Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém s diskem, včera vše fungovalo

Zdravím, mám disk který jsem připojil k PC přes USB a vidím jak je disk rozdělen na více partitions ale každá píše, že chce naformátovat. Proč, včera tam data byla a vše fungovalo. Zkoušel jsem i jiný PC i jiný USB rámeček, všude stejné chování. Fdisk ten disk vidí i jak je rozdělen a píše, že všechny oddíly jsou v pořádku ale za velikostí je vždy napsáno RAW.
Data nutně potřebuji z jednoho adresáře na jedné partition. Nějaké nápady či rady? Děkuji

Tak se podivej do spravy disku (v hornim liste napis " disk" program se ti uz sam ukaze).
Jestli uz se ti ten HDD pripojil a mas pristup ke slozkam, tak si okopiruj co potrebujes. Jestli je stale oznacen jako [RAW] tak v moznostech (klikni na to ozubené kolecko pod tim diskem) zadej "Zkontrolovat souborovy systém"/check filesystem.
* Jestli ti nahlasi ze nasel chybu, tak ti nabidne i opravu, tak klini na "ANO". Po oprave ten disk "bezpecne odpoj" a zapoj ho pod Windows.
[87525-poradna-disk-png]
* Jestli mas tuto moznost "sedou", tak musis vysunout disk. Ve spodni casti kliknes na "ctverec" vedle toho ozubeného kolecka tam kde ja mam na obrazku "sipku".

Tak TestDisk po 5-ti hodinách nenašel jediný soubor a EaseUS Data Recovery taky vůbec nic :-(
Zajímavé je, že ve Správce úloh je disk vytížen na 100% ale za pět hodin jsem si nevšiml, že by se změnila Rychlost čtení z 0 kB/s na něco jiného :-( Je to normální nebo to fakt nic nečte?

cyklická redundantní kontrola :!: to vypadá úplně špatně.
zobraz si smart hodnoty v crystaldiskinfo. nebo v hdtune, záložka health.
nechal bych taky hodinu běžet memtest, jestli to není příčinou zkázy disku.

ale rozdělení disku je divné: ns nechává první oddíl pro bootloader typicky 100mb a více. na 39mb se to může vejít, ale je to nezvyk. a bývá aktivní, když už existuje.
druhý 12gb oddíl pro systém je extrémně těsný, to nedává smysl. na to dáš leda win xp, ale pro novější systémy 12gb nestačí, tam není ani kde uložit %temp%, při první aktualizaci to musí spadnout.
zbytek by sis musel pamatovat žes takto dělil na 230+220gb, velký smysl to taky nedává.
to vypadá spíš na náhodně vygenerované oddíly, které tam při normálním běhu nebyly.

myslím si, že ten disk už nemá cenu zachraňovat. jestli se ve smart hodnotách najde nějaká chyba, můžeš leda najít původní fakturu a odnést disk k reklamaci.
teď ještě ověřit ram a sata kabel (smart: chyba crc).

ale rozdělení disku je divné: ns nechává první oddíl pro bootloader typicky 100mb a více. na 39mb se to může vejít, ale je to nezvyk.

Neslo nahodou o "externi datovy" jak "systémovy" disk ?
U tech externich eHDD je tech par prvnich Mb bezné, pujde zrejme o MSR "Microsoft Reserved Partition" ktery ja na kazdém GPT disku, i velikost ~30Mb Mb by odpovidala. Na externim disku nema bootloader snad co delat.
* I kdyz tezko odhodnaout, na zaklade prispevku.

rozdělení gpt disku vypadá jinak, ten si navíc nehraje na logické oddíly.

tazatel:

Zkoušel jsem připojit disk přímo do PC na šráky ale Windows ten disk vůbec nevidí.

správa disků taky ne? ani správce zařízení? pak už definitivně zkapal a není co zachraňovat. (odcházející disk mohla popravit ta kontrola povrchu v hdtune).
pokud by byl vidět, spustit crystaldiskinfo a najít v něm disk.

Smart hodnoty v hdtune v záložce health nic není, asi proto, že je disk připojen přes USB. Zkoušel jsem připojit disk přímo do PC na šráky ale Windows ten disk vůbec nevidí.

PS: A co je tedy za problém? HW nebo SW? Není náhodou to rozdělení disku uloženo někde v elektronice? Vůbec neslyším, že by se ten disk točil, ale jsem hluchý jak poleno :-)
Díky