Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Po reinstalu win10 nevidím druhý HDD

Zdravíčko,
potřebuji poradit. Po reinstalu win 10 nevidím druhý HDD. V Biosu a ve správcích zařízení jej vidím, ale ve správě disků nikoliv. Zkoušel jsem i po druhé instalovat čistý win, ale už ani v průvodci instalací jsem ho neviděl, při prvním pokusu ano. Při prvním pokusu jsem ho zformátoval a hodil systém na druhý disk (SSD). Nevím, co s tím, díky moc za rady.

Jedná se o notebook, ani nevím, zda-li je možné ho takhle vykuchat a s mými zkušenostmi se do toho ani moc pouštět nechci. Přikládám ještě fota BIOSU, ale vůbec netuším, co bych měl přenastavit, je-li to nutné a ani mě to do žádných velkých možností nepustí. Systém je na SSD, který normálně vidím a vše fachá.

Však je vidieť.

Ešte oznám, či disponuješ MBR alebo GPT (Uefi).

Oznám, koľko primárnych oddielov majú disky.

V prípade MBR je možné disponovať pri x64 bit. OS výhradne štyrmi primárnymi oddielmi, z ktorých je jeden Aktívny so zavádzačom. Dokopy sú to štyri logické oddiely alebo štyri pevné disky, ktoré nie sú delené.

U GPT je situácia iná, viac menej neobmedzený počet oddielov alebo diskov (hádam stovky), presne neviem. Vygúgli si.

Teď jsem z toho opravdu tydýt a ani moc nerozumím jakou řečí na mě mluvíš :-). Omlouvám se, ale takhle daleko moje laické schopnosti ani zkušenosti nesahají. Zahájil jsem teď formát toho disku přes ten prográmek, který si mi radil. Háže to nějaké chyby, taky netuším, co je to :-/ ale nejspíše to běží. Je možné napsat postup jak pro d*bila, ptž tak si teď právě připadám :-/

Ak ho Bios deteguje, Bios s portami vidí, je problém jedine s W10.

Je možné, že sa na tomto disku nachádzal zavádzací sektor, disk bol označený ako Active (aktívny a primárny) preto sa ho inštalátor zbavil, lebo nemôže byť v mašine viacero diskov alebo oddielov nastavených ako Active.

Active obsahuje zavádzač, je situovaný na jednom pevnom disku alebo prvom oddiele, preto sa ho inštalátor W10 zbavil, zrušil nultý sektor.

Z ISO W10 nabútuj mašinu, otvor si nástroj Diskpart.exe v cmd.exe (príkazovom riadku) a aktivuj tento druhý disk. Najprv disk zmaž, Clean, čím sa zmaže nultý sektor.

Môžeš ho formátovať tabuľkou NTFS priamo v diskpart.exe, alebo ho sformátovať už priamo v spustenom gr. prostredí Windows.

Príkazy pre Diskpart.exe z ISO W10 si vygúgli.

Ešte skus na USB fleške nejaké distro Ubuntu, ktorým nabútuj PC iba do RAM systémom Linux, ako si poradí s alokačnou tabuľkou zavádzacieho sektora sporného hdd.

Alebo v gr.prostredí W10:

Stiahni si SW: Hard Disk Low Level Format Tool a ak ho SW uvidí, zafajkni iba štvorček čím sa zmaže nultý sektor. Nemaž celý disk strojovým kódom, je to zbytočné a bezvýznamné riešenie.

Následne ak bude zmazaný nultý sektor disku, musíš ho formátovať, napríklad tabuľkou NTFS v Explorer.exe.

Iný free SW, ktorým sa dá obnoviť zavádzací sektor v gr.prostredí Windows, ak ho rozpozná:
EaseUS Partition Recovery 5.6.1

Prípadne z ISO, bútovací Minitools Partition Wizard 9.1

Minitool Partition 9.1 pro.rar (pwpe91-g.exe)