušně a svižně Windows 10 Pro(x86). Když pominu, že výrobce nepodporuje Windows 10 a desítky běží na standardních ovladačích nabízených Microsoftem, nebo použitých výrobcem notebooku z Windows 7, tak mně zarazilo, že aplikace "Samsung Magician" různě interpretuje mód AHCI. V notebooku jsou dva SSD (Samsung SSD 850 EVO 250GB -> na "systém" a Samsung SSD 860 EVO 1TB ->na "data") přičemž 1TB je uložen v multibay místo CD mechaniky. AHCI je v BIOSu u systémového disku (250GB) zapnut, u 1TB ho nelze zapnout (rozhraní bylo primárně určeno pro CD mechaniku).
A teď co hlásí Samsung Magician:

Samsung Magician ver.5.0.0.790
Vidí SSD disk Samsung SSD 860 EVO 1TB jako This drive is not supported, ale AHCI Mode: Activated; Interface: SATA 3.0Gb/sec. Trim Status: Enabled; RAPID Mode:Not supported
Vidí SSD disk Samsung SSD 850 EVO 250GB AHCI Mode: Activated; Interface: SATA 3.0Gb/sec. Trim Status: Enabled; RAPID Mode: Off

Samsung Magician ver.5.3.1.2010
Vidí SSD disk Samsung SSD 860 EVO 1TB AHCI Mode: Deactivated; Interface: SATA 3.0Gb/sec. Trim Status:Enabled; RAPID Mode:Off
Vidí SSD disk Samsung SSD 850 EVO 250GB AHCI Mode: Deactivated; Interface: SATA 3.0Gb/sec. Trim Status:Enabled; RAPID Mode:Off
Že je u 1TB SDD AHCI deaktivováno je samozřejmé - nelze zapnout v BIOSu, ale co u toho 250GB? Setkal se někdo s něčím podobným? Neukazuje nejnovější verze Samsung Magician bludy? Mám věřit nové verzi a někde hledat chybu, anebo staré?

Děkuji za reakce

Hezký den,
chápu vaše rozčilení že jsem si dovolil použít dvě jednotky SSD. Není to v žádném případě "zástavba náhražkovým způsobem". Multibay notebooku dovoluje použití CD/DVD mechaniky, HDD, nebo další baterie. Je to starší notebook, kde se hledělo na něco jiného než např. na barevně svítící klávesnice a podobné nesmysly.
Jinak k jádru problému
I při použití jediného SSD (nezáleží na tom kterého) a CD/DVD mechaniky, starší Samsung Magician hlásí "AHCI Mode: Activated" a nejnovější "AHCI Mode: Deactivated"
Takže problém zůstává. Spíše se kloním ke špatnému vyhodnocování nejnovější verze Samsung Magicianu.
Jinak děkuji za reakci.