Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém s RAM

Zdravím a prosím o pomoc.
Na své sestavě

AMD FX-6300 VISHERA
ASUS M5A97 R2.0
R9 380 GAMING 4G
Seasonic S12II-620 620W
WIN 10 Home

Jsem do teďka používal RAM 2x4Gb 1 333MHz
https://www.czc.cz/hyperx-fury-blue-4gb-ddr3-1333/150241/produkt?gclid=Cj0KCQjwhJrqBRDZARIsALhp1WS8ln_4RP0lmUm0tu0XDApn8WTFeFY5fZ9zFoFehYH-HDXm6AHGHeYaAhhiEALw_wcB

v dual channel (tedy myslím - zkrátka zapojené do stejných barevných slotů). Nově jsem teď od kolegy dostal 2x4Gb 1 600MHz
https://www.czc.cz/hyperx-savage-4gb-ddr3-1600-cl9/158727/produkt?gclid=Cj0KCQjwhJrqBRDZARIsALhp1WTWrDK5J3V9hip7ng8nKsZDcyfHYmGOet6MtEx48MZc-mFZFnwSzFkaAhQxEALw_wcB

a zapojil je tak, že jsou zase každá ve stejném barevném slotu - čili savage v 1 a 3, blue v 2 a 4.

Problém je, že systém (používám pravý klik na tento počítač) mi hlásí:

"Nainstalovaná paměť RAM 16,0Gb (použitelné 7,90Gb)"

Víte někdo, prosím, co s tím? Vím že mají odlišnou frekvenci, ale co jsem načetl, tak by měly jet všechny na té nižší. Chtěl bych tedy využívat celých 16Gb klidně na té nižší frekvenci.

Resp. se raději ještě optám co je lepší. Mám doma totiž ještě 2x2Gb 1 600MHz. Co je, prosím, lepší? 16Gb na 1 333MHz nebo 12Gb na 1 600MHz?

Předem všem děkuji za jakoukoliv radu. Pročítal jsem už různá fóra, ale nejsem z toho moc moudrý a zároveň ani nejsem moc počítačově zdatný, tak jsem si dovolil, než bych začal s update biosu (co jsem se někde dočetl), obrátit na místní odborníky, kteří mi tady vždy výborně poradili.

Díky všem.

Rosi

Díky, už to hledám. Budu potom restartu muset v BIOSu něco nastavovat, nebo se to hodí - řekněme do továrního nastavení a nebudu se v tom už muset "hrabat"?

Mám tam zaškrtlé jen Port pro ladění v globálním nastavení ladění a hodnota 1394, ale je to "zatmavené" takže to ani nemůžu odkliknout.

Dík!