Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Obnova dat z HDD

Dobrý den, když jsem čistil PC zapojil vše, tak mi zkratoval zdroj, který odpálil základní desku a nejspíš i HDD. Když jsem HDD zapojil, tak z něho vyšel kouř a byl cítit zápach. Zajel jsem do firmy, kde obnovují data z HDD, ale řekli si částku jako 21 tisíc. Nemá někdo nějaké řešení popřípadě tip co s tím? Děkuji

To sice ano, ale ani to není jen tak jednoduchá operace. Navíc ta deska musí pocházet z nachlup stejného disku, včetně verze firmware. V podstatě se hledá disk ze stejné výrobní série jako ten poškozený.
Těch 20 táců je sice dost, ale znal jsem "firmu", která přesně tolik zaplatila za obnovu dat někdy kolem roku 1995 - a to byly úplně jiný peníze! Můžeš se zkusit poptat i jinde.

Ovšem sehnat nachlup stejný disk, to bude mravenčí práce. Mám docela rozsáhlou sbírku disků a všechna čísla stejná mají snad jen ty kupované spolu. Co můžou na tom firmware furt měnit. Ale na té desce elektroniky mohou být i nějaká specifická data pro daný kus a pak je to bez šance.
Ještě by se dalo kontaktovat servis výrobce, který by také mohl umět svůj disk opravit, nebo z něj aspoň dostat data, ale čekal bych cenu minimálně stejnou nebo vyšší. Ono se mohlo zakouřit jenom z nějaké součástky, kterou oni vymění a disk bude fungovat dál.
Jinak záměna desky je operace podle mě jednoduchá, odšroubuje se cca 6 šroubků nasadí se nová destička a zase zašroubuje. Alespoň to tak bylo u disků, které jsem rozebíral, že destička tam byla jen nasazená.
Jinak nechť je toto poučením, neboť záloha přijde na zlomek této ceny (disky běžných velikostí stojí co pamatuju posledních 20 kolem 3000, to že se běžná velikost zvětšila z 10 GB na 4TB je věc jiná). Když nepočítám nějaké bezvýznamné věci (stažené soubory - mohu stáhnout znova; nahrávky z TV - dávají pořád dokola totéž), jejichž ztráta je přípustná, praktikuju zálohu ve třech exemplářích, dva na dva různé pevné disky a třetí na optické médium (při dnešních velikostech dat blu-ray tak tak stačí). Hrozbu ztráty dat jsem řešil vždy jen u primárních zdrojů, SD karty umím celkem rutinně když foťák uloží něco co pak neni vidět (občas se stane), řešil jsem HDD s chybnými sektory v jedné kopii MFT (to by neměl být problém, na odlehlém místě je přece uložená druhá kopie), což windows vyhodnotil tak, že ho odmítnul připojit, tady pomohl GDB, respektive tehdy jsem ho ještě neměl koupený (ovšem už tehdy jsem si říkal že 100€ neni tak velká cifra, že ta data mají větší hodnotu), ale mě stačila jen informace, kde je ten jeden ještě nazazálohovaný 50 GB soubor (byl to 24 hodinový videozáznam experimentu) uložený a naštěstí byl uložený v kuse, takže export 50GB počínaje jeho sektorem pomohl. Disk šel potom na reklamaci (neměl naběháno ani měsíc), stačilo říct, že se disk odmítá připojit a obchod nic nezkoumal a bez řečí vrátil peníze (pracovník si jen prohlížel jestli neni disk omlácený).
Jde o to co za těch 20 táců dostane, pokud to má být s nějakou velkou pravděpodobností, že data dostanou ven, tak to je slušná cena.

Pokud tam jsou důležitá data, nic bych s tím nedělal (můžeš to zhoršit) a HDD svěřil té firmě.
Částka 21 000 Kč je ještě dobrá cena. V některých případech částka přesahuje i 100 000 Kč. Záleží od typu média a jeho poškození.