Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PC sa reštartuje, občas hodí BSOD

Zdravím kolegovia,

prosím o radu, mám zostavu:
I7-7820x
doska gigabyte x299 ud4-cf
32 gb ram (corsair 4x8 ddr4)
gigabyte GTX 1080 windforce 3x oc
5x SSD disky (1x m2, 4x SSD - 3x crucial - 2x 525gb 1x 1tb + 1x apacer 960gb)
zvukovka SB audigy rx
zdroj corsair 650rmi
k tomu legálny windows 10home

PC začalo mať problémy pri inštalácii legálneho antivíru od Avastu - vždy po spustení modrá obrazovka...tak som nechal avast avastom
PC fungoval dlhú dobu bez problémov, potom po veľkej aktualizácii WIN začali tie isté problémy, ale s google chromom - vždy po spustení modrá obrazovka (chyby sa menili)
prešiel som na mozillu, teraz PC ide, ale z času na čas sa jednoducho sám od seba reštartuje a niekedy vyhodí BSOD

chcem sa spýtať, existuje nejaký soft, čo by bežal na pozadí a v prípade BSOD bol schopný vyhodnotiť, čo chybu reálne spôsobilo? či je to CPU, alebo zdroj, alebo dačo iné?
prípadne, viete poradiť čo s tým?

Ďakujem,
Marek

bsod po sobě obvykle zanechá log (pokud má windows povolený swapfile).
v prohlížeči událostí pak bývá málo užitečný záznam, lépe to zobrazí: nirsoft bsod viewer ... hlavně sloupec "caused by driver".
ale poučná bývá i historie pádů.

kvůli spywarežíznivému chromákovi je dobré občas pustit adwcleaner.

kdo to instaloval a odkud spadly ovladače? ale vlastně ty pády se vrátily po upgrade w10, instalatér v tom může být nevinně.

je ten odpad avast dočista odstraněný? nezůstal po něm žádný záznam v drivers, services nebo jinde?
viz ms autoruns

jsou ve windows zakázané automatické aktualizace ovladačů mrchosoftem?

hal.dll: za reinstalaci poslední verze chipset driver "inf installation" nic nedáš.

Já jsem teď třeba u jednoho staršího PC řešil modrou smrt. (PC staré zhruba 10 let s windows XP.) To PC bývalo velmi spolehlivé, chodilo i celé měsíce bez nutnosti restartu a poslední dobou začlo takhle blbnout. Nejdřív po delší době, pak už třeba za půl dne nebo po několika hodinách. Z modré obrazovky jsem vyčetl, že stopa vede na hw, tak jsem postupně odebíral co neni už potřeba (stará analogová TV karta, karty portů (USB, sériový a paralelní port, firewire)...), zůstala jen grafárna. Vždy po odebrání nějaké karty to dalo chvíli pokoj a já myslel, že mám vyhráno. Tak se to táhlo asi rok, pak se začlo stávat, že PC přestával vidět disky, teda hlavně bootovací a ještě jeden (nebýt bootovací, asi si toho tak lehce nevšimnu, v tom PC je 6 disků a ne vždy potřebuju všechny). Zase asi dočasně, protože při startu byl (v první fázi) vidět, jen nebyl nastavený jako bootovací (bios ho po restartu neviděl, tak ho vyškrtnul a když se znova objevil, zařadil ho na konec), pak ale už trvale. Hledal jsem v kabelech a až někdy minulý týden mi padnul zrak na napájecí redukci na sata, která vypadala uvolněně, tak jsem ji opravil (dočasně, plánuju pořídit novou, tahle tam stejně moc nepasuje, je tam potřeba rohová, proto jsem spíš hledal chybu na straně disku a ne na straně toho druhého konektoru) a je pokoj a já zase myslím, že mám vyhráno. (Že mě to hned netrklo, že nejsou vidět 2 disky připojené na jednu napájecí redukci.) Kdyby se z té bsod dalo vyčíst, že disk IDE1 master přestal odpovídat (případně jinou identifikaci, třeba jen toho, že jde o disk nebo že se nepovedlo přečíst nějaký soubor), ale to ne, ona je to chyba hw nebo ovladače.