Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nový SSD Disk - Windows Boot Manager

Ahoj poradno,

včera jsem si koupil nový SSD disk, na který jsem chtěl přeinstalovat Windows, ovšem nyní jsem ve fázi, kdy mě nabíhá pouze jakýsi Windows boot manager (v biosu) a ve výsledku je to windows 10, který připomíná vzhledově spíše trošku starší a neúplnou verzi operačního systému. Vytvořil jsem si původně instalaci windows přes USB, což jsem nahrál poté na nový SSD DISK (starý byl odpojen) a v biosu mi nyní nejde nastavit SSD disk jako primární (vždy tam skočí Windows Boot Manager). Vůbec nechápu kde by mohla být chyba, mohl by mi někdo poradit?

Už jsem se dočetl například rady, že v biosu musím dát "disablet" security, dát fast boot, ovšem tohle ve svém biosu vůbec nemám (GIGABYTE uefi DualBios)

Fotka z BIOSU
[gi13.png]

Budu si moc vážit každé rady, momentálně jsem v situaci, kdy si nevím rady.

Děkuji

Řešení:

A problém je v čem? Vidím to na mobilu a nepoznám, jestli je tam nízké rozlišení, nebo jiný problém. Každopádně pokud ne, pak je vše OK, takhle ty nejnovější W10 vypadají. Vzhled lze upravit v Nastavení - Přizpůsobit.

A neměl by být primárně nastavený ssd disk ze kterého se windows i spouští, když byl nainstalován na něj? A sekundární starý disk, tak to mávají uživatelé, když dávají ssd disk a žádný Windows Boot manager v biosu nemají :/. Tady asi nebude problém s drivery :(

Dobrý den,

po Vaši zprávě mi to začalo vrtat hlavou, projížděl jsem YouTube, web a přišel jsem na to, že skutečně tohle je nejnovější aktualiazce Windows a vzhledem k tomu, že jí teď po přeinstalaci vidím poprvé myslel jsem si, že je to chyba a Windows Boot Manager, který je napsaný v Biosu, že souvisí právě s tímto "nevzhledným" Windowsem - myslel jsem si, že je to jakási neúplná verze Windowsu, ze které se teprve nějak "aktualizuje" na nový Windows (přeinstalovával jsem Windows poprvé). Ovšem záhy jsem tedy zjistil, že tento pro mě nevkusný a nehotový (vzhledově) je skutečně nový Windows :D

Moc se omlouvám za zmatky, ale moc jste mi pomohl - nainstaloval jsem drivery, updatnul Windows a mělo by to všechno šlapat krásně. Dokonce jsem stále neformátoval starý disk a vidím na něm ("D) všechna data, která si mohu přetáhnout na SSD a není nutné hned formátovat, sice nerozumím tomu, jak je to možné, když stále obsahuje Windows a jsou v počítači "dva systémy", ale vůbec mi to nevadí :D

Moc Vám děkuji a přeji krásný den!

sice nerozumím tomu, jak je to možné, když stále obsahuje Windows a jsou v počítači "dva systémy", ale vůbec mi to nevadí :D

Můžeš mít v počítači třeba 5disků s nainstalovaným windows. Ten, na který se šáhne při zapnutí počítače a začne z něj startovat windows určuje bios.

Přepínaní pořadí disků v biosu je nepraktické, proto se používá vícenásobný boot. To je pak úprava startovacích souborů na jednom /spouštěcím/ disku tak, aby se zobrazila nabídka a dokázal jsi tak tak vybrat - nasměrovat startování na jeden z disků.

Jestli znamená ,,což jsem nahrál poté na nový SSD DISK,, že jsi nainstaloval W10, tak poté, co jsi vrátil starý disk do PC, máš v něm dva disky se systémem. Pokud nová instalace funguje, nejjednodušší bude ze starého disku zazálohovat data a pak ho kompletně zformátovat, popř. zrušit všechny oddíly, popř. přepsat (nulami apod.), popř ještě pak zformátovat.