Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dual Boot - Win10 + Linux Mint

Dobrý den,
chtěl bych poradit ohledně nefunkčního Dual bootu v mém ntb.

Pořídil jsem si 250GB SSD a rád bych na něm provozoval 2 OS s tím, že bych si vždy při startu mohl vybrat, který OS spustit.
Jako první jsem nainstaloval Windows 10 - partition 125GB, spuštění OK.

Poté jsem vytvořil partition pro Linux - instalace OK, ale při spuštění ntb mi bootne pouze Win10, v msconfig mám v nabídce Boot pouze Win10, mohl by mi někdo poradit ?

Děkuji

Kazdy operacni system ma zavadec, pres ten se potom system nabootuje.

Windows umistuji zavadec na zacatek disku, odkud se pak zavadi ty Windows. Kdyz jsi nainstaloval linux, tak jsi nekam musel dat linuxovy zavadec. Musis si poresit zavadece tak, aby slo spustit oba systemy.
Prakticky ti neporadim, protoze sam dualboot uz nejakou dobu nepouzivam a nevim teda, jestli zavadec Windows 10 podporuje linux. Musis v tomto smeru popatrat na webu. Nebo potom nahrat linuxovy zavadec jako primarni a z nej spoustet i Windows, to by myslim snad jit melo.

MichaelQ

v msconfig mám v nabídce Boot pouze Win10, mohl by mi někdo poradit ?

Pises ze tam mas dva operacni systémy né jen Windows.
Kolik ma ten Notebook disku ?
Jestli jsi Mint instaloval jako druhy, zvolil jsi pri pocatecni instalaci volbu "nainstalovat vedle Windows boot_manager " ?

[TiP] ~ Jestli na nic neprijdes, muzes k oprave, nastaveni ci upresneni pouzit EasyBCD : https://neosmart.net/EasyBCD/

Touchwood
Jen otazka (jelikoz casto vidim, ze uzivatele hledaji GUI_Bootloadery pro vytvoreni WIN + LIN dual-boot) : Ma vubec pro bezneho uzivatele co principalne pouzivaji linuxové distribuce na PC s Windows pouzivat neco vic jak volbu OS pres GRUB smysl ?
Nebo probehli nejaké vyznamne zmeny na urovni zavadeni operacnich systému ?

PS:

UEFI je v tomto ohledu docela požehnání.

To urcite, uz bych ho uprednostnil jen kvuli moznosti nastaveni vice oddilu a ze se zavadec nenachazi jen na jednom miste jak u MBR.