Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Notebook po zásahu bleskem - oprava

Ahoj, objevil se mi doma noťas, do kterého prý tak rok zpátky střelil blesk, když byl na nabíječce a od té doby nejede. Jediné co jsem zjistil je to, že když připojím nabíječku, tak z těch 19V to klesne na nějakých 1,5V, někdy míň a kolísá to. Taky to vždycky udělá pěknou jiskru. Zkoušel jsem odpájet v cestě nějakou součátku, kterou jsem nikdy předtím neviděl, vypadá to spíš jak nějaká spojka a potom to přestalo a napětí bylo normální. Někde musí být nějaký zkrat. Může to být bleskojistka nebo nějaký varistor? Nemůžu to na té desce ale nikde najít, když se dívám kolem toho konektoru od nabíjení, protože dávat to někde do půlky desky mi příjde jako blbost. Jedná se o Acer P453 BA50. Nemá od toho někdo třeba schéma? Jinak to zkouším samozřejmě s odpojenou baterkou, abych vyloučil možnost nějakého problému ještě kolem ní. Kdyžtak díky za pomoc, kdyby někdo věděl.

Zkoušel jsem odpájet v cestě nějakou součátku, kterou jsem nikdy předtím neviděl, vypadá to spíš jak nějaká spojka a potom to přestalo a napětí bylo normální.

- Jestli to byl takovy mali "stribrny" prcek velikosti zrnka ryze tak slo zrejme o CMS pojistku. (nekdy je poznas podle oznaceni na desce : "F+ nejaké cislo")
- Na zakladni desce jich najdes vic, hlavne k ochrane dulezitych komponentu jako chipsetova sada, procesor ..

Může to být bleskojistka nebo nějaký varistor?

- Tak vidis kde ti to prska ne ? IMHO odesel stabilizator napeti TTL/MOSFET v DC obvodu .

TiP ~ Pro info, u NTB oznaceni na desce aby jses mohl alespon zakladne orientoval, nasledujici oznaceni zpravidla znamenaji :

R = Odpor
C = Kondenzator
IC = Intergovany obvod
T = Transistor
D = Dioda
F = Pojistka
CON = Konektor
Vdd, Vcc, Vss, Vee, Gnd = Kolektor, emitor, polarizace napajeni, uzemeni etc

* At vis podle ceho a jaké hodnoty merit.

Je to ta součástka s tím Q na jedné z těch fotek, hned kousek v cestě za tím konektorem. Taková do hněda.

To prskání jsem myslel u konektoru, jinak to nedělá nikde nic ani nic nevypadá, že by bylo nějak připečené.

Jinak MOSFETy jsem našel 3, jsou kolem začátku té desky, dva zespodu hned vedle sebe a jeden na druhé straně kousek dál. Jedině, že bych je odpájel a zkusil co to udělá. Nebo potom zkusil změřit zvlášť na zdroji.