Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nejde rozdělit HDD na oddíly (exFAT)

Ahoj,

koupil jsem 1 TB disk od WD. Připojil přeš USB do notebooku ASUS, W7. Přes Tento PC - spravovat - správa disků, naformátoval na exFAT. Funguje.
Když kliknu pravým na disk, v správě disků, tak zmenšit či rozšířit disk je šedě (nejde na to kliknout).

Hlavní otázku mám, jak tento disk rozdělit? Napadá mě jedině, stáhnout na to nějakej program, přesto W7 to normálně umí, tak kde je problém?
Chtěl bych se ale ještě zeptat. Rád bych po koupi disku udělal vše jak je třeba. Mám s ním krom formátování ještě něco dělat nebo je to simply plug and play? Vím, že je třeba se vyvarovat otřesům a magnetu.
Má to být externí disk pro W7 i macOS (dobudoucna bych rád přešel na Linux, tak pokud bude disk s Linuxem kompatibilní budu rád).
NTFS a FAT32 se mi, podle toho co jsem na netu čet, nazdají jako vhodné, takže exFAT. Velikost alokační jednotky neumím určit.

Díky za odpovědi

Nevzpomínám si, že bych s tím někdy měl problém, pokud neni ten disk naformátovaný jako bigg-flopy (tedy rovnou oddíl bez tabulky rozdělení), neměl jsem s tím nikdy problémy od XP do sedmiček. Možná u flešky to nějak nešlo Naopak bych v tučňákovi potřeboval udělat něco s oddílem, který se mi asi právě podařilo vytvořit jako bigg-flopy, takže tabulka rozdělení neni a zvětšit ho neumí a já mám kus disku nevyužitý. Ale to časem vyřeším kopií dat a novým zformátováním.

Hezký večer,
nejsem si 100% jistý, dlouho jsem to nedělal, ale neumí to diskpart (palubní nástroj příkazového řádku Microsoftu)?
Pokud to někdo kategoricky nepopře, tak to zkuste. Na Netu je plno návodů.

Chápu to tedy správně, že to není standardní / windows to nepodporuje. Ok.. Takže NTFS nebo FAT32 rozdělit do oddílů normálně jde.

Raději budu mít HDD bez oddílů, než aby mi disk nefungoval mezi W7 a macOS.

Máš to nějak popletené. Do oddílů se dělí disk, ne NTFS či FAT32.

Takže zruš - smaž stávající oddíl(y). Pak si to rozděl jak chceš, na kolik chceš oddílů. Pak ty oddíly naformátuj, třeba NTFS či jinak.

Můžeš to udělat třeba programem diskpart (je součástí Windows).

Ten exFat můžeš mít v jakém chceš oddílu, on jenom standardně neumí změnu velikosti oddílu za chodu bez reformátování. Ale ono teda je fakt lepší mít na externím disku jen jeden oddíl, teda ve Windows světě. :-/