Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dotaz na vyhlášku 50

Zdravím,

před pár lety jsem vystudoval maturitní obor Informační Technologie - IT (18-20-M/01). Mám nějakou možnost, jak bych mohl získat vyhlášku 50, abych mohl dělat servisního technika sám bez garanta? A když jsem přes 2 roky spolupracoval s technikem (opravoval jsem počítače/notebooky, HW SW servis), co měl vyhlášku 50, neznamená to po nějaké době, že jsem praxí proškolen ? Díky za jakékoliv info ohledně vyhlášky 50.

Tomu rozumím, ale hodně často jsem na internetu četl, že obor Informační Technologie není dostatečný pro vyhlášku 50. Co potom tedy s tím, když chci pracovat jako servisní technik HW / SW opravovat počítače, ale zaměstnavatel chce vyhlášku 50.

Například jeden z mála zde:

https://www.spstrutnov.cz/novinky/21-ruzne/informace-k-ziskani-vyhlasky-50-78-sb-o-elektrotechnicke-zpusobilosti-v-prubehu-studia

Ale přijde mi to jako nesmysl, člověk studoval IT, kde měl i praktické hodiny, kde sestavoval diagnostikoval chyby počítače, vyměňoval komponenty HW.... ale podle toho odkazu to v reálném životě ten student nemůže dělat. A zase notabene když student bude studovat slaboproud/silnoproud tak zase naopak bude vědět o IT úplný kulový. Nechápu to vůbec.

Tomu naprosto rozumím, ale co se týče PC tak je v něm maximálně 12V, jediná součástka, kde je např 230V je napájecí zdroj a ten se mění vždycky jako celý kus (který si může koupit v obchodě naprosto nezkušený člověk), tak na co by měl mít / nebo nemít možnost vlastnit vyhlášku 50 :-D. Neřeknu, když by člověk otevíral zdroj a opravoval přímo plošný spoj ve zdroji, kde je 230V napětí, tak neřeknu, ale jinak mi to celé přijde jako slušná komedie :-D.

servisák pc se může dostat k různým kancelářským krámům z různých let a ne všechny jsou vybaveny atx zdrojem se zapínáním 5V proti zemi.
proto minimálně par.5, spíš 6 když to chceš dělat samostatně:

§5 Pracovníci znalí
Pracovníci znalí jsou ti, kteří mají ukončené odborné vzdělání a po zaškolení složili zkoušku.
- Platí pouze pro osoby s elektrotechnickým vzděláním
- Není vyžadována praxe na el. zařízeních

§6 Pracovníci pro samostatnou činnost
- Platí pouze pro osoby s elektrotechnickým vzděláním
- Je vyžadována praxe na el. zařízeních, do 1000V: ... vyučení, SO, ÚSO, VŠ ... 1 rok

obor elektro průmyslovky, kde se teoreticky vyučuje hlavně it, obecně nejde považovat za elektro vzdělání, záleží na konkrétním zaměření školy.
ve tvém případě může být užitečnější, jestli jsi 2 roky někde něco servisoval, doložit toto zaměstnání jako praxi ... aha, ale ještě obhájit vzdělání elektro.

revizák nejsem, nepodám ti závazný výklad, jestli pro práci dodavatelským způsobem nepotřebuješ dokonce par.8:
§8 Pracovníci pro řízení činnosti prováděné dodavatelským způsobem a pracovníci pro řízení provozu, můžeš se na tom webu zeptat.

u nás je celé přezkušování z vyhl.50 založeno na tom, jak se v neustále updatované čsn-en normě letos jmenují staré názvy, a jak se zabezpečuje rozvaděč na vn zkušebně, protože zkušební důchodci tam celý život dělali. naprostá stupidita a zbytečná zkouška.

Pokud je zdroj samostatna krabicka, do ktere se nebude hrabat a pokud z toho jde do pocitace jen male napeti, tak k cemu elektricka vyhlaska. Jak rikam, jenom sito a mozna jisteni se zamestnavatele, kdyby nahodu byl nejaky problem. Pamatuji si, ze jsme delali paragraf 3 nebo 4, ktery je pro vsechny a jen vedouci delal paragraf 5. Kdyz jsem se ptal, k cemu to je dobry, kdyz je pocitac stavebnice s napetim 12V nejvic, tak mi rikal ten skolitel, ze co kdyz nekdy budeme rozebirat zdroj, proste jasne jedinna komponenta na kterou bez vyhlasky 50 nesahat.

par.3/4 jsou jen pro obsluhu. berou se jako osoby bez vzdělání. můžou leda vyměnit žárovku/pojistku, když jsou dostupné (obsluha), ne opravovat (práce na zařízení).
tito lidé nemají sami co posuzovat, jestli na to stačí - vidíš i tu ve fóru, že nedokážou vyčíst parametry zdroje a neví, jestli stačí, nepoznají rozdíl mezi V a W.

jak píšu výš: když si ten člověk chce hrát na samostaného servisáka, bude muset mít napsané na dveřích, ať zákazníci s tiskárnou, at krámem, průmyslovým pc, atd co má na sobě mechanický vypínač 230V - ať táhnou od jeho dveří, protože na to on sahat nemůže, že je jen firma na dvě věci.

zakopaný brtník je trochu jinde: tazatel řeší, že se na škole ve svém oboru vycvičil programátorem. ale podmínkou pro vyšší paragraf (6, možná 8) je uo/uso elektro vzdělání, což programování není. jde o ty detaily, jak moc je konkrétní škola zaměřena jen na programování, nebo se dá považovat i za elektro.
též máme v práci vysokoškoláka, co mu ted neuznali kvalifikaci a nemohl jít ani na par.5 (asi gympl + vš it směru).

Bohužel, vyhláška 50 nerozlišuje, jestli zapojuješ arduino, zásuvky v domě, nebo elektrotechnickou rozvodnu. Z pohledu vyhlášky jsou všichni elektrikáři, ačkoliv elektronici budou na spoustu otázek v testu čučet jak bagr na tvrdou hlínu, protože domovní elektroinstalaci ve škole neměli. Zato elektrikáři na vyhlášku funkci operačního zesilovače nepotřebují. Spousta elektrotechniků tak musí nabiflovat něco, co ve svém pracovním oboru nikdy používat nebudou (instalační zóny v koupelně, když v práci bastlíš logický obvody). Ne, že by bylo na škodu něco takovýho znát navíc, ale osobně bych to rozdělil alespoň na dvě skupiny - pro elektroniky a pro elektrikáře. Ovšem ta první skupina by asi nemohla ani opravit zásuvku v kanclu :-) - i když něco takovýho by tam mělo být pro všechny.

https://www.bozpinfo.cz/odborna-zpusobilost-pracovniku-v-elektrotechnice-nektere-souvisejici-predpisy

Na pocitaci je male napeti, tudiz si s tim muze hrat, montovat ho kazdy. Nepotrebuje zadnou vyhlasku. Nesmi vlezt do zdroje protoze tam je nizke napeti a to uz spada pod paragraf 4 s dozorem paragrafu 6 nebo pod paragraf 5.

Co se tyka jeho skoly, tak proste to tak je. Na samostatnou praci s elektrikou je potreba alespon paragraf 5 vcetne prislusneho elektro vzdelani nebo paragraf 6, coz je paragraf 5 + praxe.

On teda muze montovat pocitac dle libovule, ale nesmi do zdroje a to vcetne treba i pouhe vymeny ventilatoru ve zdroji. Pokud si udela paragraf 4, coz muze uplne kazdy, tak muze i do zdroje, ale pouze pod dozorem cloveka s paragrafem 6. Nebo by mohl vystudovat elektro skolu a ziskat tak paragraf 5 a taky pak muze do zdroje.